اخبار

آخرین وضعیت فروش خودروهای برقی در بزرگترین بازار خودروی دنیا

آخرین وضعیت فروش خودروهای برقی در بزرگترین بازار خودروی دنیا

به گزارش پایگاه خبری «یدک مال» به نقل از سایپانیوز، فروش خودروهای برقی اعم از تمام باتری، هیبریدی قابل شارژ با پریز برق و خودروهای هیدروژنی پیل سوختی در ماه ژوئیه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶۴ درصد رشد کرده است. رقم فروش در این مدت ۲۷۱,۰۰۰ دستگاه بوده که یک دهم کل فروش خودروهای سواری در چین از ژانویه تا ژوئیه است. در ضمن بر اساس همین آمار منتشره، تعداد کل خودروهای تحویل شده در ۷ ماهه اول سال ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد کاهش داشته و رقم فروش ماه ژوئیه به ۱.۹ میلیون دستگاه رسیده است.

از بین رقبای مهم خودروهای برقی در چین، تسلا با وضعیتی شبیه به کمخونی مواجه است. این خودروساز با تبلیغات منفی شدیدی در رسانه های چینی مواجه است که اکثر آن به خاطر شکایت ها و اتهام های مشتریان در خصوص مشکلات کیفی است ضمن آن که حکومت چین هم از تردد خودروهای تسلا به خاطر داشتن دوربین در خیلی از اماکن جلوگیری می کند و می گوید اطلاعاتی که این دوربین ها ثبت می کنند هم به امنیت ملی لطمه وارد می کند هم داده هایی که گردآوری می کند به طور غیرقانونی در اختیار کسانی می گذارد که صلاحیت استفاده از آن را از حکومت چین کسب نکرده اند.

در نتیجه بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط انجمن خودروی سواری چین، در ماه گذشته تسلا فقط ۸,۶۲۱ دستگاه خودرو فروخت که نسبت به ماه قبل از آن ۶۹ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۶ درصد کاهش داشته است. این اولین افول فروش تسلا بعد از گشایش کارخانه گیگافکتوری در شانگهای چین از ژانویه سال ۲۰۲۰ است. سال گذشته مدل ۳ تسلا پرفروش ترین خودروی برقی در چین شده بود. البته در ماه ژوئیه ۲۴,۳۴۷ تسلای ساخت چین به بازار اروپا صادر شد.

بازیگران اصلی خودروهای برقی در چین و همچنین خودروسازان جهانی در حال رقابت در این بازار، بر تلاش های خود افزوده اند تا تسلا را از تخت پادشاهی «بزرگترین خودروساز دنیا» پایین بکشند. انواعی از برندها و شرکت ها در حال عرضه محصولات جدید در این بازار هستند.

شرکت خودروسازی بی وای دی که وارن بافت[غول دنیای سهام در آمریکا] سهامدار و پشتیبان آن است، زودتر از بقیه خودروسازان به عرضه خودروهای برقی در چین پرداخته است. این خودروساز در ماه ژوئیه موفق شد فروش خود را نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳ برابر کرده و به رقم ۵۰,۴۹۲‌ برسد. در همین مدت، شرکت خودروسازی سپنگ Xpeng و لی اتو Li Auto رکوردهای خود را شکستند و به ترتیب به ارقام فروش ۸,۰۴۰ و ۸,۵۸۹ دستگاه رسیدند. نیو در همین ماه ژوئیه از رقبا کمی عقب افتاد و ۷,۹۳۱ دستگاه خودرو فروخت. نیو NIO‌ تمرکز خود را روی بازار خودروهای برقی هوشمند ممتاز در بازار چین قرار داده است.

علی رغم مسائل ابهام آمیزی که در زنجیره تأمین به وجود آمده، نیو پیش بینی کرده است که در فصل سوم سال ۲۰۲۱ بین ۲۳ تا ۲۵ هزار خودروی برقی تحویل خواهد داد.

گروه خودروسازی فولکس واگن که محصولات برقی خود را با پلتفرم مبتنی بر معماری MEB‌ با پیشوند ID‌ در محصولاتش تولید می کند، در مقایسه با شروع کُند در حال رشد سریع است. دو جوینت ونچر چینی FAW‌ و SAIC‌ با فولکس در چین موفق به تحویل ۵۸۰۰ دستگاه خودروهای ID.4 CROZZ،‌ ID.4 X،‌ ID.6 CROZZ و ID.6 X شده اند. در ماه ژوئن تعداد خودروهای تحویلی جوینت ونچرهای فولکس کمتر از ۳۰۰۰ دستگاه بود اما این شرکت لازم است حجم فروش خود را تا حد ممکن افزایش دهد چون بر اساس برنامه ریزی فولکس می خواهد بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار خودروی برقی در بازار چین به فروش برساند. تا پایان سال هم قرار است خودروی ID.3 در کشور چین تولید شود.

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات