آموزشی, قطعه شناسی خودرو

کفپوش خودرو چیست؟ مزیت استفاده از کفپوش

کفپوش خودرو

کفپوش خودرو از جمله لوازم مازاد خودرو است که وظیفه آن شکیل کردن خودرو، جلوگیری از آسیب رسیدن به پوشش کف خودرو و آسان کردن کار نظافت خودرو است. در واقع این کفپوش ها که انواع مختلفی دارند و در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت، همچون فرش خانه عمل کرده و به غیر از زیباتر کردن کابین، موجب کثیف نشدن آن شده و شست و شوی آنها با خارج کردن آنها به راحتی صورت می گیرد. به غیر از این، کار شما در جارو زدن کف کابین خودرو آسان می شود و بخش عمده ای از آشغال ها بر روی فرش جمع می شود.

انواع کفپوش خودرو

کفپوش  خودرو  به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:
  1. کفپوش‌های  یک تکه
  2. کفپوش‌های چند تکه 
کفپوش خودرو
کفپوش خودرو

نصب کفپوش خودرو

برای نصب کفپوش های یک سره که اصولا از جنس های پلاستیکی ساخته می شوند، نیاز به باز کردن تمام صندلی ها و کنسول زیر آرنجی دارید. کفپوش بر روی موکت فابریک خودرو قرار می گیرد و دیگر نگران کثیف شدن موکت، از دست دادن پرز، خیس شدن و… نخواهید بود. البته چند سالی است که در برخی از خودروهای تولید داخل به صورت استاندارد از کفپوش پلاستیکی استفاده می شود و در این خودروها نیاز چندانی به کفپوش های یک سره وجود ندارد.

اما نوع دوم کفپوش ها، نمونه های چند تکه هستند که استفاده و کاربرد راحت تری داشته و مرسوم تر هستند. این نوع کفپوش ها برای یک خودروی ۴ درب اصولا به صورت ۳ تا ۵ تکه به تولید می رسند. به این صورت که دو تکه کفپوش برای سرنشینان جلو و سرنشینان عقب هم سه یا یک تکه کفپوش دارند. این کفپوش ها در انواع تخت یا لبه دار به تولید می رسد که هر کدام کاربردی متفاوت دارند.

اهمیت استفاده از کفپوش خودرو

کفپوش‌ها نه تنها گرد و خاک کفش‌ها را می‌گیرند که در اتاق خودرو پخش نشود بلکه در راحتی رانندگی نیز نقش دارند. زیرپایی‌ها تنها جنبه زیبایی ندارند بلکه نقش مهمی در راحتی پاها و جلوگیری از خستگی آنها هنگام رانندگی ایفا می‌کنند. وقتی جنس آنها نرم و مناسب باشد پاها در هنگام رانندگی کمتر خسته می‌شوند.

کفپوش‌های سه بعدی

این کفپوش‌ها از پلیمرهای خاص پلاستیکی ساخته شده‌اند و از نمونه‌های زیبا و گران قیمت در بازار به شمار می‌روند. طراحی این مدل از زیرپایی‌های خودرو به نوعی است که فضای مناسبی را برای کف پاها در خودرو ایجاد می‌کنند تا راحت باشد همچنین جنس آنها نیز طوری است که می‌توان به دفعات متعدد آن را شست و دوباره استفاده کرد. کفپوش‌های سه بعدی آب و خاک را به راحتی جذب می‌کنند و خاصیت ضد لغزشی دارند. این کفپوش‌ها از نمونه‌های گران قیمت بازار به شمار می‌روند و می‌توانند ظاهری مرتب و زیبایی را برای فضای داخلی خودرو به ارمغان آورند.

نصب کفپوش سه بعدی خودرو

برای نصب کفپوش های یک سره که اصولا از جنس های پلاستیکی ساخته می شوند، نیاز به باز کردن تمام صندلی ها و کنسول زیر آرنجی دارید. کفپوش بر روی موکت فابریک خودرو قرار می گیرد و دیگر نگران کثیف شدن موکت، از دست دادن پرز، خیس شدن و… نخواهید بود. البته چند سالی است که در برخی از خودروهای تولید داخل به صورت استاندارد از کفپوش پلاستیکی استفاده می شود و در این خودروها نیاز چندانی به کفپوش های یک سره وجود ندارد.
 

اما نوع دوم کفپوش ها، نمونه های چند تکه هستند که استفاده و کاربرد راحت تری داشته و مرسوم تر هستند. این نوع کفپوش ها برای یک خودروی ۴ درب اصولا به صورت ۳ تا ۵ تکه به تولید می رسند. به این صورت که دو تکه کفپوش برای سرنشینان جلو و سرنشینان عقب هم سه یا یک تکه کفپوش دارند. این کفپوش ها در انواع تخت یا لبه دار به تولید می رسد که هر کدام کاربردی متفاوت دارند

کفپوش خودرو
کفپوش خودرو

مشخصات یک کفپوش سه بعدی خوب

  • استحکام بالا و مقاوم در برابر شکستگی و تغییر فرم
  • مقاوم در برابر لغزش
  • استفاده از مواد اولیه باکیفیت
  • دارای قابلیت شستشو و نظافت 
  • دارای لبه بلند برای جلوگیری از پخش شدن گرد و خاک
  • داشتن شیارهای هدایت مایعات
  • ظاهر زیبا

کفپوش‌های پارچه‌ای

این مدل از کفپوش‌ها از پارچه ساخته شده‌اند و از ساده‌ترین نوع کفپوش‌های موجود به شمار می روند. در بخش‌های انتهایی این کفپوش‌ از لایه‌ها و قطعات پلاستیکی استفاده شده که مانع از لغزش آنها می‌شود. تهیه این مدل از کفپوش‌ها آسان است چراکه برای مدل‌های مختلف خودرو موجود است و نصب آنها نیز به راحتی انجام می‌شود و کار سختی نیست. زیرپایی‌های پارچه دوام بالایی ندارند و ممکن است در مدت کوتاهی غیر قابل استفاده شود. قابلیت جذب کفپوش پارچه‌ای پایین است و بعد از کثیف شدن با آب و گرد و خاک، کثیفی آن به راحتی قابل دیدن است و باید شسته شود.

کفپوش پلاستیکی

کفپوش‌های پلاستیکی نیز یکی از نمونه‌های کفپوش خودرو است که ماندگاری و دوام بالایی دارد. بسیاری از خودرو‌های نو این زیرپایی‌ها را دارند و فروشندگان آن را به صورت رایگان روی خودرو‌ها می‌گذاند. ساختار این کفپوش به صورتی است که به راحتی نمی‌لغزد و مانعی برای حرکت پدال‌ها نیز ایجاد نمی‌کند همچنین جنس آن به صورتی است که هنگام رانندگی کف پاها احساس سختی ندارند و راحت است. زیرپایی‌های پلاستیکی معمولا به رنگ سیاه ساخته می‌شوند و شستشوی آن نیز بسیار آسان است. این کفپوش‌ها برای تمامی مدل‌های خودرو تولید نشده و تنها برای مدل‌های مخصوصی قابل تهیه است.

کفپوش وینیلی یا حصیری

جنس این مدل از کفپوش‌ها از وینیل است و در مقایسه با نوع پلاستیکی، ماندگاری بالاتری دارد. در طراحی این مدل از برجستگی‌هایی در پشت آن استفاده شده که مانع از حرکت و لغزش آن می‌شود. کفپوش حصیری برای انواع مختلف خودرو ساخته شده و تهیه آن نیز آسان است. این نوع از زیرپایی‌ها مانند نمونه‌های دیگر به راحتی تمیز می شود.

کفپوش نمدی

کفپوش‌های نمدی نیز قابلیت جذب آب و گرد و خاک را داند. انعطاف پذیری این مدل سبب راحتی نصب آن می‌شود و می‌توان آن را به آسانی در کف خودرو نصب کرد. این زیرپایی نرم است و می‌توان آن را به راحتی تمیز کرد.

کفپوش ژله‌ای

این نوع از زیرپایی خودرو نیز از نمونه‌های با کیفیت است که ماندگاری بالایی دارد. قالب آن نیز به صورتی است که کف خودرو را پوشش می‌دهد و به راحتی قابل لغزش نیست این کفپوش‌ها همچنین از نفوذ مایعات به کف خودرو جلوگیری می‌کنند. این نمونه از زیرپایی مانند سایر نمونه‌ها قابل شستشو است و می‌توان آن را تمیز کرد.

نکاتی درباره کفپوش خودرو

کفپوش‌های نمدی را می‌توان با موکت‌هایی که در خانه است به راحتی برش داد و از آن در خودرو استفاده کرد اما جذب و ماندگاری بالایی نداند ولی در مجموع می‌توانند گرد و خاک و اب را جذب کنند تا به کف خودرو آسیب نرساند.

اگر آب یا مایعات دیگری روی کفپوش‌ها بریزد و تمیز نشود ممکن است بعد از مدتی سبب پوسیدگی کف خودرو شود بنابراین بهتر است پس از نفوذ مایعات تمیز شود تا آسیبی به کف خودرو وارد نشود.هنگام خرید زیرپایی به این نکته توجه کنید که استاندارد و اندازه کف خودرو باشد همچنین از خرید کفپوش‌هایی که برای تمام خودرو‌ها مناسب است پرهیز کنید

در پایان به این نکته توجه داشته باشید که اگر کفپوش کف خودرو می‌لغزد آن را تعویض کنید؛ زیرا ممکن است حرکت پدال‌ ها خودرو را درگیر کند و باعث تصادف شود.

کفپوش خودرو
کفپوش خودرو
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات