قطعه شناسی خودرو

دیفیوزر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

دیفیوزر چیست و چه نقشی در خودرو دارد Car Diffuser

دیفیوزر یا Car Diffuser قطعه ای است که زیر سپر عقب خودرو نصب میشود تا تعادل و چسبندگی خودرو به زمین را در سرعت ها بالا حفظ کند. این قطعه معمولا برای خودرو های اسپرت که توانایی رسیدن به سرعت های بالا را دارند بکار برده می شود و در خودرو های شهری و معمولی کارایی چندانی ندارد و صرفا جنبه ی زیبایی دارد. در ادامه نوشتار به معرفی و بررسی کامل این قطعه می پردازیم؛ با مجله یدک مال همراه باشید.

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  دیفیوزر چیست و چگونه کار می کند؟

  هنگامی که خودرو ها با سرعت های بالا حرکت می کنند؛ جریان هوای اطراف خودرو به شدت افزایش پیدا می کند و کنترل خودرو را برای راننده سخت می کند. همچنین گردش هوا باعث می شود چسبندگی خودرو به زمین کم شود. شرکت های خودروسازی و قطعه سازی برای جلوگیری از این اتفاق که گاه می تواند منجر به تصادف شود؛ برای خودرو های خود و بخصوص خودرو های اسپرت که توانایی رسیدن به سرعت های زیاد را دارند، قطعاتی بصورت فابریک یا بصورت جانبی طراحی می کنند که در سرعت های بالا راننده بتواند خودرو را کنترل کند. یکی از این قطعات دیفیوزر است.

  این قطعه در قسمت عقب خودرو و زیر سپر نصب می شود. این قطعه یکی از اجزای آیرودینامیک خودرو است و با سریع تر و همچنین هدایت کردن جریان هوایی که از زیر خودرو عبور می کند، باعث افزایش “Downforce” (نیرو پسا یا پسار/نیرو پایین رونده) می‌شود.

  دیفیوزر چگونه کار می کند Car Diffuser

  در واقع هنگامی خودرو که به سرعت بالا می رسد، فشار هوایی که از زیر خودرو عبور می‌کند سبب می شود تا قسمت انتهای خودرو به سمت بالا برود و به همین علت چسبندگی تایرها به زمین کم می‌شود؛ و این می تواند بسیار خطرناک باشد بخصوص هنگام پیچ ها. در این هنگام دیفیوزر وارد عمل می شود و با ایجاد Downforce باعث می شود انتهای خودرو به سطح زمین فشار بیشتری وارد کند و در نتیجه تعادل حفظ می شود. اگر بخواهیم بطور خلاصه بگوییم؛ باید گفت نقش این قطعه، افزایش پایداری خودرو در سرعت های بالا است.

  دیفیوزر از چه موادی ساخته می شود؟

  دیفیوزر از جنس پلاستیک سخت و محکم ABS  ساخته می شود. این قطعه حدود ۴۴۰ گرم نیز وزن دارد بنابراین با نصب آن وزن اضافه ای به خودرو تحمیل نمی شود. دیفیوزرها علاوه بر پلاستیک ای بی اس از مواد اولیه مختلف دیگری هم ساخته می شوند که مهمترین و گران ترین نوع آن الیاف کربن است، الیاف کربن چندین برابر فولاد مقاومت دارد و ضمنا چند برابر سبکتر از فولاد و حتی مواد پلاستیکی است. همچنین پلیمر ها و کامپوزیت دیگر موادی هستند که در ساخت دیفیوزر از آن استفاده می شود.

  نکته ای که در ساخت این قطعه وجود دارد این است که جانمایی اگزوز خودرو میان دیفیوزر به بهبود عملکرد آن کمک بسیاری می کند. بیشتر شرکت های خودروسازی اگزوز را در داخل و یا اطراف آن قرار می دهند تا لوله های اگزوز برای جریان هوای خارج شده از زیر ماشین مزاحمتی ایجاد نکنند؛ در ضمن دود خارج شده از اگزوز باعث افزایش شتاب جریان هوای خروجی از زیر خودرو می شود.

  نکات هنگام نصب دیفیوزر

  دیفیوزر برای نصب در قسمت زیر سپر عقب خودرو طراحی شده است که این امر علاوه بر ایجاد پایداری در سرعت های بالا، زیبایی و تفاوت را در خودرو ایجاد می کند. نصب این قطعه بسیار ساده است و شما خودتان می توانید آن را در خودرو نصب کنید. در کنار این محصول ۴ عدد پیچ داده می شود، که شما فقط باید آنها را به خودروی خود وصل کنید. توجه داشته باشید برای نصب این محصول نیازی به استفاده از چسب نیست چرا که دیفیوزر طوری طراحی و ساخته شده است که بعد از نصب هیچ گونه  فاصله و شکافی بین دیفیوزر و سپر ایجاد نمی شود.

  0 0 رای ها
  رأی دهی به مقاله
  اشتراک در
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  دیدن همه ی نظرات