آموزشی

چراغ مه شکن خودرو چه کاربردی دارد؟

چراغ مه شکن

 به نقل از ” یدک مال” چراغ مه شکن جلو خودرو، یکی از دسته چراغ هایی است که با هدف انتشار پرتوهای میله ای با زاویه زیاد نسبت به زمین طراحی و ساخته شده است. اگر می خواهید به تفاوت چراغ های معمولی نور بالا و نور پایین با چراغ مه شکن خودرو پی ببرید، کافی است نحوه تابش نور از این دو نوع منبع را با هم مقایسه کنید. در چراغ های معمولی طراحی به گونه ای است که با تابش زاویه کم، سطح وسیع تری از جاده به وسیله نور ایجاد شده روشن شود، این در حالی است که هدف از زاویه بالای تابش در چراغ مه شکن، افزایش دید کلی در فاصله محدود است؛ زیرا در زمان مه غلیظ شما حتی تا چند متری خود را نیز نمی توانید ببینید.

بر خلاف باور عمومی رنگ زرد، رنگ اصلی چراغ های مه شکن نیست و هیچ قاعده ای در این زمینه وجود ندارد و شما می توانید از میان رنگ سفید و زرد، هرکدام را که بخواهید برای این نوع چراغ ها انتخاب کنید

نور زرد انتخابی چیست؟

نور زرد نسبت به نور سفید، اشعه آبی و بنفش کمتری دارد و این ویژگی از انعاس بیش از حد و تابش خیره کننده در زمان برخورد نور با قطرات آب و مه جلوگیری می کند. در واقع استفاده از این قابلیت می تواند برای رانندگان از مزیت بالایی برخوردار باشد و به همین دلیل است که در هنگام طراحی بسیاری از انواع چراغ مه شکن از نور زرد استفاده می شود.

چه زمانی باید از چراغ های مه شکن استفاده شود؟

با توجه به اینکه چراغ های مه شکن برای شرایط خاص و ویژه طراحی شده اند، استفاده از آن ها در شرایط عادی به هیچ عنوان توصیه نمی شود، زیرا استفاده از چراغ مه شکن در این شرایط کاملاً بی فایده است و بلکه در این شرایط باید از چراغ های معمولی نور بالا و نور پایین استفاده نمایید.

در واقع چراغ های مه شکن در شرایطی همچون بالا بودن میزان رطوبت هوا و وجود مه و برف یا گرد و غبار و خاک در هوا که می تواند به بازتابیده شدن نور به دلیل برخورد به ذرات در زمان تابش مستقیم شود، به کار می آیند. از چراغ های مناسب برای مه باید در چنین شرایطی استفاده نمایید.

بدیهی است که استفاده از این چراغ ها فقط در زمانی مناسب است که با سرعت بسیار پایین رانندگی می کنید و علت آن ایجاد نور عرضی با فاصله کم بر روی زمین و در جلوی خودرو است. این کار می تواند خط صحیح مسیر را در جلوی خودرو شما روشن نماید و خطر خارج شدن از جاده یا ورود به باند مقابل را از بین ببرد.

چراغ مه شکن
چراغ مه شکن

چراغ مه شکن عقب چیست؟

عملکرد کلی چراغ مه شکن عقب خودرو مشابه نوع مورد استفاده در بخش جلوی خودرو است. در واقع این چراغ ها بخشی از زمین را روشن می نمایند که در پشت خودرو واقع شده است و این کار از امکان به وجود آمدن تصادف خودروهای پشتی با خودرو شما جلوگیری می کند.

فراموش نکنید که در شرایط کاهش دید به دلیل مه یا موارد مشابه استفاده از چراغ های معمول می تواند رانندگان پشتی را دیرتر از زمان مورد نیاز برای توقف کامل مطلع نماید و به این ترتیب از ایجاد تصادفات جلوگیری نخواهد کرد.

 در مورد چراغ های مه شکن عقب خودرو بدانید آن است که این چراغ ها به دلیل داشتن رنگ یکسان با چراغ خطر ترمز باید با فاصله ای استاندارد از این چراغ ها قرار بگیرند تا در زمان استفاده از ترمز برای رانندگان پشت عقبی مشکلی ایجاد نشود.

استفاده از این نوع چراغ ها برای چه کسانی واجب است؟

استفاده از این چراغ ها بسته به زمان و شرایط می تواند برای هر راننده ای واجب شود، ولی اگر جزو آن دسته از افراد هستید که در مسیرهای مه آلود یا مستعد گرد و غبار تردد می کنند، حتماً باید با توجه ویژه ای  از این قطعه در خودرو خود داشته باشید.

نحوه استفاده از چراغ مه شکن

غالبا چراغ های مه شکن از طریق کلید مجزایی در برخی خودروها و جدا  از دکمه فعال کننده چراغ های جلو فعال میشوند. در برخی خودروها ، این چراغ ها ، به وسیله تعدادی دکمه که ۲ عدد میباشند و یکی از آن ها مخصوص چراغ های جلو و دیگری برای چراغ های عقب خودرو تعبیه شده است، فعال میشوند. در سایر خودروها ، این عمل به وسیله کلید های چرخشی صورت میپذیرد، در این خودروها شما به راحتی کلید را در حالت مورد نظر خود قرار داده و چراغ ها را روشن میشوند.

چراغ مه شکن
چراغ مه شکن

در بسیاری از خودروها ، نمادی جهت روشن بودن چراغ های مه شکن در نظر گرفته شده است. این نماد معمولا در کنار نماد روشن بودن چراغ های اصلی در صفحه نمایش پشت فرمان نشان داده میشود و شکل ظاهری آن در جهت نماد چرخ های اصلی میباشد. نماد چراغ مه شکن ، محور عقب خودرو ، معمولا ظاهری در جهت خلاف نماد چراغ های اصلی دارد . طراحی چراغ های مه شکن به گونه ایست که زمانی که چراغ های اصلی خودرو ،خاموش میشود آن ها نیز غیر فعال میشوند.

بهترین لامپ برای مه شکن خودرو

به علت آن که مه شکن به سطح زمین نزدیک بوده ؛ احتما ورود گرد و غبار و رطوبت به آن بیشتر است، هدلایت کمتر دوام می آورد و بهترین ایده برای هدلایت ، استفاده از آن برای نور بالا و نور پایین داخل کاسه چراغ میباشد.لامپ های هالوژنی نیز که مصرف برق بالایی داشته و نور آن ها به نسبت زنون ضعیف تر هست، فقط از لحاظ اقتصادی به صرفه میباشند و غالبا مه شکن به صورت فابریکی دارای لامپ هالوژنی هست.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات