اخبار

سیاست‌ روسیه برای تشویق استفاده از خودروهای برقی

سیاست‌ روسیه برای تشویق استفاده از خودروهای برقی

به گزارش پایگاه خبری «یدک مال» به نقل از فارس، دولت روسیه اخیرا از برنامه خود برای ارائه مشوق در راستای بالا بردن استفاده از خودروهای برقی در این کشور رونمایی کرده است. هدف از اجرای این برنامه‌ها بالا بردن قابل توجه سهم خودروهای برقی در این کشور در کمتر از ۱۰ سال آینده است.

هزینه این طرح‌ها ۷.۹ میلیارد دلار برآورد می‌شود که قرار است، بخش خصوصی ۶.۷ میلیارد دلار آن را تامین کند. بخش قابل توجهی از این پول قرار است صرف توسعه ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی در روسیه شده و بخش دیگری از آن هم برای توسعه فناوری سلول‌های سوختی هیدروژنی و یا طرح‌های جایگزین خودروهای برقی تخصیص داده خواهد شد.

در عین حال دولت روسیه می‌خواهد ۲۵ درصد یارانه به خودروهای برقی اختصاص دهد.

روس‌ها می‌خواهند طی ۸ سال آینده و تا سال ۲۰۳۰ تعداد خودروهای برقی در این کشور را به ۷۳۰ هزار دستگاه برسانند. در کوتاه مدت هم تا سال ۲۰۲۴ تعداد خودروهای برقی به ۲۵ هزار دستگاه خواهد رسید. هم اکنون حدود ۱۱ هزار دستگاه خودروی برقی در روسیه وجود دارد که بخش قابل توجهی از آن را اتوبوس‌های برقی، در مسکو و دیگر شهرهای این کشور تشکیل می‌دهد.

بر اساس برنامه‌ریزی کرملین، سهم خودروهای برقی از کل خودروهای سواری در بازار این کشور تا سال ۲۰۳۰ باید به حداقل ۱۰ درصد افزایش یابد.

بر اساس این طرح به ازای هر ۱۰ خودروی برقی یک جایگاه شارژ در روسیه ایجاد شده و بنابراین باید در ۸ سال آینده ۷۳ هزار ایستگاه شارژ خودروهای برقی در این کشور ایجاد شود.

بنا به گفته یکی از مقامات وزارت صنعت و تجارت روسیه این کشور هم اکنون در حال مذاکره با خودروسازان خارجی برای تولید و فروش خودروهای برقی در این کشور است. دولت روسیه همچنین می‌خواهد عوارض آزادراهی را برای خودروهای برقی حذف کرده و به تولیدکنندگان وسایل کم‌آلاینده و پاک وام کم‌بهره دهد.

این مقام روس گفت: مهم‌ترین بخش کار حمایت از تولید خودروهای الکتریکی و بالا بردن تقاضا برای آن است. فراهم کردن شرایط لیزینگ و رایگان شدن عوارض آزادراهی از جمله طرح‌های مدنظر دولت روسیه است.

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات