آموزشی

جلوبندی خودرو چیست ؟

جلوبندی خودرو

به گزارش پایگاه خبری” یدک مال “جلوبندی خودرو شامل قسمت جلویی و زیرین ماشین می شود که ارتباط تنگاتنگی با سیستم تعلیق خودرو دارد؛ تفاوت این دو در این است که سیستم تعلیق شامل کمک فنرها و چرخ های عقب خودرو نیز می‌شود اما جلوبندی تنها به قسمت جلوی خودرو اطلاق میشود و شامل فرمان و میل فرمان نیز میباشد.سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو از قسمت‌های مهم و حیاتی اتومبیل است که باعث حفظ تعادل خودرو در حال حرکت و حتی در حالت سکون میشود. بوسیله سیستم جلوبندی و تعلیق، تکان‌ها و لرزش‌هایی که بدلیل گذر از ناهمواری‌های سطح جاده به بدنه خودرو وارد می شود، خنثی شده و تعادل در حرکت خودرو ایجاد میشود.

اجزای تشکیل دهنده جلوبندی خودرو

جلوبندی ماشین شامل اجزای مختلفی است. هریک از این اجزا، از اهمیت خاصی برخوردار است به طوری که خرابی و اختلال در هریک از اجزا، در تعادل خودرو خلل ایجاد کرده و بر عملکرد سایر اجزا نیز اثر منفی می گذارد. این اجزا عبارتند از:

۱ -چرخ ها و اجزای مربوط به آن ۲-سیستم تعلیق ۳- فنر و کمک فنرها ۴-فرمان و میل فرمان ۵-سیبک ۶-سگ دست ۷-شغال دست ۸-بلبرینگ ۹-اکسل ۱۰-رام ۱۱-طبق ها ۱۲-میل موج گیر یا میل تعادل

جلوبندی خودرو
جلوبندی خودرو

عیب یابی جلوبندی خودرو

هریک از قطعات خودرو، از جمله قطعات جلوبندی، وظیفه ی خاصی را بر عهده دارد؛ مجموع عمل هریک از اجزا با هم، موجب حرکت خودرو میشود؛ بدیهی است که این اجزا بهم مرتبط اند، روی یکدیگر تاثیر میگذارند و کوچکترین مشکل در هر کدام از آنها، عملکرد دیگر اجزا را تحت الشعاع قرار داده و در کل سیستم خودرو مشکل ایجاد خواهد کرد. پس معاینه فنی خودرو به صورت مکرر و منظم، از بروز مشکلات، وارد شدن خسارات و هزینه های سنگین، جلوگیری میکند.روش های مختلفی برای تشخیص و عیب یابی وجود دارند عبارتند از:  ۱-توجه به علائم خرابی جلوبندی ۲_بازدید چشمی جلوبندی۳- استفاده از دستگاه عیب یابی

علائم خرابی جلوبندی خودرو

۱- رانندگی خشک و سفت 

۲- لرزش و کشیده شدن فرمان

۳-مشاهده ناهمگونی در آج های تایر

۴-روغنی بودن قطعات جلوبندی

۵-خرابی دستگاه تعلیق

۶-صداهای غیر عادی هنگام عبور از موانع

جلوبندی خودرو
جلوبندی خودرو

جنس جلوبندی خودرو

جنس جلوبندی از فولاد بوده و نیز حالت ارتجاعی برای جذب لرزه یا نیروهای وارد آمده دارد .قطعات جلوبندی ماشین باید بتوانند وزن خودرو و نیز وزن نیروی وارد شده از مسیر را تاب آورده و مقاومت کنند پس باید مقاوت مصالح یا جنس و مواد به کار رفته در این سیستم بسیار زیاد باشد . اگر سیستمی را که بسیار ارزان است در نظر بگیریم , حدودا بعد از ۶ ماه برای خودروهای کم مصرف هم مشکل ایجاد می‌کند .

هر چند مدت یکبار باید جلوبندی خودرو را چک کرد ؟

حدودا هر ۳ ماه یکبار برای چک کردن یا آچارکشی جلوبندی کافی است .

مطالب مرتبط

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات