قطعه شناسی خودرو

آشنایی با انواع قطعات بدنه خودرو

آشنایی با قطعات بدنه خودرو

معرفی قطعات بدنه خودرو

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  طراحی و ساخت قطعات بدنه خودرو یکی از عرصه های خلاقانه برای خودنمایی و هنر نمایی طراحان این صنعت به شمار می رود و رقابت برای بهتر ساختن بدنه خودرو خصوصا در قرن جدید جزو اصلی ترین اهداف خودرو سازان است.

  شناخت قطعات بدنه خودرو بر خلاف قطعات داخلی آن بسیار ساده است؛ البته این نکته حائز اهمیت است که قطعات بدنه خودرو از قسمت های بسیار مختلف و متنوعی تشکیل شده که هر کدام را باید بطور جدا بررسی کرد.

  اهمیت بدنه خودرو در تصادفات مشخص می شود؛ در واقع هر مقدار بدنه از لحاظ کیفیت قوی تر و خوش ساخت تر باشد؛ آسیب کم تری به خودرو وارد می شود.

  طراحی و ساختار بدنه خودرو همچنین روی سرعت، شتاب و بسیاری از موارد دیگر خودرو تاثیر مستقیم دارد و به همین دلیل است که خودرو سازان سرمایه ی بسیار زیادی خرج طراحی بدنه می کنند.

  در این نوشته، بطور اجمالی و خلاصه ساختار و کاربرد مهمترین و اصلی ترین قطعات بدنه خودرو را توضیح میدهیم؛ پس با یدک مال همراه باشید.

  شاسی

  اولین بخش خودرو که نمای ظاهری و کلی خودرو را به نمایش می گذارد شاسی آن است.

  شاسی البته به خودی خود دیده نمی شود؛ برای درک بهتر این موضوع یک ساختمان را در نظر بگیرید که از شروع ساخت باید مراحلی را طی کند تا تکمیل شود. اولین مرحله، ساخت اسکلت و یا به قولی فنداسیون ساختمان است.

  اسکلت ساختمان به خودی خود دیده نمی شود ولی نما و ظاهر ساختمان بر اساس اسکلت ساخته شده است.

  ساخت قطعات بدنه خودرو هم مسیری شبیه به ساختمان دارد و شاسی ماشین دقیقا نقش اسکلت ساختمان را بازی می کند.

  شاسی بیشتر ماشین ها از جنس فولاد هستند و در واقع چهار چوب خودرو هستند که بقیه اجزای ماشین مثل درب، سقف و اجزای داخلی مثل موتور و … روی آن نصب می شوند.

  شاسی و اتاق بدنه خودرو

  سقف، درب ها و کاپوت

  هنگامی که یک خودرو را می بینیم اولین قطعه های که به آن بر می خوریم در واقع درب خودرو، سقف و همچنین کاپوت هستند؛ خلاصه قیافه، تیپ و لباس ماشین!

  ساختار بدنه خودرو معمولا از آلیاژ فولاد ضد زنگ و استیل ۳۰۴  است.

  ورق گالوانیزه که یک ورق فولادی است به دلیل دارا بودن مقاومت بالا در برابر خوردگی، زنگ زدگی، انعطاف پذیری و رنگ پذیری بالا، مقاومت در برابر نمک های محلول در آب و همچنین صاف ویکدست بودن در ساخت قطعات بدنه خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

  ورق سیاه هم جزو ورق های پر کاربرد برای تولید قطعات بدنه خودرو است.

  آشنایی با سقف و دیگر اجزای بدنه خودرو

  سپر

  سپر خودرو همانطور که مشخص است وظیفه ی محافظت از بدنه خودرو و دفع ضربات را دارد.

  سپر از ترکیب آلیاژ فلز، پلاستیک و الیاف کربن ساخته می شود. این ترکیب سبب می شود تا سپر ضمن برخورداری از وزن کم و مقاومت در برابر آب و آفتاب، از انعطاف و استحکام بالایی در مقابل ضربات برخوردار باشد. در حال حاضر، سپر ماشین عمدتا از سه بخش کلی به نام های پیشانی یا پوسته، تیر عرضی یا دیاق و قسمت جاذب یا ضربه گیر ساخته شده.

  قسمت پیشانی (پوسته سپر) :

  رویه و تمام آنچه که یک ناظر از بیرون خودرو می تواند در ظاهر سپر ببیند را پیشانی سپر می گویند. این قسمت همانطور که از ظرافت و جنس آن مشهود است، قرار نیست که ضربه های سنگین را تحمل کند و به نوعی تنها پوشش ظاهری سپر می باشد.

  قسمت جاذب:

  جاذب سپر جذب کننده انرژی های جنبشی وارده بر سپر خودرو می باشد. جاذب ها در سپر می بایست به این نحو عمل کنند که نیروهای وارده را در خود جذب و خنثی نموده و مانع از انتقال این نیرو به سمت کابین خودرو باشند و تا حد امکان از صدمات و خسارت های وارده بر خودرو جلوگیری کند.

  اما این جاذب ها فقط تا حدی از این ضربات را می توانند تحمل و نهایتا خنثی کنند و چنانکه نیروی جنبشی وارده بیش از حد مجاز باشد ممکن است که جاذب سپر دیگر پاسخ گو نباشد و نتواند انرژی وارده را در خود حل کند و موجب آسیب رساندن به کابین و بدنه خودرو شود به همین منظور از تیر عرضی ما بین جاذب و بدنه کابین خودرو استفاده می کنند و تیر عرضی برای حل این کاستی در خودرو به وجود آمده است.

  قسمت تیر عرضی (دیاق):

  تیر عرضی زمانی وارد میدان شد که جاذب نیروی حاصله از برخورد با موانع را نمی توانست به خوبی در خود خنثی کند و جاذب برای اینکه بتواند حالت ارتجاعی قابل قبولی از خود نشان دهد، نیاز به یک تکیه گاه قوی برای نشیمن خود داشت.

  به همین منظور جاذب ها را از بدنه خودرو برداشتند و آن را بر روی یک تیر عرضی قوی سوار کردند. این تیرهای عرضی که به صورت مقطع مستطیلی شکل و یا پروفیل های مشخص ساخته می شوند و سطح کم عرض تر آنها محل استقرار جاذب و مقطع طویل تر آن موجب تحمل نیروی وارده می باشند.

  می توانید مقاله ی اختصاصی یدک مال درباره ی سپر را مطالعه کنید.

  آشنایی با سپر و انواع بدنه خودرو

  چراغ ها

  وقتی از سیستم روشنایی اتومبیل‌ها صحبت می‌کنیم، در واقع داریم از سیستمی حرف می‌زنیم که شامل چراغ جلو، چراغ های راهنمایی که در جلو و عقب و کنار و حتی گاه سقف خودرو و نیز چراغ‌ عقب و… است. این سیستم ایجاد شده است تا هم مسیر را برای کاربر اتومبیل روشن کند، هم باعث تشخیص اتومبیل توسط دیگران شود و هم پیام‌هایی به دیگران مخابره کند که این اتومبیل چه اندازه‌ای داشته و چه سرعتی دارد و در چه موقعیتی در حال حرکت است.

  این پیام‌ها برای خودروهای دیگر مخصوصا وقتی که خیابان‌ها شلوغ بوده و سرعت بالاست، اهمیت زیادی دارد. به این منظور نیز سعی شده است که در سراسر جهان، از رنگ‌هایی مشخص و استاندارد به این منظور سود برده شود تا کاربران اتومبیل سرگردان نشوند و تکلیف روشن باشد.

  چراغ در بدنه خودرو

  سینی زیر موتور

  سینی زیر موتور خودرو یکی دیگر از بخش های حفاظتی خودرو است.

  این قعطه در بخش زیرین موتور نصب می شود و به همراه کاپوت به نوعی یک پوشش همه جانبه برای موتور خودرو ها به وجود می آورند.

  جنس سینی زیر موتور پلاستیکی و در بعضی از خودروها فلزی است؛ این قطعه باید ویژگی های خاصی داشته باشد که بتواند به خوبی از موتور حفاظت کند؛ بعنوان نمونه باید انعظاف پذیر و محکم باشد که هم در صورت وارد شدن ضربه از بین نرود و هم مقاومت داشته باشد. همچنین باید در برابر گل و لای و آب از موتور و گیربکس محفاظت کند.

  نکته دیگر اینکه باید دمای موتور را حفظ کند تا در فصول سرد سال یا مناطقی با آب و هوای سرد از سرد شدن موتور جلوگیری کند.

  سینی زیر موتور باید در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم باشد و از بین نرود.

  جنس این قطعه نیز باید به گونه ای باشد که در صورت تماس با آب زنگ نزند.

  نقش سینی زیر موتور در بدنه خودرو

  گلگیر

  هنگامی که حرکت چرخ‌ها سبب پاشیده شدن آب و سنگ به داخل موتور خودرو و در نتیجه آب رفتگی در قطعات برقی می‌شود؛ گلگیر وارد عمل می شود و جلوی آنها را می‌گیرد.

  گلگیر قطعه ای فلزی است که در کنار وسیله نقلیه، درست کنار درب و بالا و اطراف چرخ های جلو و عقب مشاهده می شود.

  با توجه به محل قرارگیری این قطعه، حتی در تصادفات جزئی خودروها نیز، همواره گلیگر در معرض ضربه و آسیب دیدگی قرار دارد . چرا که آسیب دیدگی سپر ، منجر به خم شدن ورق فلزی گلگیر خواهد شد .

  اهمیت این قطعه در واقع اینجاست که بدون گلگیر و در اثر ضربات مکرر و انباشته شدن لکه و خاک، بدنه خودرو زنگ زده و تراشیده خواهد شد و جدا از نیاز به شست و  شوی خودرو ،  شما مجبور خواهید شد که هر از گاهی ، بدنه خودرو را رنگ آمیزی نمایید.

  این البته فقط یکی از مشکلاتی است که بدون گلگیر بوجود می آید.

  اگر این قطعه نبود، سیستم برق خودرو و موتور در اثر برخورد آب و سنگ ریزه‌ها آسیب جدی می‌دیدند. ( می توانید مقاله ی اختصاصی یدک مال درباره ی گلگیر را مطالعه کنید. )

  گلگیر خودرو

  سخن پایانی

  امیدوار هستیم که در این نوشتار توانسته باشیم اطلاعات مفید، جامع و قابل استفاده ای را درباره ی قطعات بدنه خودرو در اختیارتان قرار داده باشیم. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه سایت یدک مال، قطعات اختصاصی بدنه خودرو را به راحتی، با کمترین قیمت و بهترین کیفیت تهیه کنید.

  مراحل تولید بدنه خودرو + فیلم

  مراحل تولید بدنه ماشین در کارخانه ی ایران خودرو را مشاهده می کنید.

  مطالب مرتبط

  0 0 رای ها
  رأی دهی به مقاله
  اشتراک در
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  دیدن همه ی نظرات