آموزشی

بکسل خودرو چیست ؟

بکسل خودرو

به گزارش پایگاه خبری ” یدک مال” بکسل خودرو زمانی اتفاق می افتد که خودرو به دلایل نقص فنی یا تصادفی قادر به حرکت نباشد و باید از خودروی دیگری برای حمل آن کمک بگیریم تا خودرو را بکسل کنیم برای بکسل کردن باید از خودرویی استفاده کنیم که که قدرت کافی برای کشیدن خودرو ما را داشته بلشد در غیر این صورت ممکن است به شاسی خودرو آسیب وارد شود .

روش های مختلف بکسل خودرو

۱-بکسل ماشین با استفاده از طناب، زنجیر یا تسمه‌ بکسل : استفاده از طناب، زنجیر یا تسمه‌ بکسل ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش بکسل ماشین است. در این روش سپر عقب خودرویی سالم با استفاده از طناب، زنجیر یا تسمه‌بکسل به سپر جلوی خودروی آسیب‌دیده متصل می‌شود و خودروی آسیب‌دیده توسط خودروی سالم کشیده می‌شود. به‌طورکلی توصیه می‌شود که فقط برای مسیرهای کوتاه یا مسیرهای کم‌تردد در جاده‌های فرعی از این روش استفاده کنید. زیرا استفاده از طناب و تسمه‌بکسل برای یدک‌کشی وسایل نقلیه کمترین ایمنی را دارد.

بکسل خودرو
بکسل خودرو

۲-بکسل ماشین با خودروی یدک‌کش : معمولا از نیسان و وانت به‌عنوان خودروی یدک‌کش استفاده می‌شود. یدک‌کش شامل بالابر، سیم‌بکسل یا زنجیر، قلاب و چرخ‌گیر است. از قلاب و سیم‌بکسل برای متصل‌کردن خودروی آسیب‌دیده به یدک‌کش استفاده می‌شود. چرخ‌گیرها نیز برای نگه‌داشتن چرخ‌های جلو یا عقب خودروی آسیب‌دیده استفاده می‌شوند. لاستیک خودرو پس از قرارگرفتن در چرخ‌گیرها محکم می‌شوند و با استفاده از بالابر از سطح زمین بلند می‌شوند. پس از انجام این مراحل خودرو با استفاده از یدک‌کش حرکت می‌کند و به محل موردنظر منتقل می‌شود. استفاده از چرخ‌گیر موجب می‌شود که چرخ‌های جلوی خودرو بالاتر از سطح زمین قرار بگیرند و ساییدگی تایر و محور انتقال قدرت خودروی آسیب‌دیده کاهش یابد.

۳-بکسل ماشین با استفاده از خودروبر : معمولا از این روش برای حمل خودروهای گران‌قیمت یا صفر استفاده می‌شود. در صورتی که بر اثر تصادف نیز باید از جرثقیل یا خودروبر برای حمل آن استفاده کرد. اگر آسیب‌دیدگی خودروی تصادفی به‌اندازه‌ای باشد که نتوانید آن را با یدک‌کش جابه‌جا کنید، مثلا سیستم ترمز و فرمان دچار مشکل شده باشد، باید از جرثقیل یا خودروبر استفاده کنید. خودروبر دارای کفی است که خودروی آسیب‌دیده روی آن قرار می‌گیرد. برای ثابت‌ماندن خودرو در زمان حرکت چرخ‌ها با استفاده از زنجیر به کفی خودروبر متصل می‌شوند. درنتیجه احتمال آسیب‌دیدگی و بروز حادثه در این روش بسیار کمتر است.

بکسل خودرو
بکسل خودرو

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات