آموزشی, قطعه شناسی خودرو

سینی زیر موتور

عکس شاخص سینی زیر موتور

سینی زیر موتور خودرو قطعه ای پلاستیکی و در بعضی خودروها فلزی است. این قطعه به طور کلی بخشی از قطعات موتوری است. وظیفه سینی زیر موتور خودرو حفاظت از موتور است. کاپوت از بالا و سینی زیر موتور از زیر وظیفه حفاظت از موتور را دارند.

سینی زیر موتور مخصوصا در خودروهای SVU یا Compact SUV نیز هیوندای سانتافه یکی از قطعات کاربردی برای زیر موتور خودرو است، که ضمن جلوگیری از ورود، گرد و غبار به بخش‌های اصلی موتور مانع ورود ضربات اساسی به قطعات زیر موتور خودرو میشود، که بتواند قطعات مهم زیرین خودرو را به طور کامل پوشش دهد.

این قطعه در قسمت زیر کارتل موتور قرار دارد، و از جنس پلاستیک ساخته شده است، روی سینی زیر موتور سانتافه درپوشی برای دسترسی به فیلتر روغن نیز تعبیه شده است، تا برای دسترسی به خروجی روغن مشکلی وجود نداشته باشد.

فهرست مطالب

سینی زیر موتور چیست؟

سینی زیر موتور چه خصوصیاتی دارد؟

 بسیاری از خودروها دارای بخشی به نام سینی زیر موتور هستند. این قطعه در بخش زیرین موتور نصب می‌شود، و به همراه کاپوت به نوعی یک پوشش همه جانبه برای موتور خودرو به وجود می‌آورند. اما این قطعه دارای ویژگی‌های دیگری هم هست:

 • سینی زیر موتور خودرو قعطه ای پلاستیکی و در بعضی خودرو ها فلزی می باشد .
 • این قطعه باعث محافظت از موتور، گیربکس و کارتل در برابر اجسام خارجی می‌شود، که ممکن است، از زیر به آن‌ها اصابت کند.
 • در فصل زمستان کمک بسیاری به حفظ گرمای موتور و عدم از دست رفتن آن می‌کند.
 • در صورت وارد شدن ضربه، از وارد آمدن نیرو ناشی از ضربه به جعبه دنده و کارتل جلوگیری می‌کند.
 • در مکان هایی که آب زیاد جمع شده است، از ورود ناگهانی آن و اتصالی سیستم برق رسانی تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.
 • سینی زیر موتور خودرو باید ویژگی های خاصی داشته باشد، که بتواند به خوبی از موتور حافظت کند.
 • انعطاف پذیر باشد، و محکم که هم درصورت وارد شدن ضربه از بین نرود و هم مقاوم باشد.
 • سینی زیر موتور خودرو باید تمامی قسمت زیرین موتور ر پوشش دهد.
 • در برابر گل و لای آب از موتور حفاظت کند، و نگذارد به موتور آسیب وارد شود.
 • علاوه بر موتور از گیر بکس اجزای آن را محافظت می کند، و نمی گذارد، آسیب جدی به موتور وارد شود .
 •  دمای موتور را حفظ کند، تا در فصول سرد سال یا مناطقی با آب و هوای سرد از سرد شدن موتور جلوگیری می کند .
 •  در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم باشد و از بین نرود.
 • جنس سینی زیر موتور خودرو باید به گونه ای باشد که در صورت برخورد با آب زنگ نزند .
 • امروزه بسیاری از خودروهای چینی تولید شده در ایران هنگام ترخیص از خط تولید و کارخانه، دارای سینی زیر موتور نیستند.
خصوصیات سینی زیر موتور

فواید سینی زیر موتور :

 • جلوگیری از برخورد اجسام به موتور یا گیربکس، و این اجسام به سینی برخورد می کند، و امکان دارد، که سینی دچار مشکلی شود، که باید آن عوض شود. این نکته درباره سینی زیر موتور بسیار مهم است.
 • جلوگیری از ورود حیوانات در فصل زمستان به داخل محفظه موتور
 • حفظ کردن حرارت داخلی موتور که در هوای سرد مثل فصل زمستان کاربرد دارد، در فصل زمستان به دلیل سرد بودن هوا و برف و یا باران آمدن، و همچنین بودن ماشین در بیرون باعث می شود. که موتور و گیر بکس شما سرد شده و در اکثر مواقع یخ می زند. ولی با بودن سینی در زیر موتور از سرد شدن موتور و یا یخ زدن آن محافظت می شود؛ و خیلی کمی از موتور ماشین سرد خواهد شد.
 • این قعطه از منبع آب شویند شیشه خودرو و رادیاتور در مقابل سنگ خوردگی ، وقتی که شما ماشین را خودتان و یا به کارواش می برید ، در هنگامی که از مواد شوینده استفاده می شود ، این سینی نمی گذارد، که مواد شوینده وارد موتور بشود و موتور را خراب کند. همچنین باید گفت که وقتی با ماشین به خارج از شهر می روید؛ و یا از جاده های خاکی عبور می کنید، وقتی سنگی به ماشین شما بخورد، این سینی از آن محافظت می کند، و از وارد شدن سنگ جلوگیری می کند. ولی اگر این سینی نباشد، موتور دچار آسیب جدی می شود، و آن موقع اگر موتور زیادی خراب شده باشد باید آن عوض شود .
 
فواید سینی زیر موتور

معایب سینی زیر موتور

 •  عدم خنک شدن مناسب موتور و خصوصا گیر بکس اتوماتیک که در مورد جعبه دنده های اتوماتیک ، خنک شدن گیر بکس از اهمیت بالایی برخوردار است .
 • برگشت صدای موتور به داخل کابین و ایجاد صدای بلندتری از موتور که در داخل کابین به گوش می رسد.
 • در اغلب موارد بعد از مدتی بست های سینی شل شده و تولید صدا می کند، که می توان با با محکم کردن آن مشکل را رفع کرد و مثل قبل شود .
 • در صورت تردد خودرو از روی آب مانع ورود آب به ماشین می شود.
 • در نهایت سینی زیر موتور در قسمت جلوی خودرو زیر موتور نصب شده و به علت شکل ظاهری خاصی که دارد، فقط طرفین را پوشش داده ولی لوله اگزوز را نمی پوشاند .
 • در ایران به علت سابقه وجود خودرو های ایران خودرو ، مردم ما به وجود این قعطه عادت دارند، و حتما باید این سینی فابریکش نصب شود .
 • در نهایت باید گفت که اگر مسیر شما به گونه ای است، که از محل های سنگلاخ و شن و ماسه ای عبور می کند، و احتمال اینکه سینی بالاتر نیز برود زیاد می باشد.
معایب سینی زیر موتور

مزایای استفاده از سینی زیر موتور

 ماشین های وارداتی عمدتاً چینی فاقد سینی زیر موتور هستند ولی ماشین های ایرانی دارای  سینی زیر موتور هستند. که برای افرادی که ماشین دارند، این قعطه بسیار مهم می باشد؛ و در صورت خراب شدن آن خیلی سریع اقدام به عوض کردن آن می کنند. بودن سینی زیر موتور برای خودروهایی که در بازار ایران و در جاده های ایران بسیار مهم می باشند.

– سینی زیر موتور در برخی از خودروها ورق آهنی می باشد، که حدودا از ورقی با ضخامت ۲ میلی متر تشکیل شده است، و مقاومت بالایی در برابر هر نوع ضربه ای دارد؛ و با پوشش رنگ ۲ لایه کوره ای که در برابر پوسیدگی از آن محافظت می کند.

روی سینی شیار هایی وجود دارد، که باعث رسیدن هوا به موتور و گیربکس می شود، و مشکلی برای گرمای موتور ایجاد نمی کند. نصب این سینی ساده می باشد، و حتی فرد می تواند بدون اینکه ماشین را به مکانیکی ببرد، خودش آن را نصب کند. و فقط کافیت پیچ و مهره آن را درست انداخته و آن را محکم سفت کنید.

– برخی بر این باورند، که سینی زیر موتور باعث می شود، خودرو به طور کامل نتواند هواکشی نماید، و در نتیجه کمی باعث دیر خنک شدن موتور خودرو شود؛ که البته این مورد در مسیر های کوتاه شهری و بین شهری موضوع چندان مهمی نیست، و عده ای از تجارب شخصی خود می گویند، که نصب سینی زیر موتور باعث برگشت نسبی صدای موتور داخل کابین می شود.

مزایای سینی زیر موتور

نتیجه گیری :

چند سالی می‌شود، که برخی خودروسازان، محصولات خود را بدون سینی زیرین راهی بازار می‌کنند. استدلال آنها این است که با توجه به استاندارد شدن مسیرهای شهری و همچین کاربرد خودروهای سدان و مینی اس یو وی Compact SUV در مسیرهای شهری نیازی به حفاظت از موتور و گیربکس خودرو به ترتیبی که در مقاله فوق به آن اشاره شد نمی باشد، منتهی مصرف کنندگان ایرانی با توجه به شرایط جاده های ایران ترجیح می دهند این اصطلاحا آپشن را بر روی خودرو خود داشته باشند.

سینی از قسمت پایینی موتور مراقبت می‌نماید، مانند: درپوش موتور که قسمت بالایی موتور را حفظ می‌کند. این قطعه باید مقاومت مناسبی را داشته باشد تا در برابر ضربه به خوبی از موتور محافظت نماید، و عملکرد خود را به درستی انجام دهد، همچنین، تقریباً باید به طور کامل قسمت زیرین موتور را بپوشاند.

سینی زیر خودرو باید در برابر رطوبت و گل و لای نیز مقاومت خوبی داشته و زنگ نزد. گفتنی است که اگر این سینی دارای انعطاف‌پذیری نیز باشد، در برابر ضربه از هم جدا نشده و مقاومت خوبی از خود نشان خواهد داد. برای خرید قطعات کامل موتور خودتان به سایت آنلاین فروشگاهی ما بزنید و باخیالی آسوده از دل بازار خریدی با کیفیت را به صورت آنلاین داشته باشید.

برند یدک مال -ضمانت خرید شما

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات