آموزشی, فیلم, معرفی خودرو

کوراندو ( بن رو ) _ (۱۹۹۶ _ ۲۰۰۶ )

عکس شاخص کوراندو

فهرست مطالب

مقدمه

سانگ یانگ کوراندو یک شاسی بلند کوچک است که از سال ۱۹۶۹ تاکنون بر روی خط تولید قرار دارد .

شرکت سانگ یانگ موتورز در سال ۱۹۸۳ شروع به تولید جیپ هایی با نام کوراندو کرد . Korando  مخفف “Korea can do” به معنی کره ایی است.

نسل اول کوراندو برداشت مستقیمی از جیپ CJ-7 بود و یک خودرو نظامی محسوب می ‌شد. تولید این نسل تا مدت‌ها و تا سال ۱۹۹۶ ادامه پیدا کرد و در سال ۱۹۹۶ کوراندو وارد نسل دوم شد . البته کوراندو در حال حاضر در سومین نسل بر روی خط تولید قرار دارد.  و در نسل خودش  ماشینی بسیار زیبا می باشد، و تا حدودی معایبی نیز دارد .

سانگ‌یانگ کوراندوSsangYong Korando ) خودرویی است که از سال ( ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۶ ) تحت نام سانگ یانگ  و از ۲۰۱۰ تاکنون تحت نام مکونگ در کشورهای : کره جنوبی ، ویتنام ، ایران ، روسیه ، و لهستان  تولید شده‌ است.

 نسخه اول سانگ یانگ کوراندو با نام K9 در سال ۱۹۹۶ تولید شد، و سپس نسخه دوم کوراندو با نام دوو کوراندو  به این دلیل که شرکت دوو سهام  بیشتری را از این شرکت  دارا بود،که نام دوو در ابتدای آن طراحی شد.

این خودرو با دو نوع موتور آلمانی ،(بنزینی و دیزلی ) تحت لیسانس مرسدس بنز با جعبه دنده ۵ سرعته دستی تا سال ۲۰۰۶ تولید شد و فروشش تا سال ۲۰۰۷ ادامه داشت .

کوراندو

معرفی

نسل دوم سانگ یانگ کوراندو در سال ۱۹۹۶ معرفی شد و تولید آن تا سال ۲۰۰۶ ادامه پیدا کرد. 

سانگ یانگ کوراندو ۲۰۰۷ بیشتر خودرویی مناسب آفرود است و جذابیت ظاهری چندانی ندارد. البته کره ‌ای ‌ها قصد داشتند تا با ارائه به‌ روز رسانی‌ هایی ، یک خودرو جدید عرضه کنند اما کوراندو همچنان شبیه به خودروهای نظامی و آفرودی بود و البته عملکرد بسیار خوبی هم در آفرود داشت .

طراحی کابین کوراندو هم همانند بیرون خودرو،  کاملا ساده و قدیمی است که البته با توجه به زمان طراحی ، ایرادی بر آن وارد نیست . داشبورد ، فرمان و کنسول مرکزی به ساده ‌ترین شکل صورت پذیرفته شده است. کوراندو دو درب دارد، ولی دو ردیف صندلی ارائه می ‌دهد .

سانگ یانگ کوراندو با دو موتور مختلف در ایران عرضه شد که یکی ۲.۳ لیتری و دیگری ۳.۲ لیتری است . موتور ۲.۳ لیتری ۴ سیلندر توانایی تولید ۱۵۰ اسب بخار قدرت و ۲۰۹ نیوتن متر گشتاور را دارد . اما مدل قدرتمندتر که گزینه ایده‌ آل ‌تری هم برای آفرود است، به یک موتور ۳.۲ لیتری ۶ سیلندر مجهز شده است که ۲۲۰ اسب بخار قدرت و ۳۱۲ نیوتن متر گشتاور تولید می‌ کند. این قدرت نسبتا زیادی است و اگر راننده خوبی باشید، حتی در دشوار ترین مسیرها شما را ناامید نخواهد کرد .

هر دو مدل دو دیفرانسیل دارند، و قدرت به صورت ۴WD به هر چهار چرخ انتقال پیدا می ‌کند و به همین دلیل است که توانایی حرکت در مسیرهای آفرودی را دارد .

سانگ یانگ کوراندو ۲۰۰۷  بسته به موتور و کارکرد آن در بازار با قیمت خوبی به فروش می‌ رسد . در مجوع اگر به دنبال خرید خودرویی برای مسیرهای آفرودی هستید ، کوراندو گزینه خوبی به شمار می ‌رود اما این نکته را در نظر بگیرید که خودرو مناسبی برای تردد در شهر نیست.

از رقبای سانگ یانگ کوراندو می ‌توانیم نیسان رونیز و نیسان پاترول را نام ببریم که اتفاقا هر دو اینها از بهترین ‌ها در آفرود هستند.

کوراندو _ نسل دوم _ 2007

دومین نسل کوراندو در سال ۱۹۹۶ به عنوان کامل کننده محصول سانگ یانگ موسو  که در آسیا درسال ۱۹۹۳ تولید شده است.

در سال ۱۹۹۷ در اروپا و در سال ۱۹۹۸ در استرالیا تولید شد، و بر مبنا و  اساس  ورژن با شاسی کوتاه تر موسو می باشد، این مینی شاسی بلند با ۳ درب و ۱/۸ تن وزن توسط پروفسور کن گرینلی طراحی شد.

در این خصوص از ماشین های نسل دوم باید بگوییم که خودرو سان یانک  یکی از خودرو سازان بزرگ و به نام کشور کره جنوبی است، که سابقه طولانی در زمینه تولید و ساخت خودروهای کراس اوور و شاسی بلند دارد .

این کمپانی کره ایی تا چند سال گذشته به دلیل بهره  گیری از طرحهای نامتعارف در ساخت خودرو های خود چندان در بازار جهانی با استقبال مواجه نمی شد . 

محصولات آن اصطلاحاً عامه پسند نبود ، و  طیف وسیعی  از خریداران را شامل نمیشد.

با گذشت زمان و داغ شدن فضای رقابتی میان خودرو سازان کره ایی و اروپایی ( سانگ یانگ ) نیز تصمیم گرفت، تحولی اساسی درزمینه طراحی محصولات خود ایجاد کند تا بتواند در رقابت با همتایان خود گوی سبقت را از آنها برباید. 

البته باید گفت دراین کار هم موفقیت چشم گیری بدست آورده و توانسته تحولی شگرف و نو در محصولات خودش ایجاد کند.

کوراندو نسل دوم

طراحی خارجی

طراحی خارجی کوراندو نسل دوم به صورت اسپورت و ساده می باشد. سانگ یانگ کوراندو ۲۰۰۷ طوری  طراحی شده است، که بیشتر مناسب خودروی آفرود می باشد، لذا از این حیث مخاطبین خاص خود را دارد.

کره‌ای‌ها قصد داشتند در این نسل با  به‌روزرسانی‌هایی در طراحی، یک خودرو جدید عرضه کنند، اما کوراندو همچنان شبیه به خودروهای نظامی و آفرودی باقی ماند.

اگر بخواهیم ویژگی های نسبتا جذاب ظاهری کوراندو را برشماریم، از مهم ترین آنها می توان به طراحی اسپرت سپر جلو، چراغهای دایره ایی شکل بنزی، جلو پنجره ای ساده و آفرودی، چراغهای بزرگ و خطی بین گلگیر و سپر اشاره داشت.

طراحی شیشه جلو، شیشه دربها، رکاب ماشین، آینه های بغل و درب موتور را میتوان به خودی خود کاربردی دانست که به نسبت خودروهای هم نسل خود دارای تنوع ظاهری است.

طراحی خارجی کوراندو اسپورت و ساده می باشد. سانگ یانگ کوراندو 2007 به گونه طراحی شده است که  بیشتر مناسب آفرود باشد، لذا از این حیث مخاطبین خاص خود را دارد.

کره‌ای‌ها قصد داشتند در این نسل با  به‌روزرسانی‌هایی در طراحی، یک خودرو جدید عرضه کنند، اما کوراندو همچنان شبیه به خودروهای نظامی و آفرودی باقی ماند.

اگر بخوایم ویژگی های نسبتا جذاب ظاهری کوراندو را برشماریم، از مهم ترین آنها می توان به طراحی اسپرت سپر جلو ، چراغهای دایره ایی شکل بنزی، جلو پنجره ای ساده و آفرودی، چراغهای بزرگ و خطی بین گلگیر و سپر اشاره داشت.

طراحی شیشه جلو، شیشه دربها، رکاب ماشین، آینه های بغل و درب موتور را میتوان به خودی خود کاربردی دانست که به نسبت خودروهای هم نسل خود دارای تنوع ظاهری است.

طراحی داخلی

طراحی داخلی کوراندو از یک طرح قرینه برخوردار است ،که به دلیل کاهش هزینه ها برای انتقال فرمان به سمت راست در برخی از کشورها، این گونه طراحی و ساخته شده است.

اما کیفیت قطعات مصرفی در آن قابل قبول بوده و در خودروی مورد نظر پس از گذشت ۱۰ سال از تولید آن، چندان مستهلک نشده و ظاهر خود را تاحد زیادی حفظ کرده است. 

برخی از امکانات اولیه کوراندو شامل : کولر، گرمکن شیشه عقب و آینه‌ها، آینه‌های برقی، جک گازی در موتور، تنظیم دستی ارتفاع فرمان، تنظیم کاسه چراغ جلو، چراغ احتیاط درها، قفل مرکزی و فرمان و دسته دنده چرمی می‌شود.

کیسه هوا در کوراندو یک عدد در سمت راننده بوده و در برخی مدل‌ها علاوه بر آن سمت شاگرد نیز دارای کیسه هواست. در کل می‌توان گفت داخل کوراندو جذابیت چندانی برای راننده و سرنشینان ندارد و بیشتر مناسب یک خودروی آفرودی است که کاربری آن از اهمیت بیشتری برخوردار است.

طراحی داخلی نسل دوم کوراندو به خاطر وجود یک فرمان در طرف دیگر منحصر به فرد بود. این ویژگی به خاطر تبدیل آسانتر سیستم خودرو به صندلی سمت راست و کاهش هزینه‌های تولید می‌باشد. درسمت مسافر، یک دسته در قوس فرمان قرار گرفته‌ است. 

خودرو کوراندو نسل دوم  طوری داخل آن تعبیه شده، که برای مسافرت های طولانی و جاده ایی: بخصوص کویر و مناطق جنگلی ،بخاطر شاسی بودن این خودرو در رفت وآمد رو برای طرفداران خودش آسان کرده ،و بخصوص جا دار بودن فضای کابین به نوبه خودش طرفدارانی چون آقایان وخانمها جذب کرده است .

این نسل از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ با نام دوو کوراندو به فروش رفت، این نام به این خاطر بود که شرکت دوو اکثر سهام شرکت سانگ یانگ را خرید و بعدها آن شرکت را مجبور کرد تمام سهامش را به شرکت دوو بفروشد.

طراحی خارجی_ کوراندو

پیشرانه

نسل دوم کوراندا سانگ یانگ در نوع موتور این رو باید بگیم که دارای موتور ۶ سیلندر است. و تعداد ۲۴ سوپاپ دارد، قرار گیری سیلندر های موتور آن به شکل خطی و مستقیم است ، محل قرار گیری سیستم موتور در قسمت جلو خودرو است.

سیستم سوخت رسانی خودرو انژکتوری پاششی چند نقطه ایی است ، توان خروجی آن ۲۲۰ اسب بخار حداکثر و در ۶۵۰۰ دور بر دقیقه است. حداکثر گشتاور خروجی ۳۰۰ نیوتن متر در ۴۷۰۰ دور در دقیقه است، توان خروجی حجمی ۶۸.۷۵ اسب بخار بر لیتر است. ظرفیت باک بنزین آن ۷۰لیتر است، حجم و ظرفیت مخزن  روغن مناسب برای خودرو نسل دوم  ۱۰w40 MB 229.3 است.

نوع جعبه دنده این خودرو هم دنده ایی و هم  اتوماتیک دارد. و تعداد دنده جلو ۴ تا دنده است ، و محل قرار گیری اهرم تعویض دنده در کنسول میانی وسیستم حرکتی انتقال قدرت خودرو چهار چرخ متحرک است.

سیستم ترمز در این خودرو دارای سیستم مدیریت پایداری خودرو است.نوع دیسک و کالیبر ترمز جلو و عقب دیسکی خنک شونده با هوا است .

سیستم تعلیق و فرمان نوع مستقل برای هرچرخ لحاظ شده است. تعلیق جلو مک فرسون است، و تعلیق عقب نیمه مستقل است.

کمک فنرهای جلو و عقب به صورت  هیدرولیکی و نوع سیستم فرمان هم قدرت کمکی هیدرولیکی دارد.

حداکثر سرعت خودرو ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت و شتاپ ۰الی ۱۰۰بر حسب (۹.۸) ثانیه است ، مصرف سوخت ترکیبی ۱۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است . استاندارد آلایندگی خودرو یورو ۲ است.     

پیشرانه کوراندو

نقد و بررسی

امکانات رفاهی خودرو

مشخصات کامل _ کوراندو

مشخصات کامل

کمپانی کره جنوبی
شرکت گارانتی / خدمات دهنده مرتب خودرو

مشخصات فنی

کلاس بدنه شاسی بلند
کلاس اتومبیل J Segment
ابعاد ۴۳۲۰ /۱۸۴۱ / ۱۸۴۰
وزن ۱.۸۰۰kg
تعداد فضای سر نشینان ۴
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای جلو ۲۳۵/۷۰R16
ابعاد و نوع لاستیک های چرخ عقب ۲۳۵/۷۰R16

مشخصات فنی موتور

حجم موتور ۲۱۹۹ سی سی
نوع موتور بنزین سوز
تعداد سیلندرها ۶
تعداد سوپاپ ها ۱۶
آرایش قرار گیری سیلندرها خطی مستقیم
محل قرار گیری موتور جلو
سیستم سوخت رسانی انژکتوری پاشش چند نقطه ای
ظرفیت باک بنزین ۷۰ لیتر بنزین
حداکثر توان خروجی ( ۶۵۰۰ دور بر دقیقه / ۲۲۰ اسب بخار )
گشتاور خروجی ۳۰۰ نیوتن متر در ۴۷۰۰ دور
توان خروجی حجمی ۶۸.۷۵ اسب بخار

مشخصات جعبه دنده

نوع جعبه دنده دنده ایی
تعداد دنده ( جلو ) ۴
محل قرار گیری اهرم تعویض دنده کنسول میانی
سیستم حرکتی خودرو ( انتقال قدرت ) چهار چرخ متحرک

سیستم ترمز ها

نوع سیستم ترمز دارای سیستم مدیریت پایداری خودرو
نوع دیسک و کالیبر ترمز جلو دیسکی خنک شونده با هوا
نوع دیسک وکالیبر ترمز عقب دیسکی خنک شونده با هوا

سیستم تعلیق فرمان

تعلیق جلو مک فرسون
تعلیق عقب نیمه مستقل
نوع سیستم فرمان قدرت کمکی هیدرو لیکی

عملکرد اتومبیل

حداکثر سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت
شتاب خودرو شتاب ۰ الی ۱۰۰ ( ۹.۸ ) برحسب ثانیه
مصرف سوخت بنزین
استاندارد آلایندگی یورو ۲
ستاره ایمنی واستاندارد اروپا EURONCAP
مصرف سوخت ترکیبی ۱۲ لیتر در ۱۰۰کیلومتر

امکانات رفاهی و آپشن

مجهز به ترمز ABS و TCS
قفل مرکزی /ایموبلایزر (کلید ضد سرقت)/ ریموت کنترل / قفل اتوماتیک درها در سرع بالا خودرو 
تهویه مطبوع با کنترل دستی
دریچه های هوای گرم و سرد صندلی عقب 
سیستم رادیو پخش به همراه CD با ۶ اسپیکر / USB_IPAD
تنظیم برقی آینه ها / شیشه بالابر جلو و عقب برقی  تنظیم دستی چراغ جلو / مه شکن جلو وعقب
مکانات ایمنی و آپشن های خودرو :

سیستم ترمز جلو و عقب دیسکی 

مجهز به ترمز ABS و TCS

قفل مرکزی /ایموبلایزر (کلید ضد سرقت)/ ریموت کنترل /قفل اتوماتیک درها در سرع بالا خودرو 

تهویه مطبوع با کنترل دستی 

دریچه های هوای گرم و سرد صندلی عقب 

سیستم رادیو پخش به همراه CD با 6 اسپیکر / USB_IPAD

تنظیم برقی آینه ها / شیشه بالابر جلو و عقب برقی 

تنظیم دستی چراغ جلو / مه شکن جلو وعقب

مطالب مرتبط

2 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات