آموزشی

تیک آف خودرو چیست؟

تیک آف

تیک آف به عنوان یک اصطلاح بسیار رایج در زبان فارسی است که بیشتر علاقه مندان به سرعت آن را به کار می برند. این عبارت (Take Off) در زبان انگلیسی در واقع برای زمانی به کار می رود که هواپیما قصد بلند شدن از سطح زمین را دارد.
تیک آف خودرو در بسیاری از موارد برای جلب توجه کاربرد دارد و به طور معمول ایجاد هیجان، تولید دود، تولید صدا و در مهارت راننده را در پی  دارد. دقت داشته باشید که هر چقدر زمان  طولانی تر باشد نشان دهنده این موضوع است که مهارت راننده بسیار بالا می باشد و همچنین سیستم فنی خودرو نیز در شرایط مناسبی است

تاریخچه ای کوتاه از تیک آف

جالب است بدانید اولین و طولانی ترین تیک آف توسط خودروهای اتومبیلرانی درگ صورت گرفت. خودروهای مسابقات درگ با استفاده از ترمز جلو باعث ایست کامل خودرو می شدند و با لاستیک های عقب ، عمل تیک آف را انجام می دادند. رانندگان این مسابقات اتومبیلرانی بیشتر برای گرم کردن لاستیک و داشتن آغاز به حرکتی سریع این کار را انجام می دادند.

۶ گام برای انجام تیک آف بی نقص

  1. خاموش کردن کنترل کشش! در غیر این صورت خودرو از چرخیدن لاستیک ‌ها جلوگیری می ‌کند و تیک آف شما بی نقص از آب در نمی آید.
  2. قرار دادن دنده یک و پای چپ روی کلاچ. این کار از حرکت خودرو جلوگیری می کند.
  3. غرش موتور و فشار کافی به دریچه گاز، به طوری که سرعت سنج در حدود ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ RPM را نشان دهد.

۴- آزاد کردن کلاچ که باعث چرخش تایر ها می شود.

۵- فشار دادن فوری ترمز! در غیر این صورت خودرو به سرعت و احتمالاً غیرقابل کنترل شتاب می گیرد.

۶-دود کردن لاستیک. برای متوقف کردن تیک آف، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دریچه گاز را رها کنید و کلاچ را فشار دهید.

تیک آف
تیک آف

دلیل اتفاق افتادن تیک آف چیست ؟

در چنین شرایطی قدرت موتور به طور لحظه ای به چرخ ها انتقال می یابد که عمل تیک آف صورت می گیرد و دلیل آن بیشتر بودن گشتاور چرخ از مقدار نیروی قابل انتقال به سطح است. با نزدیکی سرعت حرکت به سرعت لاستیک، چسبندگی افزایش پیدا کرده که در نتیجه تبدیل به تیک آف می گردد.

چه خودروهایی توانایی انجام تیک آف را دارند؟

می توان گفت اکثر خودروها امکان آن را دارند و نوع گیربکس ، سیستم های کنترل پایدار ، محور انتقال نیرو و البته هرزگری دلایلی می باشند که عمل تیک آف را امکانپذیر می کنند. خودروهای اسپرت و مسابقه ای قدرتمند با موتور جلو و دیفرانسیل عقب و خودروهای دیفرانسیل جلو با ترمز دستی روی چرخ های عقب می توانند بهترین خودروها برای انجام تیک آف باشند.

آیا تیک آف در سرعت و شتاب خودرو تاثیر می گذارد ؟

 هیچ تاثیری در شتاب خودرو ندارد. در واقع عامل اصلی شتاب و سرعت خودرو ، موتور آن می باشد. تیک آف فقط باعث گرم شدن لاستیک پیش از شروع حرکت می گردد.

چگونه تیک آف را انجام دهیم؟

این عمل در خودروهای دنده ای بسیار کار راحتی است. به این صورت که کلاج را تا انتها گرفته ، خودرو را در حالت دنده قرار دهید و سپس پدال گاز را فشار دهید و ناگهان کلاج را رها کنید و فشار خود را بر روی گاز بیشتر کنید. در خودروهای دارای سیستم کنترلی همانند: TC ، ESP و DSC باید آن را خاموش کرد و در خودروهای اتومات باید خودرو را در حالت N قرار داد

و سپس پا را روی پدال گاز گذاشت و به طور ناگهانی دنده را در حالت D قرار داد. در خودروهای ضعی تر می توان با دنده عقب حرکت کرد و سپس خودرو را به صورت ناگهانی در دنده یک گذاشت و پدال گاز را تا انتها نگه داشت.

چگونه تیک آف را طولانی تر کنیم ؟

در این عمل مهارت رانندگی و قدرت خودرو از مهم ترین نکاتی هستند که بر طولانی شدن آن اثر می گذارند. اما با این روش ها نیز می توان به مدت طولانی تیک آف کرد ، به این صورت که با خودروهایی که ترمز دیسکی در جلو و ترمز کاسه ای در عقب دارند ، از روش گاز و ترمز به طور هم زمان می توان استفاده کرد. با این حرکت ترمزای جلو از حرکت خودرو جلوگیری می کنند و ترمزهای ضعیف عقب نیز به چرخ های عقب اجازه ی چرخش سریع را می دهند. در خودروهای دیفرانسیل جلو نیز ترمز دستی را کشیده و سپس خودرو را در دنده و با گاز زیاد کلاج را رها می کنید.

چرا در تیک آف طولانی از لاستیک دود بلند می شود ؟

سطح لاستیک و جاده با سرعت بالا روی هم کشیده می شود و گرمای زیادی را تولید می کند. این گرمای بالا باعث سوختن لاستیک می گردد که منجر به ایجاد دود می شود. در بعضی شرایط (حرکت های نمایشی) مایع مخصوصی را روی چرخ ها می ریزند که با گرم شدن لاستیک ، حجم دود بالایی تولید می شود. جالب است بدانید اینکار با خودروهای قدرتمند می تواند سطح آسفالت را به دمایی برساند که قیر آن ذوب شود.

آیا تیک آف به خودرو آسیب وارد می کند ؟

این عمل باعث به وجود آمدن صدمات زیادی از جمله: خراب شدن کلاچ خودرو  ، صدمه دیدن شدید گیربکس ، از بین رفتن لاستیک (البته روش های دیگر نیز باعث آسیب به لاستیک  می گردد ، شکستن دسته موتور ، آسیب دیدن موتور ، آسیب دیدن پلوس ، آسیب دیدن دیفرانسیل و … می شود. 

نکاتی برای انجام یک تیک آف حرفه ای

  • چه از خودرو دنده اتوماتیک یا دستی استفاده کنید، زمان ‌بندی تیک آف شما تضمین می‌ کند که آج زیادی از لاستیک‌ خودرو پاک نشود. ۵ ثانیه ممکن است برای برخی از مسابقه‌ دهنده‌ ها کارساز باشد و اگر از ماشین شخصی خود استفاده می‌ کنید، ممکن است بخواهید زمان کمتری هدف بگیرید. اما همه چیز بستگی به چسبندگی لاستیک های شما دارد.
  • با حفظ ایمنی و دانستن اینکه چه کاری را باید چطور انجام دهید، می توانید اطمینان حاصل کنید که تیک آف شما بهترین نتایج را می گیرد.
تیک آف
تیک آف
  • هنگامی که در حال انجام تیک آف take off هستید، از دمای موتور نیز آگاه باشید. دماسنج ها را تماشا کنید و در صورت نیاز بعد از تیک آف استراحت کنید.
  • هنگام تیک آف در گیربکس دستی می توانید ترمز را پایین نگه دارید، با جابجایی پای خود از روی کلاچ و روی ترمز. فقط مطمئن شوید که لاستیک ها در حالی که ترمز را نگه داشته اید می چرخند یا ممکن است ماشین از کار بیفتد.
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات