آموزشی

علت نشت روغن از اگزوز خودرو به چه دلایلی است ؟

نشت روغن از اگزوز

 به نقل از “ یدک مال” نشت روغن از اگزوز از طریق درگاه های اگزوز است که با یک یا چند سیلندر موتور به جریان اگزوز وارد می شود. این روغن سپس به منیفولد اگزوز موتور، از طریق جریان طبیعی پایین دست گازهای خروجی جابجا می شود. سپس روغن از طریق اگزوز موتور، مبدل(های) کاتالیزوری و صدا خفه کن(ها) به عقب هدایت می شود.

علت نشت روغن از اگزوز

۱) سوپاپ PCV مسدود شده : دریچه تهویه مطبوع مثبت موتور، مسئول انتقال حجم معینی از گازهای احتراق به هر سیلندر برای احتراق بیشتر است. با این حال، یک clog در این شیر می تواند منجر به فشار بیش از فشار از یک کارتن موتور، به این ترتیب منجر به دور زدن مهر و موم. در نتیجه، روغن را می توان به یک دستگاه اگزوز موتور ذخیره کرد.

۲) واشر سر سیلندر :  واشر سر سیلندر نیز می تواند مسئول خروج روغن از اگزوز موتور باشد. در سفارش عملکرد مناسب، واشر سر موتور هر یک از مایعات وسیله نقلیه را از یکدیگر جدا می کند. واشر سر همچنین از هدر رفتن سیال در محفظه های احتراق موتور جلوگیری می کند. با این حال، یک واشر سر خراب می تواند به روغن اجازه دهد تا مستقیماً به یک یا چند سیلندر راه پیدا کند

نشت روغن از اگزوز
نشت روغن از اگزوز

۳- دریچه فرسوده : دریچه سوپاپ موتور از عبور روغن از سوپاپ سرسیلندر جلوگیری می کند. اما مانند هر جزء، راهنماهای (منظور همان دریچه ها) سوپاپ موتور در طول زمان مستعد سابیدگی هستند. این فرصتی را برای روغن به دست می آورد تا به اگزوز موتور برود، که اغلب دود مایل به خاکستری را به عنوان یک نوع آلاینده ارائه می دهد. در موارد شدید، روغن را می توان از اگزوز موتور عبور کرد.

۴- حلقه های پیستون شکسته : هر یک از سیلندرهای موتور دارای حلقه های پیستونی هستند که با حرکت پیستون سیلندر بالا و پایین حرکت می کنند. این حلقه ها با جلوگیری از از دست دادن احتراق بیش از حد، به یک عملکرد حیاتی خدمت می کنند. با این حال، این رینگ های پیستون همچنین مانع از ورود روغن به داخل محفظه احتراق می شوند. هنگامی که یک یا چند حلقه پیستون شکسته می شود، از دست دادن روغن در اگزوز موتور سریع می شود

نشت روغن از اگزوز
نشت روغن از اگزوز

۵- بلوک ترک خورده یا سر : از نظر ساختاری، یک موتور از یک بلوک و یک یا چند سر سیلندر تشکیل شده است. این اجزای ساختاری اصلی باید در شرایط اوج باقی بمانند تا عملکرد موتور به حداکثر برسد. با این حال، ترک‌هایی در سر سیلندر یا بلوک موتور گاهی اوقات رخ می‌دهد که اغلب منجر به از دست رفتن روغن موتور در فضاهای احتراق می‌شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، روغن به پایین دست حمل می شود تا در نهایت از لوله اگزوز خودرو خارج شود.

۶- پیستون آسیب دیده : در برخی موارد نادر، سر یک یا چند پیستون موتور می تواند آسیب ببیند، به جای جابجایی نفت به اتاق های احتراق موتور اجازه می دهد. سپس مقدار معینی از این روغن سوزانده می شود، در حالی که تمام روغن باقی مانده از طریق دریچه های اگزوز باز به سمت پایین دست به منیفولد اگزوز موتور خارج می شود. اگر به اندازه کافی شدید باشد، بخشی از این روغن از لوله اگزوز خودرو خارج می شود.

نشت روغن از اگزوز
نشت روغن از اگزوز

آیا نشت روغن از اگزوز می‌توان باعث آتش سوزی شود؟

روغن در واقع می‌تواند روی اگزوز داغ خودرو آتش بگیرد. زمانی که این روغن روی یا اطراف اگزوز موتور جمع می‌شود؛ به دلیل داغ بودن این قسمت ممکن است دچار آتش سوزی شود.

اما در بیشتر موارد، قبل از ایجاد آتش سوزی؛ دودی تولید می‌شود که معمولاً به رنگ خاکستری مایل به آبی است.

علاوه بر این، روغن موتور داغ شده معمولاً بوی سوختگی دارد که به راحتی قابل شناسایی است.

این بو حتی برای کسانی که در داخل کابین خودرو نشسته‌اند نیز مشهود است.

نشت روغن از اگزوز
نشت روغن از اگزوز

مطالب مرتبط

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات