آموزشی

فیلرگیری خودرو چیست ؟

فیلر گیری خودرو

به گزارش پایگاه خبری” یدک مال” فیلر گیری خودرو عملی است که محدوده انعطاف پذیری و لقی سوپاپ ها و انگشتی های درون موتور اتومبیل را تنظیم می‌کند.قطعات خودرو به منظور اینکه وظیفه خود را به درستی انجام دهند و طول عمر آنها زودتر از موعد سر نرسد،با لقی استاندارد با دیگر قطعات خودرو در تماس هستند.کلیه قطعات خودرو از جنس فلز هستند،به همین دلیل بعد از شروع به کار و گرم کردن هریک از قطعات خودرو به اندازه مشخص دچار انبساط می‌شوند و همین امر باعث می‌شود در صورت فاصله گذاری اشتباه قطعات، بعضی از قسمت های خودرو دچار اختلال شود که با فیلر گیری خودرو احتمال بروز این مشکلات کم میشود.

فیلر چیست ؟

یک ابزار مکانیکی فلزی است که از قطعات  موتور خودرو مقاوم تر است.ورقه های نازک فلزی که ضخامت مشخصی دارند و فاصله اجزای داخلی موتور را به طور نسبتا دقیق می‌سنجند که کمترین واکنش را نسبت به دما دارد.

فیلرگیری چگونه انجام میشود؟

هنگامی که موتور گرم می‌شود و قطعات منبسط می‌شوند اندازه آنها تغییر می‌کند. این حرارت باعث تغییر شکل قطعات فلزی موتور خودرو از جمله سوپاپ ها(valves)می‌شود .تغییر در اندازه سوپاپ ها در عملکرد موتور تاثیر بسیار زیادی دارد.در هر احتراق در موتور خودرو سوپاپ ها باز و بسته می‌شوند، پس از مدتی سوپاپ ها در اثر تغییر در اندازه در محل مشخص قرار نمی‌گیرند و تنظیم آنها بهم می‌خورد با استفاده از فیلرگیری سوپاپ ها را در جای معین خود قرار می‌دهند.سوپاپ ها نصب شده روی سرسیلندر توسط بادامک های میل سوپاپ به طور مداوم باز و بسته می‌شوند

برای فیلرگیری خوردرو هنگامی که میل سوپاپ مستقیما به سر استکانی ضربه می‌زند باید فاصله بین بادامک و سر استکانی را در حالی که بادامک کاملا به سمت پایین آمده است اندازه گیری کرد.و در فیلرکردن هنگامی که از اسبک برای باز و بسته کردن سوپاپ استفاده می‌کنند،اسبک را در حالت قیچی (فنر کاملا فشرده)قرار داد و سپس فاصله اسبک مقابل را با سوپاپ فیلر کرد. 

فیلرگیری یکی از مواردی است که درسرویس های دوره ای به آن توجه می شود

فیلر گیری خودرو
فیلر گیری خودرو

علائم نیاز به فیلر گیری خودرو

۱-شنیدن صدای غیر طبیعی از سوپاپ ها

۲-ضربه خوردن شدید به موتور مانند تصادف شدید

۳-پس از تعمیر سر سیلندر

۴-گرم شدن بیش از حد موتور در صورتی که سیستم خنک کننده به خوبی کار می‌کند.

۵-دیر گرم شدن و بد روشن شدن موتور در فصل سرما

۶- افزایش بیش از حد مصرف سوخت

۷-کاهش قدرت و بازدهی موتور خودرو

فیلر گیری خودرو
فیلر گیری خودرو

چرا باید فیلرگیری کرد؟

در یک موتور چهار زمانه،زمان دقیق باز و بسته شدن سوپاپ ها بسیار مهم است و تاثیر بسزایی در کارکرد و راندمان موتور دارد.زیاد بودن خلاصی سوپاپ ها به معنای دیرتر باز شدن سوپاپ و کم بودن خلاصی سوپاپ به معنای بسته شدن دیرتر سوپاپ است . خلاصی یا شل بودن سوپاپ علاوه بر تاثیر منفی بر کارکرد موتور باعث ایجاد سروصدای اضافی موتور نیز می گردد.در جهت تشخیص عیوب مکانیکی موتور راه های مختلفی وجود دارد در خودروهای قدیمی معمولا تنها راه باز کردن موتور و بررسی قسمت های مختلف است.اما امروزه به لطف علم مکاترونیک سنسورهای نصب شده بر روی خودرو می‌توانند نشانه های عیب را آشکار سازند

تاثیر فیلر گیری بر مصرف سوخت

یکی از دلایلی که باعث افزایش مصرف سوخت خودرو می شود نامنظم بودن سوپاپ ها میباشد. در صورتی که مصرف سوخت خودروی شما بهینه باشد، ماشین شما بنزین کمتری مصرف می کند و این موضوع علاوه بر کاهش هزینه نگهداری ماشین، باعث روشن شدن راحت تر ماشین، بهبود شتاب اولیه و افزایش طولانی عمر خودرو می شود. حرکت باز و بسته شدن منظم سوپاپ ها با پیستون ها در موتور به وسیله تسمه تایم انجام می‌شود، اگر تسمه تایم حتی یک دندانه اشتباه نصب شده باشد، سوپاپ ها به موقع باز و بسته نمی شوند و کمپرسور درون محفظه احتراق کم میشود و اختلال شدیدی در عملکرد خودرو به وجود می‌آید.

کاربرد فیلر گیری

فیلر گیری باعث تنظیم مصرف سوخت،موتور زود گرم نمی‌کند و شتاب خودرو افزایش پیدا می‌کند.افزایش طول عمر قطعات خودرو و عملکرد بهتر،کاهش آلودگی می‌شود. بعضی  از خودروها به جای فیلر،شیم دارند و دقیقا همان کار را انجام می‌دهد.کار فیلرگیری توسط مکانیک انجام می‌شود ولی کار شیم گیری توسط تراشکار انجام می‌شود.شیم گیری معمولا زمان باز کردن سر سیلندر انجام می‌شود. نسل جدید خودروها دیگر فیلر یا شیم ندارند.در تکنولوژی جدید قطعه ای به نام استکان تایپیت وجود دارد که آب بندی سوپاپ ها.اتوماتیک با فشار روغن تنظیم می‌شود.

فیلر گیری خودرو
فیلر گیری خودرو
3.7 9 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات
محمد
محمد
2 ماه قبل

درود
رانا ۹۸ تا الان ۱۰۰ تا کار کرده
نیاز به فیلم گیری داره؟
بخاطر نا منظم بودن صدای موتور گفتن که فیلم هاش مشکل داره
اگه راهنمایی کنید ممنون میشم