آموزشی

خام سوزی خودرو چیست ؟

خام سوزی

خام سوزی ماشین یکی از مشکلاتی میباشد که می تواند باعث استشمام بوی ناخوشایندی از اگزوز ماشین باشد . هنگامی که در موتور خودرو ، بنزین به اندازه کافی با اکسیژن هوای درون مخزن ترکیب نشود قطعاً فرآیند احتراق به درستی صورت نخواهد گرفت . در نتیجه بنزین بدون هیچ واکنشی از منیفولد و لوله اگزوز به صورت خام خام می شود . بنابر این به این حالت گفته می شود که خام سوزی در خودرو پیش آمده میباشد . در ادامه این بخش از مجله یدک مال به بررسی بیشتر این موضوع میپردازیم .

خام سوزی خودرو چیست؟

خام سوزی به این معنا میباشد که بنزین در مسیر خود تا سر سیلندر جریان دارد ولی بنا به دلایلی مانند کثیف بودن ، خرابی و ضعیف بودن انژکتور ناقص می سوزد . شاید متوجه شده باشید که گاهی اوقات بصورت قابل توجهی مصرف بنزین اتومبیل‌ تان بیش‌ازحد بالا می‌رود و به همین نسبت ، آمپر بنزین زودتر از موعد به سمت حرف E تمایل پیدا می‌کند . علاوه بر این در کنار این مورد ، به‌ راحتی می‌توان بوی بنزینی را که از اگزوز خارج می‌شود در داخل و بیرون خودرو ، استشمام کرد ؛ در این حالت ، گفته می‌شود که خودرو دچار خام‌ سوزی شده میباشد .

علائم خام سوزی خودرو

خام سوزی موتور خودرو علائمی دارد که فرد با اگاهی از آنها به راحتی میتواند متوجه این اتفاق می شود . برخی ازین علائم شامل موارد زیر میباشند :

علت خام سوزی ماشین چیست ؟

هنگامی که موتور ماشین شما در حالت آرام مشغول به کار میباشد و از اگزوز بوی بنزین خام به مشام میرسد ، این به دلیل میباشد که احتراق ناقص است . سه علت رایج وجود دارد که باعث خام سوزی خودرو می شود ، این علت ها عبارت اند از موارد زیر :

 • خرابی سیستم جرقه‌ زنی

سامانه جرقه‌ زنی پیشرانه‌ های بنزینی ، از بخش‌ هایی هم‌ چون کویل ، شمع‌ها ، وایر و … تشکیل شده میباشد . در صورت بروز ایراد در هر یک از این قسمت‌ها و اعمال جرقه ناقص درون سیلندر ، باید منتظر عواقبی هم‌ چون ریپ‌ زدن موتور یا خام‌سوزی بنزین درون سیلندر باشیم ؛ چرا که اگر جرقه سر شمع‌ ها از کیفیت لازم برخوردار نباشد ، مرحله انفجار سوخت درون محفظه احتراق نیز به نحو مطلوب صورت نخواهد گرفت و بنزین فرصت سوختن کامل را به دست نخواهد آورد . بنابراین ، پس از بازشدن سوپاپ دود ، بخشی از سوخت همراه با سایر گازها به صورت خام به سمت انتهای اگزوز روانه خواهد شد .

واضح است که اگر یک شمع به‌طور کامل از کار بیفتد و جرقه‌ای درون سیلندر صورت نگیرد ، کل بنزین موجود درون محفظه احتراق بدون آنکه واکنشی با اکسیژن داشته باشد ، از اگزوز خارج می‌شود و خام‌سوزی نسبتا شدیدی را به وجود می‌آورد .

 • نشتی انژکتور یا کاربراتور سوخت

انژکتورهای سوخت یا کاربراتور روی خودروی شما جریان سوخت را به داخل محفظه احتراق تنظیم می کند. اگر یک انژکتور یا کاربراتور شروع به نشت سوخت به داخل محفظه احتراق کند، کارکرد مناسب را از بین می برد. این موضوع باعث می شود خام سوزی ایجاد شود و از اگزوز بوی بنزین خارج شود .

 • نقص در سیستم اگزوز

خرابی سیستم اگزوز نیز ، یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند موجب اختلال و بروز خطا در عملکرد سیستم پاشش سوخت به درون موتور شود و ضمن افزایش میزان مصرف بنزین ، موتور را با پدیده خام‌سوزی مواجه کند ؛ بنابراین ، واجب است که همواره از سالم‌بودن تمامی منبع‌ های اگزوز و هم‌چنین لوله‌های این سامانه اطمینان حاصل کنید .

علت خام سوزی ماشین کاربراتور

 • بالا بودن سطح مایع بنزین در پیاله ی کاربراتور
 • بیش از حد باز بودن پیچ تنظیم سوخت دور آرام(به اشتباه همون پیچ هوا)
 • بیش از سایز استاندارد بودن ژیگلور ارسال سوخت اصلی
 • بیش از سایز استاندارد بودن ژیگلور دور آرام
 • گرفتگی منفذ ورودی هوا ی ژیگلور دور آرام
 • شل بودن درپوش ژیگلور دور آرام
 • سوختن یا پارگیه واشر نیم تنه ی پایین کاربراتور (شایع در پاترول)
 • باز ماندن دریچه دوم سوخت
 • تا آخر بسته نشدن ژیگلور دور آرام
 • عدم کارد صحیح سیستم ساسات در کاربراتور های ساسات اتوماتیک
 • مرطوب شدن بیش ازحد هوا از آب یا روغن(مخصوص موتور هایی که روغن سوزی دارند)
 • عدو وجود ساچمه در کف استوانه تلمبه ی کمکی و نازل سوخت تلمبه
 • ترک داشتن یا کربونیزه شدن شمع ها
 • نشتی از سوپاپ های بنزین

هنگام خام سوزی ماشین و برخاستن دود از خودرو چه باید کرد ؟

در این مواقع ابتدا اطمینان حاصل کنید که ماشین شما برای رانندگی ایمن هست یا نه و احتیاط کنید. به گیج ها و چراغ های هشدار نگاه کنید تا ببینید موتور خودرو در چه حالتی به سر می برد؟

اگر بیش از حد گرم شده باشد، چراغ روغن روشن یا چراغ چک موتور روشن می شود. یک بازرسی سریع بصری انجام دهید. هرگز موتور داغ را لمس نکنید و روی آن کاری نکنید. صبر کنید تا موتور خنک شود و مخازن مایعات را نیز بررسی کنید.

اگر می بینید که مایعات چکه می کنند یا گودال هایی در زیر کاپوت یا روی زمین ایجاد می شوند، وقت آن است که یدک کش خبر کنید .

چگونه از خام سوزی در خودرو جلوگیری کنیم ؟

برای جلوگیری از خام سوزی در خودرو، لازم است یک سری موارد ساده را رعایت کنیم که علاوه بر اینکه از خام سوزی در خودرو جلوگیری می کنید موجب عملکرد بهتر قطعات دیگر در خودرو می شود. برای این کار لازم است که به انجام صحیح و به‌موقع سرویس‌های دوره‌ای خودروی خود بپردازید.

علاوه بر آن تعویض قطعات مهمی همچون شمع ها و وایرهای خودرو که می تواند به راحتی در صورت خرابی موجب خام سوزی خودرو شوند و با استفاده از مکمل سوخت می توانید از این امر جلوگیری کنید. توصیه دیگری که داریم این است که اگر هر گونه مشکلی در سنسور ها مخصوصا سنسور اکسیژن یا سیستم اگزوز و همچنین سیستم جرقه زنی مشاهده کردید برای رفع عیب آن هرچه سریع تر پیش قدم شوید تا باعث مشکل در خودروی شما نشود.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات