آموزشی

دلیل نشت مایعات از خودرو چیست ؟

دلیل نشت مایعات از خودرو

به گزارش پایگاه خبری “یدک مال” دلیل نشت مایعات از خودرو  به عوامل زیادی بستگی دارد مثلا تصادفات رانندگی یکی از اصلی ترین آن ها می باشد که بلافاصله بعد از تصادفات می بینیم که نشتی صورت می گیرد. بعد از این که یک تصادف اتفاق می افتد می بایست تمامی قطعات خودرو را بررسی کنید و مهم ترین چیز این که زمانی نشتی در تصادفات اتفاق می افتد که تصادف از روبروی صورت بگیرد. این نشتی معمولا از رادیاتور می باشد و آب رادیاتور خالی خواهد شد که این می تواند باعث بالا رفتن دمای موتور شده و می تواند صدمات بسیار زیادی را به بار آورد.

دلیل نشت مایعات از خودرو

دلیل نشت مایعات خودرو می تواند به فرسودگی قطعات ، تصادف و سیستم تهویه خودرو  نیز مربوط باشد اگر یک قطعه مثلا لوله های انتقال دهنده آب رادیاتور فرسوده باشند می توانند سوراخ شوند و این مسئله باعث نشتی مایعات خودرو می شود. این سه  عامل دلیل های اصلی در نشت مایعات هستند و در صورت مشاهده نشتی می بایست سریعا آن ها را بر طرف کرد چرا که می توانند باعث بروز مشکلات فراوان به خصوص در موتور اتومبیل شوند

درون خودرو مایعات مختلفی وجود دارد که می توان به صورت کلی آن ها را به سه دسته تقسیم کرد.

اولین دسته :  آب است که در تمامی اتومبیل ها برای خنک کردن موتور و قطعات خودرو اشاره کرد.

دومین دسته : مایعات خنک کننده هستند.این مایعات با رنگ سبز رنگ روی زمین ریخته می شوند و دارای یکی خاصیت چرب مانند هستند و برای خنک نگه داشتن اتومبیل ضروری هستند.دلیل نشت مایعات خودرو مانند این مایع می تواند بسیار زیان آور باشد و باید به آن رسیدگی شود.

 دسته سوم روغن ها هستند 

انواع نشت مایعات در خودرو

۱-نشت روغن موتور: وجود قطرات در زیر سیستم موتور خودرو به معنی نشتی روغن موتور خودرو است. یکی از راه‌هایی که می‌توانم مطمئن شد که مایع روغن موتور است بررسی جنس و بوی روغن از روی گیج است. اگر روغنی که با گیج از محفظه روغن موتور خارج کردید با مایعی که نشت داده یک رنگ و بو داشته باشد یعنی روغن موتور خودرو نشتی دارد. وجود اشکال در واشر سرسیلندر، فیلتر روغن، مخزن روغن و تسمه تایم سبب نشت روغن موتور می‌شود

۲-نشت روغن گیربکس : رنگ روغن گیربکس قرمز است البته این رنگ در گذر زمان به رنگ روغن موتور درمی‌آید و ممکن است سبب خطا در تشخیص مایعات شود. کاسه نمدها که درزگیرهای گیربکس هستند می‌توانند مهمترین نقطه نشت روغن گیربکس باشد. گفتنی است که نشت روغن در گیربکس اتوماتیک بیشتر است.

۳-نشتی روغن ترمز :  روغن ترمز تقریبا با سایر روغن‌های خودرو متفاوت است. این روغن نسبتا شفاف رنگ زرد یا آبی روشن دارد و غلظت آن نیز متوسط است. قسمت‌هایی مانند سیلندر، لوله‌های روغن ترمز و واشرهای سیستم ترمز می‌تواند از مهمترین قسمت‌هایی باشد که روغن ترمز از آن نشت کند. اگر مشکوک به نشت روغن ترمز هستید با خودرو رانندگی نکنید چرا که کاهش سطح روغن ترمز سبب اختلال در عملکرد سیستم ترمز می‌شود. یکی از راه‌های جلوگیری از نشت روغن ترمز استفاده از نمونه‌های با کیفیت آن است.

نشت مایعات از خودرو

۴-ضد یخ یا ضد جوش : مایعات مربوط به سیستم خنک کننده خودرو معمولا به رنگ سبز و بوی تند است. بوی این مایع به حدی است که می‌توان به راحتی آن را از داخل خودرو نیز احساس کرد. البته ضدیخ خودروهای امروزی اغلب به رنگ نارنجی است. کنار موتور، واشر سرسیلندر،‌ رادیاتور و واتر پمپ از نواحی است که این مایع معمولا نشتی می‌دهد. مایع خنک کننده خودرو به دلیل رقیق بودن بعد از نشتی جاری می‌شود.

۵-روغن هیدرولیک فرمان : این روغن رنگ قهوه‌ای و بوی نفت دارد. نشت روغن هیدرولیک فرمان به ندرت اتفاق می‌افتد اما اگر مایعاتی روی دنده فرمان و چرخ خودرو دیدید به احتمال زیاد ناشی از نشتی روغن هیدرولیک فرمان است.

۶-آب : آب یکی از مایعاتی است که نشت آن نگران کننده نیست. دلیل کارکردن سیستم تهویه مطبوع سبب جمع شدن آب در زیر آن می‌شود. تشخیص نشتی آب بسیار ساده است چراکه رنگ و بویی ندارد.

۷-بنزین : نشتی بنزین از قسمت انتهایی تا جلو خودرو مشخص است. همچنین بوی این سوخت برای همه آشنا است و به راحتی می‌توان آن را تشخیص داد. بنزین معمولا شفاف و رقیق است البته در صورت استفاده از مکمل های سوختی  رنگ آن تغییر می‌کند.

۸-شیشه شوی :شیشه شوی خودرو رنگ مشخصی ندارد. در صورت نشتی شیشه شوی قطرات آن در قسمت زیرین شیشه خودرو دیده می شود.یکی از اولین نشانه‌های خرابی یک سیستم نشت مایعات از آن است. روغن‌ها در روانکاری و جلوگیری از اصطکاک قطعات نقش به سزایی دارند بنابراین نادیده گرفتن آنها سبب آسیب به قطعات خودرو می‌شود. عملکرد نادرست فرمان خودرو، کار نکردن ترمز‌ها و آسیب به موتور از خطراتی است که در صورت بی توجهی به نشت مایعات، خودرو را تهدید می‌کند.

دلیل نشت مایعات از خودرو
دلیل نشت مایعات از خودرو
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات
Mohammad
Mohammad
4 ماه قبل

سلام عرض ادب
سانتافه ٢٠١۴ دارم ٣ تا از شیلنگ های زیر موتور نشتی ضد یخ دارد ، بست و شیلنگ ها رو هم عوض کردم ولی همچنان نشتی دارد و محل اتصال شیلنگ ها جرم بسته شده ، چی کار باید بکنم ؟