اخبار

افت تیراژ خودروهای تجاری‌ها

تیراژ خودروهای تجاری دچار افت شده است |yadakMALL

افت تیراژ خودروهای تجاری‌ها

 

 

به گزارش پایگاه خبری «یدک مال» به نقل از دنیای اقتصاد، در رابطه با تیراژ خودروهای تجاری طبق آماری که وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه کرده، در چهار ماه ابتدایی امسال حدود ۲۶ هزار و ۳۰۰ دستگاه انواع محصول تجاری سبک و سنگین در کشور تولید شده است.

با این حال در مقایسه با همین بازه زمانی در سال گذشته، تیراژ این خودروها افتی حول و حوش ۳ درصد به خود دیده است.

بررسی‌های تیراژ تولید خودروهای تجاری نشان می‌دهد تولید محصولات تجاری نیمه سنگین و سنگین (میدل باس، مینی بوس، کامیون، کامیونت و کشنده) به نسبت مدت مشابه سال گذشته رشد کرده با این حال این خودروها با توجه به تحریم و همچنین افت تقاضا، کماکان تولیدی زیر ظرفیت دارند.

همچنین بنابر آمار اعلامی از سوی وزارت صمت، تا پایان تیر امسال حول و حوش ۲۳ هزار و ۲۰۰ دستگاه وانت در خودروسازی کشور به تولید رسیده که در مقایسه با چهار ماه ابتدایی سال گذشته افتی بیش از ۸درصد را نشان می‌دهد.

بیشتر وانت‌های تولیدی تا پایان تیرماه امسال سهم سایپا است که تیراژی حدودا ۱۸ هزار و ۸۷۵ دستگاهی داشته و نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲ درصد کاهش یافته است.در کنار سایپا، دیگر وانت‌های کشور را در بهار امسال، شرکت‌های بخش خصوصی تولید کرده‌اند و این در حالی است که ایران‌خودرودیزل تنها یک دستگاه در این بخش تولید داشته است.

گویا این شرکت قصد دارد نسل جدید وانت آریسان را عرضه کند و بنابراین احتمال می‌رود در ماه‌های آینده، خط تولید وانت این شرکت دوباره فعال شود.

بنابر آمار منتشره اما ۲۷۴ دستگاه مینی‌بوس و میدل‌باس در کشور طی چهار ماه ابتدایی امسال به تولید رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی حدود ۶ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین اتوبوس نیز تیراژی تنها ۲۲۷ دستگاهی داشته که به نسبت تیر ماه سال گذشته افت بیش از ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد.آمارها می‌گویند در چهار ماه ابتدایی امسال، ۲۰۴ دستگاه مینی‌بوس، میدل‌باس و اتوبوس در ایران‌خودرودیزل به تولید رسیده که از افزایش ۴۵۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.سایر مینی‌بوس و میدل باس‌های تولیدی در مدت زمان ذکر شده از سال جاری را شرکت‌های بخش خصوصی تولید کرده‌اند و گروه خودروسازی سایپا هیچ تولیدی در این حوزه نداشته است.

ضعف تولید اتوبوس و مینی بوس در کشور در حالی است که ناوگان حمل و نقل عمومی با فرسودگی دست و پنجه نرم می‌کند ولی خودروسازان برنامه مشخصی برای رشد تیراژ در این بخش ندارند.

اما اوضاع تولید در بخش کامیون، کامیونت و کشنده اگرچه بهتر از اتوبوس و مینی‌بوس بوده، اما تیراژ این محصولات نیز زیر ظرفیت است.تجاری‌سازان در چهار ماه ابتدایی امسال ۲ هزار و ۵۹۰ دستگاه کامیون و کشنده و کامیونت به تولید رسانده‌اند که با توجه به تیراژ هزار و ۳۶۰ دستگاهی در مدت مشابه سال گذشته، رشدی تقریبا ۹۰ درصدی را نشان می‌دهد.

در بین تجاری‌سازان، بیشترین تیراژ کامیون، کامیونت و کشنده، نصیب ایران‌خودرودیزل شده که توانسته تولیدی حدود هزار و ۲۶۰ دستگاهی را در کارنامه‌اش به ثبت برساند و نسبت به چهار ماه مشابه سال گذشته حدود ۱۲۴ درصد رشد را تجربه کند.

این در حالی است که در زیرمجموعه‌های تجاری‌ساز سایپا تنها ۲۹۰ دستگاه کامیون، کامیونت و کشنده به تولید رسیده است.

این میزان تولید برای سایپا رشد بیش از ۱۴۵ درصدی را در این بخش رقم زده است.باقی‌مانده تولید این خودروها در مدت زمان ذکر شده از سال جاری نیز سهم بخش خصوصی بوده است.

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات