اخبار

چرا هزینه بیمه محصولات تسلا این قدر بالا است

چرا هزینه بیمه محصولات تسلا این قدر بالا است

به گزارش پایگاه خبری «یدک مال» به نقل از سایپانیوز، در زمینه بیمه خودروهای تسلا باید گفت مردم دنیا به تدریج با آن لوگوی شبیه به حرف ت در زبان انگلیسی T‌ عادت می کنند چون روز به روز تعداد آنها در خیابان ها بیشتر می شود. خودروهای برق رو به گسترش هستند و تسلا هم در رأس جدول فروش خودروهای برقی است.

در ۶ ماهه اول سال ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، فروش خودروهای برقی در بازار آمریکا دو برابر شده است و سهم بازار خودروهای تسلا ۷۱ درصد بوده است. این شرکت می گوید که تولید جهانی اش دو برابر شده و در فصل دوم سال ۲۰۲۱ [فصل بهار] ۲۰۰ هزار خودرو صادر کرده است که در مقایسه با ۹۰ هزار دستگاه در سال گذشته بیش از دو برابر شده است.

اما زمانی که مردم تصمیم به خرید تسلا می گیرند، باید قبل از آن که جا بخورند، نگاهی به نرخ بیمه محصولات تسلا بیندازند، چون همان طور که فناوری های آن خیره کننده است، نرخ بیمه آن هم چشم ها را از حدقه بیرون می زند.

اما چرا هزینه بیمه محصولات تسلا این قدر بالا است؟

درست است که هزینه سوخت و بنزین ندارید یعنی حدود ۲۵۰ دلار در ماه از هزینه های شما کاسته شده است اما در عوض هزینه ماهیانه جدیدی به هزینه های شما اضافه می شود که اقساط بیمه این خودروها است.

شرکت های بیمه برای محاسبه بیمه یک خودرو، فاکتورهای متعدد و پیچیده ای دارند. حتی اگر شما سابقه رانندگی پاک و بدون جریمه و بدون تصادفی داشته باشید، در یک محله متوسط نشین هم زندگی کنید، از تخفیف های رانندگی متعددی هم برخوردار باشید، بیمه خودروهای برقی در مقایسه با خودروهای بنزینی همچنان بالاتر است.

دلیل آن این است که خودروهای برقی هم گرانتر هستند هم هزینه تعمیر و صافکاری آنها خیلی گران تر است. شاید به شما پیشنهاد شود که بیمه ای را انتخاب کنید که ریسک را پایین در نظر بگیرد. اما به یاد داشته باشید اگر تصادفی در کار باشد و قرار به تعویض قطعات باشد، هزینه آن بسیار سنگین است. بنابراین وقتی که می خواهند هزینه بیمه را محاسبه کنند، قیمت قطعات مورد نیاز خودروهای برقی را در نظر می گیرند.

به عنوان مثال به نقل از شرکت بیمه ای ولوپنگوئن ValuePenguin بیمه ممتاز برای یک خودروی بنزینی به طور متوسط اگر ۱۰۰۰ دلار باشد، یک خودروی برقی همتراز حداقل ۱۳۲۰ دلار خواهد شد. اما تسلا که یک خودری برقی لاکچری به حساب می آید قیمت ها از این هم بیشترند.

بر اساس مطالعه و پژوهش اخیر موتورترند هزینه های سالانه انواع محصولات تسلا به طور خلاصه به شکل ذیل است: این مبلغ برای صاحب یک تسلا با حدود سنی ۴۰ سال و بدون سابقه تصادف و پرداخت بیمه با اعتبار نسبتاً خوب محاسبه شده است.

تسلا مدل۳: بین ۲,۱۱۴ تا ۲۳۵۱‌ دلار
تسلا مدل S: بین ۳,۶۷۳ تا ۴,۱۴۳ دلار
تسلا مدل Y: بین ۲,۱۱۸‌ تا ۲,۲۲۷ دلار
تسلا مدل X: بین ۳,۳۵۵ تا ۴,۰۲۵ دلار
اکثر خودروهای برقی از خودروهای بنزینی همتراز یا مشابه گران تر هستند. زمانی هم که آسیب ببینند، هم یافتن مکانیک ماهر و صاحب صلاحیت دشوار است هم هزینه قطعات گران تر است.

اگر باتری خودروی برقی آسیب دیده باشد که هزینه های آن تصاعدی بالا می رود. اگر باتری نشت داشته باشد، مکانیک باید احتیاط بیشتری به خرج دهد که حتماً اثرش را روی صورت حساب شما باقی خواهد گذاشت.

هر خودروی برقی نیاز به تجهیزات شارژ خودرو در گاراژ یا پارکینگ خود دارد که بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار هزینه دارد و اگر قرار باشد در محل کار خود هم این تجهیزات را داشته باشد هزینه دو برابر می شود.

زمانی که خودروی برقی را حدود ۵ سال استفاده کنید، نداشتن هزینه های نگهداری بالا، برخی از هزینه های بیمه را جبران می کند. از جمله هزینه های کاهش یافته هم عدم نیاز به تعویض روغن، عدم نیاز به تعویض شلنگ های رادیاتور، تسمه پروانه یا واشرها است.

می توان گفت هزینه های نگهداری خودرو پایین آمده در عوض هزینه های بیمه بالا رفته است.

در برخی از کشورهای غربی، امکان تخفیف گرفتن هزینه های بیمه به صورت پکیج وجود دارد. زمانی که شما منزل یا بیمه عمر داشته باشید، روی تخفیف بیمه خودرو هم مؤثر است. اکثر کمپانی های بیمه ای دنیا، تخفیف بالاتری برای رانندگانی قائلند که سابقه پاکی دارند و اصولاً تصادف نمی کنند. اگر درست تحقیق به عمل آید در کشورهای غربی تخفیف تا ۱,۱۰۰ دلار در سال هم ممکن است.

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات