آموزشی

علت ورود دود اگزوز به داخل خودرو

بوی دود اگزوز

 زمانی که بوی دود اگزوز موتور خودرو در داخل ماشین به مشام می رسد، به این معنی است که اگزوز در جایی به سمت جلوی خودرو نشت کرده است. در این مواقع باید فوراً اگزوز را تعمیر کنید، زیرا دود اگزوز حاوی مونوکسید کربن است که شما را مسموم می کند. علاوه بر مضر بودن بوی دود اگزوز، استشمام آن باعث ناخوشایندی سرنشینان خودرو می شود

علل ورود بوی دود اگزوز به اتاق خودرو

اگزوز قطعه‌ای است که هم در خودرو و هم در سایر وسایل نقلیه وجود دارد تا گازهای حاصل از احتراق در موتور را به بیرون هدایت کند. شاید این تعریف ساده‌ای از اگزوز باشد چراکه اگزوز وظایف دیگری نیز به عهده دارد. اگزوز علاوه بر اینکه گازها و دود حاصل از واکنش‌های شیمیایی در خودرو را به بیرون هدایت می‌کند وظیفه دیگری از جمله کاهش دما، کاهش آلاینده‌ها و کاهش صدا را نیز به عهده دارد. اگزوز تنها یک لوله فلزی نیست بلکه از اجزای مختلفی تشکیل شده است

نشتی اگزوز : محتمل ترین علت ورود بوی دود اگزوز به داخل ماشین نشتی اگزوز است. گازهای تولید شده توسط موتور ماشین معمولاً از طریق لوله اگزوز خارج می شوند که نشت در این سیستم به این معنی است که بوی دود اگزوز از جای دیگری فرار می کند. 

سیستم اگزوز خودرو بزرگ است و تقریباً در تمام طول وسیله نقلیه کشیده می شود، پس به این معنی است که تعیین دقیق نشتی می تواند دشوار باشد، به خصوص که می تواند ناشی از تعدادی از موارد مختلف مانند شُل شدن اتصالات، خوردگی و آسیب فیزیکی باشد.

منیفولدهای اگزوز : هنگامی که موتور روشن است، منیفولدهای اگزوز را برای داشتن نشتی بررسی کنید (به یاد داشته باشید که اگزوز بسیار داغ است و شما را می سوزاند، بنابراین تا زمانی که موتور کاملاً خنک نشده است، آن را لمس نکنید). به طور بالقوه، ممکن است نشتی بین منیفولد اگزوز و سرسیلندر، یا منیفولد اگزوز و لوله پایین اگزوز وجود داشته باشد. اگر نشتی پیدا شد، واشر نشتی را تعویض کنید. منیفولد اگزوز را برای خوردگی شدید بررسی کنید

بوی دود اگزوز
بوی دود اگزوز

شیر EGR : شیر چرخش گاز خروجی اگزوز را به سمت منیفولد ورودی هدایت می کند. اگر واشر شیر EGR از کار بیفتد، شروع به نشت گاز اگزوز می کند که ممکن است راه خود را به داخل کابین پیدا کند. اطراف شیر EGR را برای هرگونه نشتی واشر و همچنین لوله های منتهی به شیر EGR برای هر گونه خوردگی یا آسیب بررسی کنید.

مبدل کاتالیزوری و واشر : اگر مبدل کاتالیزوری وصل شود، فشار برگشتی شدیدی ایجاد می کند که می تواند باعث از کار افتادن واشر جفت شده بین لوله اگزوز و مبدل کاتالیزور و نشت بوی دود اگزوز شود. حتی از زیر خودرو، این دودهای مضر می توانند به داخل اتاق ماشین راه پیدا کنند. نشتی اگزوز در اطراف محل نصب بین لوله اگزوز و مبدل کاتالیزوری را بررسی کنید.

درب و پنجره های فرسوده :  در بعضی از خودروهای فرسوده و قدیمی مشاهده شده است که به دلیل درب و پنجره های فرسوده و باز بودن درز های آن، بوی دود اگزوز داخل اتاق ماشین استشمام می شود.

بوی بنزین قوی : یکی از دلایل شایع این موضوع این هست که یک ترکیب قوی هوا-سوخت مقادیری از بنزین را درون اگزوز می ریزد. ممکن است که مقدار بنزین بیش از حدی به موتور وارد شده باشد یا هوای کمی با آن ترکیب شده باشد. در هر دو صورت سیستم کامپیوتری خودروهای مدرن نمی تواند هیچ کدام از این موارد را خودش بصورت خودکار جبران نماید.

بنزین وارد شده به اگزوز می تواند باعث ایجاد انفجار شود یا خرابی مبدل کاتالیزوری را به همراه داشته باشد. این بو بسیار ناخوشایند می‌باشد و البته آشنا. چراکه فقط در پمپ بنزین ها استشمام می‌شود. با بررسی های بیشتر ممکن است متوجه خروج دود مایل به سیاه از لوله اگزوز شوید.

بوی دود اگزوز
بوی دود اگزوز

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات