آموزشی, فیلم, معرفی برند

برند شمع NGK – شمع های ان جی کا

شمع های ان جی کی

تولید کننده انواع شمع خودرویی

معرفی برند شمع NGK

برند NGK - تاریخچه

شرکت شمع NGK یک شرکت (عمومی) سهامی عام است که در سال ۱۹۳۶ در ناگویا ژاپن تآسیس شد.

شرکت NGK از معتبرترین و معرف ترین شرکتهای تولید کننده شمع و محصولات مربوط به آن را به همراه سرامیک و محصولات قابل استفاده برای موتورهای احتراق داخلی است. دفتر مرکزی شمع NGK

 • شرکت انجیکا ژاپن
 • نام کمپانی:NGK SPARK PLUG CO .,LTD
 • نوع شرکت:سهامی عام
 • صنعت:شمع خودرو-قطعات سرامیکی های تک و فنی
 • تاسیس:۲۶ اکتبر ۱۹۳۶
 • مرکز اصلی :ناگویا ژاپن
 • فرد کلیدی:شینیچی اودو(مدیر عامل و رییس هیئت مدیره)
 • زیرمجموعه های وابسته شرکت انجیکا ژاپن : NGK اروپا-NGK آمریکا-NGK انگلیس و…
 • کارخانه ها:ناگویا-کاماکی-کاگوشیما-ایس

کلیپی از تاریخچه شرکت شمع NGK

محصولات برند شمع NGK

شرکت NGK، محصولات مرتبط با عملیات احتراق (نظیر شمع و کوئل) و سنسورها را به بازارهای خودرو ، موتور سیکلت ، صنایع دریایی و ابزارهای برقی عرضه می کند. در بازار خدمات پس از فروش نیز این محصولات از طریق نمایندگی های منطقه ای این برند مطرح به صورت عمده و خرد عرضه می گردد.شمع NGK

به طور کلی بسیاری از مدل خودرو های ایران نظیر بنز و بی ام و، هیوندای و کیا، تویوتا و بسیاری از مدل های ساخت داخل از محصولات این برند استفاده می کنند.

دامنه های محصولات مرتبط با احتراق موتور این شرکت شامل شمع ، وایر شمع ، سیم پیچ و کوئل است و با افتخار با نام تجاری شناخته شده NGK Ignition Parts عرضه می شود.

در بخش برق خودروها نیز محصولات این شرکت شامل سنسورهای اکسیژن ، سنسورهای EGTS ، MAP / MAF و از سال ۲۰۱۸ سنسور موقعیت میلنگ و سرعت موتور است که همگی با مارک NTK Vehicle Electronics عرضه می شوند.

علاوه بر این ، واحد تجاری سرامیک این شرکت نیز، سرامیک های ظریف ، ابزارهای برش و محصولات مرتبط با صنعت پزشکی را تحت برند  NTKیا ان تی کی تکنیکال سرامیکز تولید می کند.

 • شمع های ایریدیوم:

در نوک الکترود مرکزی این شمع ها از فلزی به نام ایریدیوم استفاده شده است. این فلز از سختی و مقاومت حرارتی و دمای ذوب بالایی برخوردار است. به علت سوزنی بودن نوک این شمع از جرقه زنی عالی و خوبی برخوردار است. طول عمر بالایی دارد .برای جرقه زنی نیاز به ولتاژبرق کمتری نسبت به سایر شمع ها دارند.

به علت جرقه زنی خیلی عالی در دمای بالا موتور دچار خام سوزی نمی شود و در مصرف سوخت صرفه جویی می شود و آلودگی محیطی کمتر اتفاق می افتد. شمع های ایریدیوم شرکت NGK ژاپن به دو دسته ایریدیوم IX و ایریدیوم لیزر تقسیم می شوند.

در شمع ایریدیوم IX الکترود مثبت از جنس ایریدیوم و و الکترود منفی از جنس نیکل است.

در شمع ایریدیوم لیزر جنس الکترود مثبت از ایریدیوم و الکترود منفی از جنس پلاتینیوم است.

تفاوت این دو شمع در جنس الکترود منفی آنها و نوع ایریدیوم که در لیزر با کیفیت تر است و تکنولوژی بالاتر ساخت ایریدیوم لیزر می باشد. طول عمر این مدل از شمع ها بسیار بالاست و از ۸۰ هزار در IXتا ۱۲۰ هزار در لیزر متغیر است.

 

 • شمع های پلاتینیوم:

در نوک الکترود مرکزی این شمع از فلزی به نام پلاتینیوم استفاده شده است. مقاومت حرارتی ،نقطه ذوب و سختی این فلز از ایریدیوم کمتر است و از نیکل بیشتر است. در درجه حرارت بالا جرقه زنی بسیار خوبی دارند. طول عمر بالایی دارند.تا ۵۰ هزار کیلومتر عمر می کنند. این شمع ها هم به دو دسته پلاتینیوم و دبل پلاتینیوم تقسیم می شوند.

 

 • شمع های RUTHENIUM HX

 یکی از پیشرفته ترین فناوری های تولید شمع در دنیا است. این شمع بهره وری و قدرت بهتری را برای خودرو فراهم می کند. این شمع برای اکثر موتور ها قابل استفاده است و در دو طرح ارائه شده است. طرح DFE برای خودرو های غیر توربو و طرح PSPE برای خودرو های توربو و سوپر شارژتوصیه می شود.
 
 • شمع های چند الکترود:

این شمع ها در بازار ما به شمع های چند پلاتینه (از دو تا چهار پلاتین) معروفند.دارای چند الکترود منفی هستند. دارای چند گپ می باشند و جرقه زنی آنها نوبتی است. یعنی هر الکترود منفی که به مرکز نزدیکتر باشد جرقه می زند تا فاصله اش از الکترود مرکزی دورتر شود و نوبت به الکترود بعدی برسد. طول عمر آنها از تک الکترود ها بیشتر است و به علت جرقه زنی نوبتی الکترود ها در دمای بالای موتور دچار خام سوزی نمی شوند. بر خلاف باور عموم همه الکترود ها با هم جرقه نمی زنند و برای پیستون و سرسیلندر هیچ ضرری ندارند.

 

 • شمع های هیبرید شرکت انجیکا ژاپن:

شمع های هیبرید دارای یک الکترود معمولی و همچنین دو الکترود زمینی کوچک در طرف دیگر هستند. الکترود های جانبی در صورتی که الکترود اصلی با کربن مسدود باشد، وارد مدار می شوند و جرقه زنی ادامه پیدا می کند.

 

 • شمع های مسابقه(ریس)

این شمع ها باید فشار ها و حرارت های بالا و شدید مسابقه را تحمل کنند.در طول مسابقه دور موتور گاهی تا ۱۵ هزار دور در دقیقه بالا می رود. دما ،فشار و ارتعاشات در محفظه احتراق بسیار زیاد است. الکترود های زمینی معمولی و متداول در این دما و فشار شکسته و ذوب می شوند. به همین دلیل شمع های مسابقه ای اغلب با الکترود های منفی مخصوص طراحی شده اند که به صورت حلقوی است و جرقه آنها به صورت حلقوی شکل می گیرد.

 

 • شمع های CNG/LPG

به علت احتراق متفاوت بنزین و گاز ،شمع های بنزینی بر روی سوخت های گازی جواب مناسبی نمی دهند. به همین علت و دلیل از شمع های CNG/LPG شرکت انجیکا ژاپن استفاده می شود. مخلوط گاز و هوا برای احتراق و سوختن به ولتاژ برق بیشتری برای جرقه احتیاج دارند.

این ولتاژ بالا در شمع های معمولی باعث آسیب رساندن به آنها می شود. و در این شرایط شمع ها کارایی خود را از دست می دهند. در این مدل از شمع از فلزات گرانبها استفاده شده است و در ماشین های دوگانه سوز به خوبی کار می کنند و تا ۶۰ هزار کیلومتر طول عمر دارند.

 

 • شمع های V-GROOVE:

این شمع ها جزئ شمع های نیکلی هستند با این تفاوت که در نوک الکترود مثبت انها از شیار Vشکل استفاده شده است. این شیار باعث می شود تا جرقه در لبه بیرونی الکترود مرکزی اتفاق بیفتد،جایی که سوختن مخلوط هوا و سوخت را آسانتر می کند.

علاوه بر این ولتاژ مورد نیاز برای تولید یک جرقه در این لبه کاهش می یابد. این دو ویژگی به نفع افزایش قابلیت اشتعال، به خصوص در موتور های کم مصرف ودرن، حتی در شرایط عملیاتی شدید می باشد.

 

 • شمع های معمولی نیکل شرکت انجیکا ژاپن:

این مدل از شمع ها جزء ارزانترین نوع شمع ها می باشند.دارای هدایت الکتریکی بالا و مقاومت الکتریکی کم هستند. جرقه زنی آنها از شمع های ایریدیوم و پلاتینیوم کمتر و مصرف برق بالاتری دارند. طول عمر ۲۰ تا ۴۰ هزار کیلومتری دارندو بیشترین شمع های بازار را تشکیل می دهند.

فلسفه فعالیت شرکت شمع NGK

فلسفه ما بر اساس سه عنصر اساسی است. ما باید از زمان جلوتر باشیم. فرصت ها و امکاناتمان را افزایش دهیم. و به چیز های فراتر از انتظاراتمان برسیم.

فلسفه شرکت از زبان شینیچی اودو مدیر عامل

شمع NGK در ایالات متحده امریکا

شرکت شمع NGK با پسوند (آمریکا) در سال ۱۹۶۶ تأسیس شد.

شرکت به عنوان زیرمجموعه NGK Spark Plug Co، Ltd. از ژاپن تاسیس شد.

دفتر مرکزی آن ابتدا در کالیفرنیا بود و سپس به مکان فعلی آن در ویکسوم ، میشیگان منتقل شد. این شرکت هم شمع و هم سنسور اکسیژن را در سیسونویل ، ویرجینیا غربی تولید می کند.

شمع NGK در ایالات اروپا

شرکت شمع NGK اولین شرکت اروپایی خود را با نام NGK Spark Plugs (U.K.) Ltd. در سال ۱۹۷۵ تاسیس کرد.

در سال ۱۹۷۹ آنها دومین شرکت اروپایی خود را با نام NGK Spark Plug Deutschland GmbH در آلمان تأسیس کردند.

ده سال بعد آنکه این شرکت مسئولیت فعالیت تآمین گسترده لوازم برقی و احتراقی در در اروپا را بر عهده گرفت به NGK Spark Plug Europe GmbH تغییر نام یافت.

در سال ۲۰۱۷ وظایف آن بیشتر در منطقه EMEA گسترش یافت.

NGK Spark Plug Europe از سال ۲۰۱۳ توسط مدیر عامل ماساکی سومیا اداره می شود و بیش از ۸۰۰ نفر در آن مشغول به کار هستند.

این شرکت دارای ده شرکت گروهی ، دو کارخانه تولیدی در فرانسه و آفریقای جنوبی و یک مرکز فنی در آلمان است.

فروش آن در اروپا ۲۶٪ از گردش مالی NGK شمع جهانی را تشکیل می دهد.

بخش اروپایی از سال ۱۹۹۰ یک واحد تحقیق و توسعه اختصاصی را به بهره برداری رساند. علاوه بر طراحی و آزمایش محصولات نمونه اولیه خودرو ، این مرکز فن آوری هایی را برای مقابله با مواردی مانند انتشار گازهای خروجی از وسایل نقلیه تولید می کند و از تولید کنندگان خودروهای اروپایی پشتیبانی فنی می کند.

برند شمع NGK و آینده صنعت خودرو

در دسامبر ۲۰۱۷ ، این شرکت با استفاده از تخصص سرامیک سازی خود اعلام کرد تمرکز خود را به سمت باتری های حالت جامد (solid-state) معطوف خواهد کرد.

این شرکت علت این تغییر بنیادی در تحقیق و توسعه خود را ناشی از آینده خودرو اعلام که که انتظار می رود متعلق به خودرهای برقی باشد که این موضوع می تواند به کلی شمع و عملکرد سنسور اکسیژن را منسوخ کند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات