آموزشی

فن خودرو چیست ؟

فن خودرو

به گزارش پایگاه خبری ” یدک مال” فن خودرو یا فن موتور که برای خنک سازی آب رادیاتور استفاده می شود و در نتیجه باعث خنک شدن موتور و اجزای آن با گردش در موتور می شود که اگر فن موتور به خوبی عمل و کار نکند دمای آب موتور بالا رفته و در نتیجه ممکن است باعث سوختن  واشر سر سیلندر شود 

انواع فن خودرو

فن مکانیکی :واتر پمپ- ترموستات- شلنگ‌ها- کانال‌های مدار آب- رادیاتور و درب آن

استفاده از انواع فن مکانیکی در گذشته رایج بوده و امروزه منسوخ شده است. این پروانه که نیروی کار و چرخش خود را از موتور می‌گرفت، ضمن پایین آوردن راندمان موتور، به دلیل چرخش مداوم با موتور، استهلاک بالایی داشت. این قطعه توسط یک تسمه و پولی نیروی خود را از میل‌لنگ گرفته و فعالیت خود را آغاز می‌کرد. اما این نحوه کار مشکلاتی داشت. از قبیل:

۱. تغییر دور پروانه با دور موتور ۲. تامین نیرو از میل‌لنگ و کاهش توان موتور ۳. هرزگردی و اتلاف انرژی به دلیل فعالیت مداوم ۴. استهلاک بالا ۵. ایجاد صدای زیاد به دلیل درگیری با تسمه

استفاده از فن‌های مکانیکی به دلایل گفته شده از چرخه صنعت خودرو سازی حذف و با فن‌های برقی جایگزین شد.

فن‌ برقی :

سیستم این فن‌ها که امروزه در تمام خودروها دیده می‌شوند از یک پروانه تشکیل شده است که یک الکتروموتور همراه دارد. این موتور انرژی لازم برای فعالیت پروانه ماشین را تامین می‌کند. الکتروموتور این سیستم نیز برق مورد نیاز خود را از باتری  دریافت می‌کند. به این ترتیب، امکان فعال‌سازی این فن در هر شرایطی و دور دلخواه وجود دارد. اجزای تشکیل دهنده آن شامل موارد زیر می‌شود:

  • پروانه ، الکترو موتور ، رله‌های کنترلی ،ECU ، فشنگی دمای آب در خودروهای کاربراتوری ، سنسور آب در خودروهای انژکتوری

ECU در سیستم فن برقی خودرو ممکن است مجزا و مختص به آن باشد و یا برای آن از یک یونیت مشترک با سیستم سوخت رسانی استفاده شود. سنسورها نیز ترمیستورهایی هستند که با تغییرات دمای آب، مقاومت الکتریکی آن‌ها تغییر می‌کند. این تغییر مقاومت به صورت سیگنال‌هایی قابل پایش به ECU ارسال شده و یونیت اطلاعات لازم برای کنترل عملکرد فن را به دست می‌آورد. به این ترتیب ECU با بررسی اطلاعات سنسورهای دمای آب، شرایط تند، کند و یا خاموش بودن فن را مشخص کرده سیگنال‌های مربوطه را از طریق رله‌های کنترلی به الکتروموتور فن می‌فرستند.

فن خودرو
فن خودرو

علائم خرابی فن خودرو و دلایل آن

علائم مشخصی برای به وجود آمدن اشکال در سیستم موتور فن خودرو وجود دارد که معمولا رانندگان نیز با آن‌ها آشنا هستند. برخی از این علایم شامل موارد زیر می‌شوند:

– از کار افتادن فن

– ضعیف شدن عملکرد فن

– بالا بودن دمای موتور با وجود کار کردن فن

– شنیدن صداهای اضافی و احساس ارتعاشات غیر طبیعی

– روشن شدن چراغ چک خودرو

عمده دلیل از کار افتادن یا ضعیف شدن فن خودرو، ضعف یا خرابی موتور آن است. این موتور ممکن است به دلیل عمر بالا، وارد آمدن فشار در اثر کار مداوم و یا از کار افتادن سنسورها و اخلال در عملکرد آن دچار نقص شود. همچنین گاهی ممکن است ورود جسم خارجی به درون فن شکستن آن را همراه داشته باشد.

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات