اخبار

تویوتا؛ آخرین قربانی کمبود تراشه

تویوتا آخرین قربانی کمبود تراشه

به گزارش پایگاه خبری «یدک مال» به نقل از سایپانیوز، کمبود تراشه خودرو هر روز وخیم تر می شود و به نظر می رسد که حتی تویوتا توان آن را ندارد که از آسیب های آن جلوگیری کند.

با این که تویوتا در سونامی آموخته بود چگونه وقفه های شدید در تأمین قطعات کلیدی را به سلامت پشت سر بگذارد،‌ اما گزارش ها از رسانه های مختلف به گوش می رسد که تویوتا هم در آمریکا از برنامه های تولید خود عقب مانده است. خیلی از تحلیل گران کمبود تراشه یا پردازشگرهای نیمه هادی را به گردن شیوع جهانی ویروس کرونا می اندازند که بیشترین تأثیر خود را روی سازندگان تراشه در آسیای جنوب غربی گذاشت. اما واقعیت این است که فقط کرونا باعث آن نبوده است.

کاهش ۴۰ درصدی تولید ۱۴ کارخانه ی تویوتا در آمریکا را تحت تأثیر قرار خواهد داد. فقط در همین ماه اوت،‌ تویوتا بین ۶۰ تا ۹۰ هزار دستگاه خودرو کمتر از حالت عادی تولید خواهد کرد. تأثیر این کاهش در تولید تأثیر عمیقی روی بازار خودرو باقی خواهد گذاشت که آثار آن دیرتر حس خواهد شد. این وضعیت خیلی پیش تر برای فورد و جنرال موتورز آغاز شد و هنوز آثار آن برجا است.

بر اساس آماری که تویوتا در مورد فروش در فصل دوم سال میلادی [فصل بهار] در بازار آمریکای شمالی منتشر کرده، تعداد فروش حدود ۶۶۱ هزار دستگاه بوده که ۳۷۶ هزار دستگاه نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ بیشتر بوده اما بر اساس برنامه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از برنامه عقب مانده است با این حال هنوز مردم می توانند خودروی مورد نیاز خود را در یکی از نمایندگی های فروش و خدمات پس از فروش پیدا کنند. اما در ژاپن وضعیت تویوتا کمی وخیم تر از آمریکای شمالی است چون از همین حالا معلوم است که خط تولید کل کارخانه های تویوتا در ماه سپتامبر [اواسط شهریور تا اواسط مهر] متوقف خواهند بود. سایر کارخانه های تویوتا در کشورهای دیگر هم با کاهش تولید رو به رو خواهند شد. همین حالا هم برخی از خطوط تولید تویوتا در تایلند متوقف هستند. تویوتا می گوید در ماه سپتامبر کل تولید این خودروساز ۳۶۰ هزار دستگاه کمتر از برنامه خواهد بود. با این اوصاف، تویوتا می داند که تا پایان سال جاری میلادی [۲۰۲۱] رقم تولید به ۹.۳ میلیون دستگاه خواهد رسید چون در سال ۲۰۲۰ به خوبی پیش بینی کرده بود که ویروس کرونا روی تأمین قطعات مورد نیاز وقفه ی مهمی ایجاد خواهد کرد و از این رو با تأمین کنندگان خود هماهنگ کرده بود.

خوشبختانه بر اساس گزارش PBS‌ توقف در خطوط تولید کارخانه های آمریکای شمالی با تعدیل نیرو همراه نخواهد بود و باید امیدوار بود که با ادامه این وضعیت، کار به تعدیل نیرو نکشد.

در بازار،‌ هنگامی که عرضه با محدودیت یا مشکلات مواجه می شود، کاهش عرضه روی قیمت ها اثر مستقیم می گذارد. قیمت های مضحک و غیرقابل باور در بازار خودروی آمریکا هم انعکاس همین واقعیت است. با این که از سرعت نجومی افزایش قیمت خودروهای دست دوم کمی کاسته شده اما هنوز روند نزولی پیدا نکرده است. اخبار کاهش ۴۰ درصدی در تولیدات تویوتا در آمریکا هم باعث می شود که روند بازگشت به حالت عادی کُندتر شود.

کرونا تنها عامل کمبود تراشه نیست، برای مثال زمستان گذشته طوفان باعث توقف خط تولید کارخانه نیمه هادی ها در ایالت تگزاس شد. در همان زمستان سال ۲۰۲۰، خشکسالی تایوان هم باعث توقف خط تولید کارخانه های نیمه هادی در آن کشور شد. در ماه مارس امسال هم آتش سوزی در کارخانه تراشه سازی رنساس Renesas‌ ژاپن باعث توقف خط تولید شد که یکی از کلیدی ترین تأمین کنندگان تراشه در صنعت خودرو است. بنابراین می توان از عبارت «همزمانی چند رویداد ناگوار» استفاده کرد که مزید بر علت کرونا شده اند و نتیجه آن عدم توانایی خودرسازان در تأمین نیازها و تقاضای موجود بازار و افزایش قیمت های خودروهای نو و دست دوم شده است.

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات