آموزشی, قطعه شناسی خودرو

لاستیک خودرو

لاستیک عکس شاخص

لاستیک خودرو یا تایر به عنوان ماده ای که دارای خاصیت کشسانی (الاستیک) است تعریف می شود. به طوری که مهمترین خاصیت آن کش آمدن آن است ، به طوری که گاهی تا ۶۰ برابر طول اولیه خود کش می آید. لاستیک طبیعی در موقع کش آمدن حرارت را از دست می دهد و در زمان برگشت حرارت را جذب می کند، به طور کلی لاستیک ماده است که خاصیت ارتجاعی کم، ازدیاد طول و انقباض بالا دارد.

 واژه پلیمر برای مشخص کردن لاستیک در حالت خام و یا حالت غیر مرکب به کار برده میشود از مزایای لاستیک ها به ویژه لاستیک مصنوعی این است که با کم و زیاد کردن ترکیبات آن می توان به خواص دلخواه دسترسی پیدا کرد

لاستیک فاسد شدنی نیست و به طور عادی نیاز به روغن کاری ندارد. سختی آن با گذشت زمان افزایش می یابد

ساختار اصلی تشکیل دهنده تایر یا همان لاستیک ها معمولا از موادی همچون کائوچو، دوده، نخ، سیم، روغن، گوگرد، شتاب دهنده ها، محافظت کننده ها و … می‌باشند

در ادامه با سایت یدک مال همراه باشید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  اجزای تشکیل دهنده لاستیک

  آج (رویه)

  آج یا همان دندانه تایرها الگو هایی هستند که به منظور ایجاد اصطکاک هنگام برخورد لاستیک با زمین تعبیه شده اند. آج ها ترکیبی از چند لایه تایر مصنوعی و طبیعی هستند.

  منجید (کارکاس)

  منجید ها لایه هایی از کتان، نخ، و دیگر الیاف مصنوعی هستند که استحکام و مقاومت تایرها  را در برابر حرارت های بیشتر از ۱۵۰ درجه بالا می‌برد. مقاومت در برابر سایش، اشعه های مخرب، و جریان های الکتریسته نیز از دیگر کاربرد های بکار گیری منجید می‌باشد.

  بدنه (دیواره)

  بدنه یا دیواره تایرها از چند لایه تنیده شده نخ تشکیل شده اند. این نخ ها معمولا از جنس پلی استر هستند و به صورت عمود بر روی آج قرار گرفته اند. استحکام تایرها معمولا به میزان مقاومت لایه های بدنه آنها تعیین می‌شود.

  طوقه (بید)

  منظور از طوقه ها حلقه هایی از جنس فولاد هستند که به صورت رشته ای بر روی پوششی از تایر قرار دارند. این رشته ها از استحکام بالایی برخوردارند و وظیفه اصلی آنها موقعیت دهی، هم مرکز کردن تایر و رینگ و همچنین جذب نیروهای وارد شده توسط رینگ می‌‌باشد.

  لاستیک عکس 1

  انواع تایر خودرو

  براساس دسته بندی ۸ نوع تایر خودرو وجود دارد، که هر کدام عملکرد خاص خود را دارا هستند ،در ادامه به توضیح هر کدام میپردازیم. 

  ۸ مورد عبارتند از :

  •  تایر چهار فصل

  تایرهای چهار فصل از آج ترکیبی با جنس لاستیک ساخته شده‌اند و در هر شرایط آب و هوایی انعطاف خود را حفظ می‌کنند. آج روی این تایرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا در جاده‌های برفی و یا عبور از آب، کشش و فرمانپذیری خودرو را در شرایط ثابت نگاه دارند تا خودرو دچار انحراف نشود.تایرهای تمام فصل به طور معمول در شرایط آب و هوایی که درجه حرارت بالاتر از ۴۵ درجه فارنهایت (۷ درجه سانتیگراد) باشد بهترین کارآیی را دارند.

  • مزایای تایر چهار فصل: عمر بیشتر آج ، هزینه پایین گارانتی طولانی‌تر، سواری نرم و بی صدا
  • معایب تایر چهار فصل: نامناسب برای زمستانهای سخت و تابستان های بسیار گرم ، چرا که تایرهای چهار فصل کشش سطحی متوسطی را فراهم میکنند و آج و ترکیبات تشکیل دهنده آن اون نرمی و انعطاف پذیری مناسب را در روزهای خیلی سرد و گرم ندارند .
  • تایر بزرگراه

  تایرهای بزرگراه عمدتا برای جاده‌های آسفالت شده استفاده می‌شوند. آنها مختص حمل و نقل جاده‌­ای در نظر گرفته شده و معمولا در پیمودن مسافت­‌های طولانی با دوام هستند. این نوع تایرها برای سواری نرم و آرام و برای فرمان‌پذیری قابل پیش بینی در اتومبیل­ها، کامیون‌ها و خودروهای شاسی بلند طراحی شده‌اند. اکثر تایرهای مناسب بزرگراه دارای بلوک‌های مستقل آج و ریزشیارهای چند گانه در اطراف تایر می‌باشند تا به این طریق عملکرد بهینه‌ای در جاده با شرایط آب و هوایی متوسط داشته باشند.

  • مزایای تایر بزرگراه : عمر بیشتر آج ، مصرف سوخت عالی ، ترمز گیری و پیچیدن بهتر
  • معایب تایر بزرگراه: در جاده های برفی و مرطوب و خاکی وشنی کارایی ضعیفی دارد و فقط صرفا قابل استفاده درجاده های آسفالتی می باشد 
  لاستیک عکس 2
  •  تایر مناسب برای تمام سطوح

  تایرهای مناسب برای تمام سطوح طراحی شده‌اند تا سطح بالایی از کشش را در انواع جاده‌ها و سطوح تامین کنند. مدل‌هایی که در زیرمجموعه این نوع از تایر قرار می­‌گیرند دارای طراحی آج‌­های باز می‌باشند که برای رانندگی خارج از جاده و همچنین در خیابان‌های آسفالت مناسب هستند. مهمترین نکته که باید در مورد تایرهای تمام سطوح در ذهن داشته باشید این است که این نوع تایرها چند منظوره استفاده می‌شوند بنابراین، اگر فقط در جاده‌ها و بزرگراه‌های آسفالت شده حرکت می‌کنید این تایرها گزینه خوبی به حساب نمی‌­آیند.

  تایرهای تمام سطوح برای:

  -کامیون‌های سبک

  -وانت‌های پیکاپ

  -خودروهای شاسی بلند

  -خودروهای چهار چرخ محرک ایده‌آل هستند.

  • مزایای تایرهای مناسب برای تمام سطوح:  قابلیت کار در کل سال ، دیواره­‌های تقویت شده ،طراحی باز آج‌ها 
  • معایب تایرهای مناسب برای تمام سطوح: صدای بلند ، عمر کوتاه تر آج ، مصرف سوخت غیربهینه 
  •  تایر ورزشی

  تایرهای ورزشی در کامیونت‌­ها و وانت‌­های پیکاپ سبک استفاده می‌شوند و برای فرمان­پذیری و عملکرد عالی و البته متناسب با ظاهر آنها طراحی شده‌اند. تایرهای ورزشی با توجه به تماس بیشتر در جاده‌های آسفالته چسبندگی عالی را ارائه می‌­کنند. این تایرها معمولا با رینگ‌های بزرگتر استفاده می­‌شوند و با نسبت ارتفاع به عرض کم، که معمولا ۵۵ درصد یا کمتر هستند، به بازار ارائه می‌شود.

  • مزایای تایر ورزشی : مصرف سوخت بهینه ،عملکرد بهتر،ظاهر عالی
  • معایب تایر ورزشی : مستعد آسیب ، فرسایش سریع 
  لاستیک عکس5
  • تایر مناسب گل و لای

   تایرهای گل و لای، همانطور که از نامشان مشخص است، به طور خاص به عنوان تایرهای خارج از جاده طراحی شده‌اند. تایرهای گل و لایی می‌توانند بر روی هر سطح از گل تا ریگ‌زار و تپه‌های شن و ماسه‌ای غیر هموار حرکت کنند.در تایرهای گل ولای، بلوک‌­های آج بزرگتر و فاصله بین آنها بیشتر از تایرهای تمام سطوح است. 

  • مزایای تایر مناسب گل و لای : کشش فوق العاده در شرایط دشوار ، مقاوم در برابر برش، تکه­ شدن و ضربه ، طراحی چند لایه‌­ای 
  • معایب تایر مناسب گل و لای:صدای بلند در جاده‌ها ، کاهش فرمان­‌پذیری در آسفالت
  •  تایر با کارایی بالا

  تایرهای با کارایی بالاهمانند تایرهای ورزشی که عموما از آنها به عنوان لاستیک تابستانی یاد می‌شود برای فرمانپذیری و کشش برتر در جاده‌های آسفالته و هموار برای شرایط مرطوب و همچنین برای شرایط خشک طراحی شده‌اند. تایر‌های با کارایی بالا معمولا دارای دیواره‌های جانبی محکم، کوتاه، بلوک های آجی بزرگ، و پوشش نایلونی روی کمربندهای فولادی تایر هستند که تا در سرعت‌های بالا حرکت  اجزاء تایر را در کنار هم نگه دارند. 

  • مزایای تایر با کارایی بالا: فرمانپذیری بهتر ، سرعت بالا
  • معایب تایر با کارایی بالا: فقط برای جاده های خشک طراحی شده  
  • تایر برفی (زمستانی) 

  تایرهای برفی ( زمستانی) همانطور که از نامش نیز مشخص است به طور خاص برای مواجهه با شرایط آب و هوایی سرد و همراه با برف‌های سنگین و جاده‌ای یخ زده طراحی شده‌اند. 

  • مزایای تایر برفی و زمستانی: بهبود چسبندگی ، ترمز بهتر
  • معایب تایر برفی و زمستانی: تایرهای زمستانی میخ­دار به جاده‌ها آسیب می‌زند و هدایت ضعیف‌تری دارد ، شکننده هستند ، سریعتر سایش پیدا میکنند 

  • تایر کامیون و ماشین شاسی بلند

  لاستیک کامیون / شاسی بلند در تمامی اشکال و اندازه‌ها تولید شده است. همانطور که از نامش نیز بر می‌آید این تایرها برای نصب بر روی وسایل نقلیه مسافری و شاسی بلند طراحی شده‌اند. برای کسانی که نیاز به حمل بار سنگین یا تریلر دارند این تایرهای کامیون سبک بهترین انتخاب هستند.

  • مزایای تایر  کامیون و شاسی بلند: دارای ارتفاع بیشتر ، کشش بهتر، بهبود عملکرد در شرایط مرطوب
  • معایب تایر کامیون و شاسی بلند: فشار بر سیستم ترمز ، افزایش مصرف سوخت  
  لاستیک عکس 3

  وظایف لاستیک

  توانایی حمل بار ، انتقال گشتاور ، رانش ، ترمز گیری و جذب ضربات وارده به چرخ جهت راحتی سرنشین از وظایف اصلی تایر می باشد و در عین حال باید فرمان پذیری خوب، ثبات شکل ،مصرف سوخت کمتر، لرزش و صدای کم داشته باشد .

  از سایر وظایف این قطعه حساس می توان به دوام و ایمنی بالا،  توانایی تحمل حرارت تا ۶۰ درجه اشاره کرد .

  علائم استاندارد تایر خودرو

  لاستیک عکس8

  از چپ شروع میکنیم :

  ۱_حرف p  به معنای این است که خودروی شما سواری است  و مخقف Passenger  است .  این حرف باتوجه به اساندارد جهانی انتخاب شده اگرقبل از سایز این حرف وجود نداشت یعنی اینکه لاستیک یورومتریک است یعنی اگر بجای حرف P روی لاستیک کلمه Light Trucks LT درج شده بود به این معناست که لاستیک مخصوص کامیون سبک می باشد  و با لاستیک های سواری کاملا متفاوت است . 

   

  ۲_عرض ( پهنا ) تایر :  اولین عددی که در اطلاعات سایز لاستیک شما ظاهر می شود ، عرض (پهنا) است که بر حسب میلیمتر اندازه گیری می شود بنابراین ، یک تایر با اندازه گیری “P185”  برای یک خودرو سواری است که عرض آن ۱۸۵ میلیمتر می باشد.

   

  ۳_ بعد از اسلش عدد بعدی درباره ارتفاع لاستیک است ، که در اصل می گوید اتفاع لاستیک چقدر است ، به طور مثال P185/75R14 82s   نسبت منظر درصدی است   سازندگان لاستیک با تقسیم ارتفاع تایر از لبه به عرض آن ، نسبت ابعاد را محاسبه می کنند. اگر لاستیک دارای نسبت منظر۷۵ باشد ، به این معنی است که طول لاستیک ۷۵٪ عرض آن است .

   

  ۴_ بعد از نسبت منظر حرفی می آید که نوع ساخت داخلی را تایر نشان می دهد به طور مثال P185/75R۱۴ ۸۲ s دو نوع  ساختار تایر وجود دارد ، رادیالی با حرف R و بایاس با حرف B یا D که می توانید بر روی دیواره لاستیک مشاهده کنید. لاستیک های رادیالی رایج ترین لاستیک های موجود در بازار هستند.

   

  ۵_قطر رینگ :عدد بعدی که مشاهده می کنید، قطر رینگی است که می توانید لاستیک را روی آن سوار کنید P185/75R ۱۴ ۸۵s که این عدد براساس اینچ محاسبه می شود 

  ۶_  کاراکترآخر   ۸۲S ، عدد ۸۲  شاخص تحمل وزن لاستیک را نشان می دهد که لاستیک در صورت باد شدن کامل تا چه وزنی را می تواند پشتیبانی کند این عدد با  ظرفیت بار مشخص شده در یک شاخص مطابقت دارد 

   

  ۷_ حرف S  هم حداکثر سرعتی است که لاستیک می تواند تحمل کند که از حرف A تا Z بیان میشود 

   

  حرف لاتین قبل از سایز تایر

  سایز برخی از تایرها با یک حرف آغاز میشود اولین حرف لاتین قبل اعداد نشان دهنده نوع خودوریی می باشد که لاستیک برای آن طراحی شده است .

  به عنوان مثال حرف لاتین برای خودروهای سواری P هست که مخفف واژه انگلیسی passenger می باشد سایر حروف هم به همراه مفهوم آن در جدول روبرو مشاهده می نمایید

  توجه داشته باشید که خیلی از تایر ها هم فاقد این حرف لاتین هستند  پس گاهی انتخاب شما  باید برحسب نوع خودرو خود باشد .

  مثلا اگر سواری هست از تایر سواری باید استفاده کنید اگر خودرویتان شاسی بلند باشد باید تایر  مخصوص این نوع خودرو را انتخاب نمایید .

  جدول حروف لاتین لاستیک خودرو

  سایز بندی تایر خودرو

  مدل خودرو سایز لاستیک فابریک
  پراید ۱۶۵/۶۵R13
  لاستیک پهن پراید ۱۷۵/۷۰R13
  لاستیک پهن پراید ۱۸۵/۶۰R13
  ماتیز - MVM111 ۱۵۵/۶۵R13
  پژو ۴۰۵ ، پرشیا و پژو ۲۰۶ ۱۸۵/۶۵R14
  تویوتا کورولا ۱۸۵/۷۰R14
  ون - تویوتا کورولا ۱۹۵/۷۰R14
  لاستیک پهن پژو ۴۰۵ - پرشیا - پژو ۲۰۶ و مزدا ۲۰۵/۶۰R14
  لاستیک پهن پرشیا ۲۰۵/۶۵R14
  لاستیک پهن ون - مزدا وانت ۲۰۵/۷۰R14
  لاستیک پهن مزدا وانت _ ون ۲۰۵/۷۵R14
  لاستیک پهن مزدا وانت ۲۱۵/۷۵R14
  فابریک سمند _ زانتیا _ ال۹۰ ۱۸۵/۶۵R15
  تویوتا پاریس ۱۸۵/۶۰R15
  لاستیک پهن برای MVM 530i ۲۰۵/۵۵R15
  لاستیک MVM530i ۱۹۵/۵۵R15
  جنتو ۱۹۵/۶۰R15
  لاستیک پهن ال۹۰ _ سمند _ زانتیا ۱۹۵/۶۵R15
  لاستیک پهن ال ۹۰_ سمند ۲۰۵/۶۰R15
  مگان _ مزدا ۲۰۵/۶۵R15
  گرند _ پژو ۲۰۶ _ تویوتا ۲۰۵/۵۵R16
  ماکسیما ۲۱۵/۵۵R16
  بنز _ لاستیک پهن ماکسیما ۲۲۵/۵۵R16
  اسپورتیژ ۲۳۵/۶۰R16
  ام وی ام _ شاسی بلند ۲۱۵/۶۵R16
  کیا موتور( سراتو) _ لاستیک اسپرت ۲۱۵/۴۵R17
  کیا موتور( اپتیما) ۲۱۵/۵۰R17
  تویوتا کمری ۲۱۵/۵۵R17
  سوناتا ۲۲۵/۵۰R17
  آزرا ۲۳۵/۵۵R17
  ای ۳۰ _ هیوندا ۲۲۵/۴۵R17
  پرادو ۲ در ۲۶۵/۶۵R17
  پرادو ۴ در ۲۷۵/۶۵R17
  لندکروز ۲۸۵/۶۵R17
  سانتافه ۲۳۵/۶۰R18
  ای ایکس ۳۵ _ هیوندا ۲۳۵/۵۵R18
  فولکس گل ۱۸۵/۶۰R14 -- 185/65R14
  ای ایکس ۵۵ _ هیوندا ۲۴۵/۶۰R18
  مورانو ۲۲۵/۶۰R18
  جنسیس چرخهای جلو کوپه ۲۲۵/۴۰R19
  جنسیس چرخهای عقب کوپه ۲۴۵/۴۰R19

  انواع آج لاستیک

  آج ها معمولا به ۴ دسته تقسیم بندی میشوند

  ۴ مورد عبارتند از: 

  ۱_ آج متقارن :

  همان‌طور که از اسم این نوع تایر مشخص است، آج‌های این تایر به‌صورت متقارن و یکسان است و در بیشتر خودروها مشاهده می‌شود.

  علت آن ‌هم عمر بیشتر تایر است. از دلایل افزایش عمر این لاستیک متقارن می‌توان به قابلیت جابجایی تایرها  در قسمت جلو و عقب خودرو اشاره کرد.

  آج نامتقارن :

  این آج معمولاً در ماشین‌های اسپرت دیده می‌شود زیرا در شرایط مختلف جاده‌ای (خشک یا مرطوب) اصطکاک مناسبی با سطح زمین ایجاد می‌کنند.

  با توجه به شکل این تایر ، شیارهای وسط برای شرایط جاده برفی و مرطوب مناسب است درحالی‌که شیارهای کناری لاستیک مناسب برای جاده‌های خشک است.

  لاستیک آج نامتقارن

  آج جهت دار :

  این نوع آج لاستیک دارای شیارهای بزرگ و V شکل هستند که این آج بزرگ باعث کنترل بیشتر خودرو در هنگام افزایش سرعت و حتی جاده‌های خیس می‌شود.

  این نوع تایر فقط در یک‌جهت حرکت می‌کند که روی آن با فلش علامت زده‌ شده است. لازم به ذکر است در صورتی ‌که از این لاستیک جهت‌دار استفاده می‌کنید نیاز به دو نوع رینگ در قسمت جلو و عقب خودرو دارید.

  لاستیک آج جهت دار

  آج نامتقارن جهت دار :

  این تایر ترکیبی از تایر  نامتقارن و جهت‌دار است و ویژگی‌های این دو تایر  را هم‌زمان دارد.

  این تایر بیشتر مناسب برای کنار زدن آب در سطح جاده خیس و کنترل مناسب خودرو در پیچ‌ها در جاده‌های خشک است. استفاده از این لاستیک با رینگ‌های مختلف در قسمت عقب و جلویی خودرو توصیه نمی‌شود .

  لاستیک اج جهت دار نامتقارن

  راه های تشخیص فرسودگی تایر خودرو

  ۱-عمق آج لاستیک : آج لاستیکهای خودرو هرگز نباید کوتاهتر از ۱٫۶ میلیمتر باشدبرای اندازه گیری عمق آج می‌توانید از ابزارهای مخصوصی استفاده کنید یک روش قدیمی‌هم برای اندازه گیری عمق تایر ،این است  باید از یک سکه (پول خرد) استفاده کنید و آن را به داخل آج لاستیک (شیار) فرو کنید. به راحتی می‌توانید با اندازه گیری میزان فرو رفته سکه در داخل شیار، تخمین بزنید که آیا به لاستیک جدید نیازدارید یا خیر.

  لاستیک عکس9

  ۲_نوار شاخص فرسودگی آج ها : بر روی لاستیک های جدید نوار شاخصی وجود دارد که هنگامی ‌که لاستیک نو باشد، نامرئی هستند و یا به سختی می‌توان آنها را دید اما به مرور زمان با فرسوده شدن لاستیک  نوارها به صورت لاستیکهایی صاف که عمود بر جهت آج ها هستند، مشاهده می‌شوند. اگر بیش از یک یا دو تا از اینها بر روی لاستیک قابل مشاهده هستند، مطمئن باشید لاستیک خودرو باید تعویض شود. این علائم مخصوصاً وقتی که لاستیک خودرو خیس و تمیز باشد یا از گودالی پر از آب  بیرون بیایید به خوبی مشخص است .

  ۳_وجود علائم و هشدارهای دیگر: همه مشکلات تایر به آج خودرو مربوط نمی‌شود بلکه ممکن است مشکلاتی در کناره لاستیک هم وجود داشته باشد. خوشبختانه خیلی راحت می‌توان نگاهی به کناره‌های لاستیک انداخت و از مشکلات احتمالی مطمئن شد. به دنبال شکاف یا بریدگی در قسمت کناری تایر باشید. شیارهایی که قابل دیدن با چشم غیرمسلح هستند خطرناکند. این علائم نشان دهنده آن است که ممکن است لاستیک شما به زودی پنچر شود (یا ازآن بدتر ممکن است لاستیک خودرو شما بترکد) بنابراین اگر مشکل لاستیک شما در قسمت کناری جدی است، لاستیک خودرو را تعویض کنید.

  لاستیک عکس8

  ۴_بالا آمدگی یا تورم لاستیک در قسمت های به خصوص : گاهی اوقات سطح بیرونی تایر  به مرور زمان ضعیف می‌شود که این امر باعث بالا آمدن لاستیک درآن نقطه می شود و همین ضعیف شدن در سطح لاستیک در یک نقطه باعث ترکیدگی ناگهانی تایر می شود .

  لاستیک عکس10

  ۵_لرزشهای زیاد: وجود لرزش در خودرو درهنگام رانندگی، تاحدودی غیر قابل اجتناب است  در صورتی که لرزش خودرو زیاد است، عوامل زیادی می‌توانند علت آن باشندیکی از این عوامل می‌تواند بالانس نبودن لاستیکهای خودرو باشد، یا اینکه مشکلی درکمک فنر خودروی شما وجود داشته باشد. اما این لرزش می‌تواند در نتیجه وجود مشکلی در داخل لاستیک شما هم باشد. حتی اگر لاستیک خودرو منشا این مشکل نباشد، لرزشهای مداوم می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در لاستیک خودرو شود

  مراحل تعویض تایر خودرو

  لاستیک زاپاس معمولا در خودروهای مختلف معمولا در صندوق عقب قرار درد البته در برخی خودروها که کفی صندوق عقب را کنار بزنیم لاستیک زاپاس را مشاده میکنیم و در بعضی موارد هم پشت درب صندوق عقب نصب میشود و در موارد معدودی هم لاستیک زاپاس درزیر خودرو پیچ شده است .

   

  در تصویر زیر جاهای مختلف از نصب لاستیک زاپاس رامشاهده میکنید 

  لاستیک زاپاس

  ۲_باز کردن پیچ های لاستیک معیوب : 

  پیچ های لاستیک معیوب را باز کنید تا در جای خود شل شوند نکته قابل ذکر در اینجا باید گفت که اگر چرخ های شما دارای قالپاق می باشند بایستی اول قالپاق را از سرجای خود خارج کرده و در ادامه برای باز کردن و شل کردن مهره ها بهتر است خودرو را در دنده قرار داده و ترمز دستی را بکشید تا ار حزکت اضافه به عقب و جلو در هنگام باز کردن مهره ها جلوگیری شود.

   

  ۳_ جک زدن زیر ماشین:در مرحله بعدی باید زیر خودرو جک بزنیم و خودرو را بالا بیاوریم. در این مرحله ابتدا جک را از محفظه خود بیرون آورده و در زیر خودرو کار می گذاریم. محل قرار گیری جک باید به گونه ای باشد که دقیقا در زیر شاسی خودرو قرار گیرد.

  دقت داشته باشید که قرار دادن جک در مکان های دیگر، باعث وارد آمدن فشار به بخش هایی می شود که تحول وزن خودرو را ندارند و ممکن است آسیب ببینند.در تصویر زیر محل جای گذاری جک را می توان مشاهده نمود.

  جک زدن

  ۴_باز کردن لاستیک معیوب و بستن لاستیک سالم :  در این مرحله پیچ ها را کاملا باز کرده و  تایر را از جای خود خارج میکنیم دقت داشته باشید که مهره ها همان سمتی که باز کرده اید را دوباره سرجای خود باید ببندید لاستیک زاپاس را در جای تایر قبلی قرار داده و پیچ آن را با آچار چرخ محکم سفت کنید .

  ۵_پایین آوردن جک و پایان مراحل تعویض لاستیک : ودر آخر آچار چرخ را دوباره از بخش قلاب مانند خود به جک متصل کرده و در جهت برعکس می چرخانیم تا جک را پایین بیاوریم و از شاسی ماشین جدا کنیم

  تعویض لاستیک

  لاستیک ران - فلت چیست و چه کاربردی دارد ؟

  امروزه تعداد زیادی از خودروسازان، اتومبیل‌ها را از همان کارخانه به لاستیک‌های ران- فلت مجهز می‌کنند. این تایرها  قادرند پس از پنچرشدن که باد آنها کاملا تخلیه شده است با سرعت پایین آن‌قدر دوام بیاورند تا به منزل یا پنچرگیری برسید.

  البته این تایرها  جنبه منفی هم دارند و آن این است که دیواره آنها را سفت می‌سازند. درست است که همین سفت‌بودن دیواره باعث می‌شود که اگر تایر پنچر شد محکم بماند تا خودتان را به جایی برسانید، اما راندن ماشین روی سنگفرش سخت می‌شود.

  انواع تایر ران - فلت

  لاستیک‌های ران فلت به طور عمده به دو گروه تقسیم می‌شوند:

  ۱_  self-supporting ( خود حمایت کننده ) 

  ۲_support ring (حلقه پشتیبانی )

  در مدل اول self-supporting دیواره‌های جانبی لاستیک تقویت شده است تا از استحکام بالاتری برخوردار باشند. این استحکام بالاتر باعث می‌شود تا تایر حتی با خالی شدن باد نیز خیلی نخوابد و خودرو قابلیت حرکت خود را با محدودیت‌هایی حفظ کند.و در مدل دوم رینگ ساپورت (support ring) نام دارد از یک حلقه درون لاستیک استفاده می‌شود.

  این حلقه معمولا از پلاستیک بسیار مستحکمی ساخته شده می‌شود، ولی ممکن است در ساخت آن از مواد دیگر نیز استفاده شود. در صورت خالی شدن باد لاستیک، این حلقه استحکام کافی را به دیواره لاستیک می‌دهد و از آن پشتیبانی می‌کند.  

  آیا می‌توان لاستیک ران- فلت را تعمیر کرد؟

  لاستیک های ران -فلت قابل تعمیر نیستند چرا که  این تایرها بدون باد رانده می شوند و سازه و بافت دیواره تایر در ران -فلت مستهلک هستند و استحکام خود را از دست می دهند

   این موضوع یکی از نقاط ضعف در این مدل تایر می باشد چرا که تایرهای  معمولی بعد تعمیر مدت زمان زیادی میتوانند برای شما کار کنند ولی ران فلت در صورت تعمیر بخشی از استحکام خود را از دست می دهد .

  ۹ نکته طلایی در هنگام خرید تایر

  • تاریخ تولید
  • حداکثر فشار باد
  •  تحمل باز مجاز
  • سرعت مجاز
  • اندازه
  • مقاومت حرارتی 
  • چسبندگی
  • ساییدگی 
  •  ترکیبات سازنده 

  در ادامه نوشتار سایت یدک مال را دنبال کنید و برای راهنمایی بیشتر خود به فروشگاه یدک مال مراجعه نمایید 

  لاستیک تایر به عنوان ماده ای که دارای خاصیت کشسانی (الاستیک) است تعریف می شود. به طوری که مهمترین خاصیت آن کش آمدن آن است ، به طوری که گاهی تا ۶۰ برابر طول اولیه خود کش می آید.تایر  طبیعی در موقع کش آمدن حرارت را از دست می دهد و در زمان برگشت حرارت را جذب می کند، به طور کلی لاستیک ماده است که خاصیت ارتجاعی کم، ازدیاد طول و انقباض بالا دارد.

   واژه پلیمر برای مشخص کردن لاستیک در حالت خام و یا حالت غیر مرکب به کار برده میشود از مزایای تایرها به ویژه تایر مصنوعی این است که با کم و زیاد کردن ترکیبات آن می توان به خواص دلخواه دسترسی پیدا کرد، لاستیک فاسد شدنی نیست و به طور عادی نیاز به روغن کاری ندارد. سختی آن با گذشت زمان افزایش می یابد

  ساختار اصلی تشکیل دهنده تایر یا همان تایرها  معمولا از موادی همچون کائوچو، دوده، نخ، سیم، روغن، گوگرد، شتاب دهنده ها، محافظت کننده ها و … می‌باشند

  تایر چهار فصل 

  تایر بزرگراه 

  تایر  مناسب گل و لای 

  تایر زمستانی 

  تایر مناسب همه سطوح 

  تایر ورزشی 

  تایر با کارایی بالا

  تایر کامیون و شاسی بلند 

  مشکی بودن تایر  به دلیل تلاش تولیدکننده برای افزایش طول عمر تولیدات اتومبیل خود می‌باشد و عمر آن را تا میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.این رنگ نتیجه ترکیب مواد شیمیای تثبیت کننده است که در حین تولید با پلیمر تایر مخلوط می شوند و ماده شیمیایی به اسم سوپر کربن(Carbon black) را تولید میکند که برای حفاظت تایر در برابر اسیب های نور فرا بنفش و لایه ازن به آن افزوده میشود تا باعث افزایش طول عمر و دوام تایر شود چرا که کربن سیاه دارای قابلیت مقاومت در برابراثر خورندگی و فساد تدریجی ازن می باشد و اشعه فرا بنفش را جذب میکند و ان راتبدیل به گرما میکند . پس یکی از عوامل فساد تایر  ،نور فرابنفش و ازن هست

  زیرا که تایر بدون این مواد افزودنی خیلی سریع تغییر رنگ می دهد و از بین می رود و این جذب کننده های شیمیایی  با گذشت زمان تاثیر خود را از دست میدهد و زمانی که کربن سیاه قابلیت خود را در عملکرد از دست بدهد خاکستری کمرنگ می شود که یکی از دلایل مهم فرسودگی و سفید شدن تایر می باشد .

  • ترک های دیواره : بررسی کنید در دیواره لاستیک تغییر شک یا بریدگی وجود نداشته باشد 
  • برامگی و تاول ( دو پپوستی) : برامدگی قابل توجه در دیواره تایر  یک علامت هشدار است که نشان میدهد دیواره درونی تایر دچار اسیب شده و تایردرحال ترکیدن است
  • عمق آج تایر : یک سکه را وارونه داخل شیار یا آج ها قرار دهید اگر میتوانید نوشته بالای سکه را ببینید به این معنی است که تایر شما فرسوده شده و باید هر چه سریعتر تعویض شود 
  • لرزش : اگر لرزش اتومبیل خود را میزان قابل توجهی احساس کردی این مسئله می تواند بیانگر اسیب جدی در تایر خودرو شما باشد.
  • بارز
  •  کویرتایر

  • یزد تایر

  • گلدستون

  • دنا

  • ایران تایر

  •  میشلن
  • گودیر

  • پیرلی

  • کنتیننتال

  • یوکوهاما

  • هانکوک

  • تویو

  • فالکن

  مزایا:

  • استفاده از رینگ اسپرت افزایش سطح مقطع تماس لاستیک با آسفالت می باشد که هم بر روی شتاب و هم بر روی ترمز گیری تاثیر گذار است.
  • تایر های پهن چسبندگی خودرو به سطح جاده را بالا می برد و می تواند تا حدودی ایمنی ماشین را افزایش دهد.

  معایب:

  • از معایب استفاده از رینگ لاستیک اسپرت می توان به سفت شدن فرمان اشاره نمود.
  • فاق لاستیک های اسپرت معمولاً کم است و همین موضوع موجب می شود به کمک های خودرو فشار آمده و زودتر خراب شوند.
  • ماشین کمی خشک حرکت می کند و در دست انداز ها کوبش احساس می کنید.

  مطالب مرتبط

  0 0 رای ها
  رأی دهی به مقاله
  اشتراک در
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  دیدن همه ی نظرات