اخبار

شارژ کامل باتری خودروی برقی در ۱۰ دقیقه

شارژ کامل باتری خودروی برقی در ۱۰ دقیقه

به گزارش پایگاه خبری «یدک مال» به نقل از سایپانیوز، استوردات StoreDot اعلام کرده است که پیل های شارژ باتری ۴۶۸۰ آن (به سفارش تسلا) استوانه ای تولید می شوند و ظرف ۱۰ دقیقه به طور کامل شارژ می شوند.

استوردات تحت حمایت کمپانی های بزرگی مثل بی پی [بریتیش پترولیوم]، دایملر [کمپانی مادر مرسدس بنز]، سامسونگ ونچرز و تی دی کی TDK‌ قرار دارد. تکوین و توسعه پیل های سیلندری سه سال طول کشیده است.

نمونه های اولیه ساخته شده [پروتوتایپ] در حال گذراندن تست های نهایی است و شرکت سازنده ی چینی ایو انرژی EVE Energy ‌به عنوان شریک تجاری استوردات در حال تجهیز و آماده سازی خطوط تولید انبوه این نوع باتری است.

این شرکت می گوید پیل های مورد استفاده در این باتری از همان شیمی آنودی سیلیکونی بهره می برد با این تفاوت که در آن «فناوری نوار مستمر» continuous tab technology به کار رفته است.

کارهای اولیه برای تکوین و توسعه این فناوری جدید در دانشگاه وارویک بریتانیا با تعامل راهبردی بریتیش پترولیوم انجام شده است. ضمن آن که برای انجام آن استعدادیابی جهانی صورت پذیرفته و ۵ ثبت اختراع هم داشته است.

طراحی استوانه ای پیل ها علاوه بر بازده بیشتر، ایمنی بالاتر و عملکرد بهتر به وجود می آورد. از سال ۲۰۲۴ تولید انبوه آن در «ایو انرژی» چین آغاز می شود. هنوز جزئیات در مورد مشخصات فنی این پیل ها منتشر نشده است. فقط این را می دانیم که تغییر از فرم کیسه ای pouch پیل ها به فرم استوانه ای یک تغییر شکل ساده نیست. برای رسیدن به این فرم، چالش های مهمی وجود داشت. فرمت پیل های استوانه ای ۴۶۸۰ نیازمند تغییرات خاص در فشار داخلی، آزادسازی گاز و اجتناب از نشت است.

این که تولید آن از سال ۲۰۲۴ آغاز می شود اما در سال ۲۰۲۱ اخبار آن منتشر شده به این دلیل است که «استوردات» در حال جلب و جذب مشتریان احتمالی و مشخص کردن ظرفیت های تولید است. تا به امروز فقط شرکت تسلا است که با استوردات قرارداد به امضا رسانده است. هر چند استوردات می گوید در حال مذاکره با خودروسازان برتر دنیا است که تولید خودروهای برقی را در برنامه های خود گنجانده اند و به باتری خودرو نیاز دارند.

استوردات می گوید برای سال ۲۰۲۸ برنامه ریزی کرده است که باتری های حالت-جامد solid-state به بازار معرفی کند که از چگالی انرژی مفرط extreme energy-density (XED)‌ بهره می برد.

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات