آموزشی, قطعه شناسی خودرو

حباب گیر خودرو چه کاربردی دارد؟

حباب گیر خودرو

حباب گیر خودرو را باید یکی از قطعات ساده و در عین حال بسیار کاربردی در خودروها بدانیم که معیوب بودن آن ، مشکلاتی در بخش باک بنزین به وجود می‌آورد . حباب گیر وظیفه دارد تا هوای اضافه‌ ای که همراه بنزین به باک وارد شده را خنثی کند . معیوب بودن این قطعه ساده و مهم سبب ایجاد مشکلاتی در باک بنزین خودرو می‌شود . برای درک بهتر ماجرا در ادامه با یدک مال همراه باشید .

حباب گیر خودرو چیست و چه کاری انجام می دهد؟

حباب گیر خودرو از جمله ساده ترین قطعاتی می باشد که مسئولیت بزرگی برگردن دارد . بنزین به همراه مقداری بخار و هوای اضافه بوده و زمانی که از این بنزین به باک خودروی خود وارد می‌کنید ، بخار و هوای اضافه آن نیز به باک وارد خواهد شد . حباب گیر خودرو در همین نقطه ایفای نقش کرده و هوا و بخار اضافه باک بنزین را که به همراه بنزین وارد شده ، خارج خواهد ساخت .

حباب گیر خودرو یک قطعه پلاستیکی است که در پشت خودرو و درون صندوق عقب جای دارد . این قطعه روی خود لوله‌ های پلاستیکی دارد تا بتواند هوا و بخار اضافه موجود در باک بنزین را به بیرون هدایت کند . در صورت ایراد داشتن این قطعه نه تنها هوای موجود در باک بنزین خودرو تخلیه نمی‌شود بلکه بوی بنزین در کابین خودرو نیز به مشام می‌رسد .

اجزای حباب گیر بنزین

 •  مخزنی برای جدا کردن بخار از بنزین
 • براکت ( مخزنی برای جدا کردن مایع )
 • سه شلنگ برای اتصال به سه راهی ( هدایت بخار به سه راهی ، سوپاپ ، کنیستر )
 • اریفیس در داخل سه شیلنگ رابط وجود دارد و بخار بنزین را از خود عبور می دهند
 • سه راهی ( خروج هوا و بخار )
 • سوپاپ و شلنگ سوپاپ برای هدایت هوا به بیرون از باک
 • لوله فلزی برای سفت کردن جای حباب گیر

حباب گیر بنزین چگونه کار می‌کند؟

حباب گیر خودرو از طریقه سه عدد شیلنگ باریک به باک متصل شده است . به این ترتیب که شیلنگ چپی به بالاترین لوله متصل شده و شیلنگ میانی نیز به لوله میانی وصل می‌شود . همین طور شیلنگ سمت راستی نیز به پایین‌ترین لوله متصل خواهد شد . به این صورت حباب گیری و خارج کردن هوا و بخار از طریق این شیلنگ‌ ها انجام می‌شود .

عیب یابی حباب گیر خودرو

ساده‌ترین راهی که می‌توان با آن به ایراد داشتن حباب گیر خودرو شک کرد ، استشمام بوی بنزین در اتاق خودرو است . اگر بوی بنزین وارد اتاق خودرو شود یعنی حباب گیر بنزین مشکل دارد و باید لوله‌ های آن بررسی شود همچنین لوله‌های حباب گیر در گذر زمان دچار پوسیدگی می‌شوند .

 چگونه بفهمیم شلنگ‌ های حباب گیر خودرو پوسیده است؟ 

برای بررسی این مسئله ابتدا شلنگ‌ های حباب گیر را به صورت ظاهری بررسی کنید . در صورتی که نشانی از پوسیدگی در آن نباشد ، شلنگ‌ها را جدا کرده و با ریختن آب درون آنها بررسی کنید که آیا سوراخ و روزنه‌ ای ‌در شلنگ‌ های حباب گیر وجود دارد یا خیر ؟ در صورت وجود سوراخ در شلنگ‌ های حباب گیر باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید .

تعویض حباب گیر خودرو

 • برای تعویض حباب گیر خودرو خود ، لازم است که ابتدا در بخش عقب خودرو ، جک زده و آن را بالا ببرید .
 • سپس بست‌ های فنری که روی شیلنگ‌ های حباب گیر سفت شده‌ اند را باز کرده و شیلنگ‌ ها را از لوله‌ های باک ، جدا سازید .
 • اکنون می‌توانید حباب گیر را به طور کامل جدا نمایید .
 • سپس حبابگیر جدید را در جای قبلی قرار داده و شیلنگ‌ها را به همان ترتیب متصل سازید .
 • دقت داشته باشید که بست‌ ها نیز در جای خود محکم شوند .

سخن پایانی

همیشه هنگام سوخت زدن مقدار بسیار زیادی هوا و بخار به همراه سوخت وارد باک خودرو می‌شود که یک قطعه ارزان و ساده وظیفه خارج کردن آن را به عهده دارد . در صورتی که از اتاق خودرو بوی بنزین به مشام می‌رسد ساده از کنار آن رد نشوید و حتما حباب گیر خودرو را بررسی کنید. این قطعه مصرفی در گذر زمان دچار پوسیدگی می‌شود و کارکرد صحیح خود را از دست می‌دهد و نیاز به تعویض خواهد داشت.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات