اخبار

یک رقیب جدی جدید در سگمنت خودروهای حبابی

یک رقیب جدی جدید در سگمنت خودروهای حبابی

به گزارش پایگاه خبری «یدک مال» به نقل از سایپانیوز، در سگمنت خودروهای حبابی گزینه ی میکرولینوی ۲.۰ با باتری ۱۴ کیلو واتی با هر بار شارژ می توان ۱۴۳ مایل [۲۳۰ کیلومتر] بپیماید. قرار است این «حُباب خودرو» bubble car در ایتالیا تولید و برای فروش راهی سوئیس شود. به بیان دیگر پیش از سایر کشورهای اتحادیه اروپا،‌ سوئیس از همه زودتر از این خودرو استقبال کرده است.

حالا میکرولینو به جمع رقبایی مثل اَمی سیتروئن و برادر دوقلوی آن راکس-ایی، خودروی برقی شهری بانمک از کمپانی اُپل پیوسته است. اما سؤال اصلی همچنان باقی است که آیا حباب خودروها در اروپا رونق خواهند گرفت یا نه. این مشکل در آمریکا کمی حادتر است چون آنها همیشه به خودروهای بزرگ و جادار علاقه نشان داده اند و در سال های اخیر علاقه به خودروهای شاسی بلند روز به روز بیشتر می شود.

قیمت این خودروی حبابی حدود ۱۲ هزار یورو [۱۴ هزار دلار] است. بعد از چند چالش و مانع در تکوین و توسعه،‌ میکرولینو به سبک اییستا Isetta سرانجام وارد خط تولید شد. حالا این خودرو میراثی از خودروهای حبابی را با فناوری های جدید خودروهای برقی در هم آمیخته است. نمایشگاه خودروی مونیخ هم سکوی پرتاب این خودروی برقیِ کوچک شده است.

موتور این «حباب خودرو» ۵۶ اسب بخار توان دارد و دو سرنشین در آن جا می شوند و از لحاظ توان باتری سه گزینه دارد: یک گزینه ۶ کیلوواتی، گزینه ۱۰.۵ کیلوواتی و گزینه ی ۱۴ کیلوواتی که پیمایش آنها به ازای هر بار شارژ به ترتیب ۶۰، ۱۰۹ و ۱۴۳ مایل است. به بیان دیگر پیمایش این حباب خودرو از خیلی از خودروهای برقی سدان موجود در بازار هم بهتر است. چون حداکثر سرعت آن ۵۶ مایل [۹۰ کیلومتر] در ساعت و جثه ی بسیار کوچکی که دارد نمی تواند در اتوبان ها و بزرگراه ها جولان دهد.

چون باتری آن به مراتب از خودروهای برقی فعلی در بازار کوچک تر است زمان شارژ آن هم کوتاه تر است. شارژ کامل باتری این حباب خودرو ۴ ساعت طول می کشد.

هر چند خیلی طول کشید تا از تکوین به تولید برسد، با این حال تعداد تولید آن هم مثل خودش کوچک است. قرار است با سالانه ۷۵۰۰ دستگاه شروع شود و اگر متقاضی داشت، تولید آن افزایش یابد. البته همین حالا هم ۲۴ هزار نفر در صف خرید آن قرار دارند.

سامانه های حرکتی میکرو Micro Mobility Systems با همکاری CECOMP این خودرو را تولید می کند. مثل بقیه خودروها به سبک اییستا و در کل حباب خودروها، میکرولینو ۲.۰ هم برای دو نفر سرنشین صندلی دارد. برای نشستن لازم است درب آن از جلو باز شود و در بخش صندوق عقب آن هم به اندازه ۸ فوت مکعب [۲۳۰ لیتر] فضا برای بار تعبیه شده است.

کمپانی سازنده می گوید: «مثل فورد مک-ایی موستانگ ما هم دستگیره های در را به طور کامل حذف کردیم تا طراحی آن تا حد ممکن ساده باشد. برای باز کردن این خودرو باید اول قفل را با ریموت آن باز کنید و بعد دکمه تعبیه شده زیر چراغ جلو را بفشارید.»

جای پارک آن به اندازه یک موتورسیکلت است. یا به بیان دیگر در جای پارک یک خودروی عادی حداقل سه میکرولینو جا می شود.

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات