اخبار

افزایش بی سابقه ی تقاضا برای مینی ون

افزایش بی سابقه ی تقاضا برای مینی ون

به گزارش پایگاه خبری «یدک مال» به نقل از سایپانیوز،با افزایش فروش خودروهای مینی ون ، انگار از تب و تاب وانت و پیکاپ و خودروهای اسپورت و خودروهای زمخت شاسی بلند کمی کمتر شده و خریداران خودرو می خواهند در گاراژ منزلشان مینی ون نو داشته باشند. بله مینی ون. حق دارید تعجب کنید. چند نسل بود که کسی به مینی ون ها محل نمی داد. اما حالا اطلاعات منتشر شده توسط کاکس اتومتیو Cox Automotive نشان می دهد مینی ون در نمایندگی های فروش و خدمات پس از فروش خودرو بسیار کمیاب و حتی نایاب شده است.

مینی ون ها بیشتر خودروی خانواده و خودروی پیک نیک به حساب می آید و معمولاً مورد توجه بانوان و خانواده هایی است که تعداد فرزندان کوچک آنها زیاد است. در سالیان اخیر که تعداد فرزندان در خانواده ها رو به کاهش گذاشته،‌ رونق خودروهای خانواده و مینی ون ها هم روند نزولی داشته.

در صنعت خودرو و در بین نمایندگی های فروش و خدمات پس از فروش آمریکا اصطلاح «تأمین روز» “Days’ Supply” مرسوم است که در حقیقت اگر به هر دلیلی کارخانه خودروسازی ارسال خودرو از کارخانه به نمایندگی را متوقف کند، چقدر طول می کشد که انبار یک نمایندگی به طور کامل از آن خودروی خاص خالی شود. در بین خودروهای مختلف حاضر در نمایندگی ها پایین ترین رقم «تأمین روز» مربوط به مینی ون ها است که به زیر ۲۰ روز رسیده است. متوسط همه سگمنت های خودرو حدود ۳۰ روز است. در حالی که نمایندگی ها دوست ندارند تا این حد پایین باشد.

برایان مودی Brian Moody ویراستار اجرایی اتوتریدر Autotrader می گوید: «در حال حاضر تأمین مینی ون ها بسیار پایین تر از شاسی بلندهای جمع و جور،‌ اندازه متوسط و تمام قد است. تأمین مینی ون ها از متوسط کشوری هم پایین تر است.»

خیلی از نمایندگی های فروش و خدمات پس از فروش اصلاً مینی ون در انبار خود ندارند چون تقاضای مینی ون در بازار هرگز این قدر بالا نبوده و حتی می توان گفت از دهه ۱۹۸۰ روند نزولی داشته است. کمیاب شدن خودروها روی قیمت آن هم مؤثر است. بر اساس داده های کاکس اتومتیو Cox Automotive قیمت متوسط تراکنش هر مینی ون ۹۹.۵%‌ قیمت خرده فروشی پیشنهادی سازنده [قیمت کارخانه] Manufacturer Suggested Retail Price (MSRP) است. مودی می گوید: «معنی آن این است که هر که به دنبال مینی ون نو می گردد مجبور می شود قیمت کامل خرده فروشی را بپردازد [از هیچ تخفیفی برخوردار نیست]».

برای سال ۲۰۲۱، از ۵ مینی ون موجود در بازار آمریکا ۳ مورد اخیراً از نوع طراحی مجدد شده اند: کرایسلر پاسیفیکا، کیا کارنیوال، تویوتا سیینا و هر سه در نمایندگی های فروش در آمریکا نایاب هستند. دو مدل کرایسلر وییجر و هوندا اودیسه هم که طراحی از نو نشده اند هم به راحتی پیدا نمی شوند.

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات