اخبار

خودروهای اهدایی که سر از اوراقی ها در می آورند

خودروهای اهدایی که سر از اوراقی ها در می آورند

خودروهای اهدایی که سر از اوراقی ها در می آورند

 

 

به گزارش پایگاه خبری«یدک مال» به نقل از سایپانیوز، در بحث خودروهای اهدایی باید در نظر بگیریم که آخرین ایستگاه هر خودرویی، اوراقی است و به هیچ عنوان پایانی حماسی و زیبا نیست. خیلی از خودروهایی که سر از اوراقی در می آورند، حتی ۱۵ سال عمر ندارند و حتی برخی از آنها ظاهری نسبتاً خوب را حفظ کرده اند.

زمانی که پای یک خودرو به اوراقی باز می شود، صاحب اوراقی زمان کوتاهی به واسطه ها فرصت می دهد که قطعات به درد بخور آن باز کنند و در بازار قطعات دست دوم به فروش برسانند.

به هر حال هنوز خودروهایی در گردونه حمل و نقل در حال تردد هستند که به دلایل مختلف نیاز به قطعه پیدا می کنند که دیگر در بازار لوازم یدکی یافت نمی شود و چاره کار قطعه دست دوم سالمی است که از همین اوراقی ها بیرون می آید.

زمانی که دیگر قطعه ی مناسبی روی این خودروهای اوراقی باقی نماند، با دستگاه های مچاله کننده، وارد مرحله بعدی می شوند که به نوعی بازیافت فولاد و فلز است.

وبسایت اتوتریدر به بررسی و تحقیق در مورد این خودروها پرداخته و متوجه یک روندی شده است که تازگی دارد. در بین خودروهای ورودی به اوراقی مدل هایی وجود دارد که هنوز هم جان برای کار کردن دارند.

برای مثال در این بررسی میدانی، فولکس واگن پاسات مدل ۲۰۰۰ مشاهده شده است که از تعویض روغن آن فقط چند هفته گذشته، یا مزدای۶ هاچبک دنده دستی که فقط ۱۱۵ هزار کیلومتر پیموده، یا جیپ گرند چروکی اویس با صندلی های چرمی که هنوز از چشم نیفتاده.

با کمی دقت معلوم می شود که این خودروها، هدیه به خیریه های محلی هستند.

همچنین در برخی از ایالات های آمریکا تبلیغات محیطی یا رادیویی وجود دارند که مردم را تشویق می کند خودروی کهنه خود را به خیریه هدیه کنند و از مزایای معافیت مالیاتی برخودار شوند. در مورد همان مثال بالا و خودروی فولکس پاسات، که در بازار دست دوم حدود ۳۵۰۰ دلار می ارزد،‌ زمانی که به مؤسسه های خیریه محلی اهدا می شود، این مؤسسه ها خودرو را به اوراقی ها می برند و همان جا نقد همین حدود دریافت می کنند.

در نگاه اول خیلی هم جالب وخوب به نظر می رسد به هر حال یک خودروی فرسوده از گردونه خارج شده و پول آن هم به جیب مؤسسه خیریه محلی رفته است، اما در حقیقت، با این روش حکم مرگ خودرویی صادر شده که هنوز جان دارد و در اکثر موارد با کمی تعمیرات دوباره قابل استفاده است.

جالب این جا است که مجموعه قطعات دست دومی که در اوراقی ها از این خودروها باز می شوند از قیمت کل آن خودرو بالاتر است. فقط فولادی که از بدنه این خودرو برای بازیافت می رود حداقل ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد.

واقعیت این است که قطعات دست دوم این خودروهای اوراقی جانی تازه به خودروهایی می بخشد که هنوز در گردونه حمل و نقل در حال تردد هستند و برخی از آنها به دلیل تصادف یا خرابی، به قطعه نیاز دارند.

شاید اگر مردم بدانند که خودروی اهدایی شان به مؤسسه های خیریه سر از اوراقی در می آورند، تجدید نظر کنند.

اگر مشتریان کمی وقت بگذارند، می توانند با قیمت مناسبی آن را به فروش برسانید، مخصوصاً در بازار خودروی بعد از کرونا و در شرایط کمبود شدید تراشه که باعث افزایش شدید قیمت خودروهای دست دوم شده است.

در ایالات متحده وبسایت کلی بلو بوک Kelley Blue Book‌ با سرعت خیلی بالایی خودروی دست دوم شما را به پول نقد تبدیل می کند.

با این کار حداقل خودرو دست دوم حیف و میل نشده و ممکن است دست کسی را بگیرد که بودجه یا وضعیت مالی محدودی دارد. آن وقت از پول نقد به دست آمده به شکل مناسب تری می توان در امر خیریه و به روش متعارف و معقول امدادرسانی کرد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات