آموزشی

شلگیر خودرو و کاربرد آن

شلگیر خودرو

شلگیر خودرو  یا گل پخش کن یکی از آپشن های خودرو می باشد و وظیفه اصلی آن جلوگیری از رسیدن گرد و خاک، گل و لای و آبی است که لاستیک خودرو در هنگام حرکت از خود متساعد می کند به بدنه خودرو و اجزا و قسمت های زیر آن است.

هنگامی که خودرو حرکت می کند خصوصاً در روز های بارانی، گرد وخاک، گل و لای، آب و هر آلاینده دیگری را به اطراف می پاشد. که این آلاینده ها موجب مزاحمت خودروهای مجاور می شود و اگر این آلاینده ها بر روی اجزا و بدنه ماشین بمانند موجب کثیفی بیشتر و پوسیدگی آن ها میشود. وظیفه اصلی شلگیر جلوگیری از این اتفاق است.

اهمیت شلگیر خودرو یا گل پخش کن

اما اهمیت شلگیر خودرو و یا همان گل پخش کن فقط در روزهای بارانی معلوم نمی شود؛ بلکه هنگامی که در جاده های ناهموار و آسفالت های نه چندان صاف رانندگی می کنید، احتمال سوراخ شدن و آسیب دیدن قطعات زیرین خودرو در اثر تماس و اصابت این قطعات با سطوح ناهموار جاده وجود دارد.

کاربرد و عملکرد این قطعه در این مواقع به خوبی نمایان می شود؛ زیرا این قطعه می‌تواند از این برخورد ها با خودرو جلوگیری به عمل آورد. از دیگر مزیت‌های این قطعه این است که علاوه بر کاهش کثیف شدن خودرو، از پوسیدگی قسمت های زیرین خودرو هم جلوگیری به عمل خواهد آورد.

شکل شلگیر خودرو

شلگیر معمولا به شکل نیم دایره ساخته می شود که با کمک پیچ ها و پین هایی در دور لاستیک و زیر گلگیر قرار می گیرد. بر روی این قطعه تعدادی شیار جهت جریان داشتن هوا بین موتور و فضای بیرونی کنار چرخ ها وجود دارد

شلگیر خودرو
شلگیر خودرو

جنس شلگیر خودرو

شلگیر به دلیل کاربردی که دارد باید در مقابل مواد مختلف از جمله روغن، ضد یخ، بنزین روغن ترمز، اسید، آب، گل و لای و انواع مواد مختلف مقاوم باشد. به همین منظور آن را از جنس پلاستیک منعطف و مقاوم می سازند. جنس شلگیر معمولا از پلی پروپیلن و پلی استیلن است که آن را در مقابل حرارت، ضربه، و شرایط سخت آب و هوایی مقاوم می کند.

شلگیر خودرو در کجای بدنه نصب می شود؟

شل گیر یا گل پخش کن خودرو حالتی نیم دایره دارد و در زیر گلگیر و پشت لاستیک و به وسیله پیچ یا خار نصب می شود. شلگیرهای جلویی معمولا اندازه کوچکتری نسبت به شل گیرهای عقب دارند. برخی شلگیرها دارای دریچه ای برای دسترسی راحت تر به قطعات جلوبندی هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *