اخبار

تظاهرات هزاران نفر در اعتراض به نمایشگاه بین المللی خودرو در آلمان

تظاهرات هزاران نفر در اعتراض به نمایشگاه بین المللی خودرو در آلمان

به گزارش پایگاه خبری «یدک مال» به نقل از ایرنا،تظاهرات در مونیخ: خودروهای برقی و هیدروژنی امسال در کنار دوچرخه های برقی در کانون توجه نمایشگاه بین المللی خودرو قرار داشتند که این بار برای نخستین بار تحت عنوان “نمایشگاه بین المللی اتومبیل، موبیلیتی” برگزار شده است. این نمایشگاه از اواخر قرن نوزدهم میلادی در برلین و در سال های پس از جنگ جهانی دوم تا سال ۲۰۱٩ همواره در فرانکفورت برپا می شد، اما امسال برای نخستین بار به مونیخ انتقال یافت و با واکنش منفی شمار زیادی از طرفداران حفاظت از محیط زیست و مبارزه با گرمایش هوا روبرو شد.

تظاهرکنندگان چه می گفتند؟

به رغم تمرکز نمایشگاه بین المللی خودرو بر خودروهای برقی و هیدروژنی که گسترش تدریجی تولید آن ها سبب کاهش مصرف سوخت های فسیلی و در نتیجه آلودگی کمتر هوا خواهد شد، تظاهرکنندگان اقدامات انجام شده برای مقابله با سهم خودروها در آلودگی محیط زیست را کافی نمی دانستند و خواستار شتاب یافتن این اقدامات شدند. به نظر آن ها، خودروهای بنزینی و گازوئیلی نقش مهمی در آلودگی هوا و گرمایش زمین ایفا می کنند و خودروهای برقی هم مشکل دفع مواد آلاینده در باطری ها را در آینده برای جهان ایجاد خواهند کرد، علاوه بر این، استفاده همگانی از خودروهای برقی سبب افزایش شدید مصرف برق می شود که خود از عوامل گرمایش زمین است.

در کنار ده ها هزار تظاهرکننده پیاده، هزاران دوچرخه سوار نیز تحت عنوان “حرکت ستاره وار دوچرخه ها” از شهرهای اطراف مونیخ به این شهر روانه شدند و در خیابان ها به هم پیوستند تا نشان دهند که طرفدار ایجاد امکانات گسترده تر برای استفاده شهروندان از دوچرخه به جای خودرو هستند.

حزب سبزها و صنعت خودروسازی

یک نماینده حزب سبزها به عنوان “ناظر پارلمانی” تظاهرات مخالفان و منتقدان صنایع خودروسازی را همراهی می کرد. جنبش سبز آلمان که در جریان جنبش دانشجوئی دهه های ۱٩۶۰ و ۷۰ یک جنبش خیابانی بود، بعدها به عنوان یک حزب سیاسی اعلام موجودیت کرد. این حزب برای نخستین بار در تاریخ حیات خود در انتخابات ۲۶ سپتامبر امسال (دو هفته دیگر)  “آنالنا بائربوک” نامزد چهل ساله خود را برای تصدی پست صدراعظمی به میدان می فرستد.

حزب سبزها که در دو سال اخیر بر دامنه نفوذ خود در سراسر آلمان افزوده و امید بسیاری به تصرف مقام صدراعظمی یا دست کم حضور در دولت ائتلافی آینده را دارد، از سال ها پیش برای کاهش بار ترافیک و جلوگیری از حرکت خودروهای بنزینی و گازوئیلی تبلیغ می کند؛ اما راه حلی که برای حل مشکلات ارائه کرده تاکنون کافی نبوده است.

سبزها معتقدند که نرخ مواد سوختی برای خودروهای شخصی باید بتدریج آن قدر بالا برود که دیگر کسی رغبت به راه انداختن خودروی خود نداشته باشد و حرکت با وسایل نقلیه همگانی را در شهرها ترجیح بدهد. این حزب حتی با گسترش شبکه اتوبان های آلمان نیز موافق نیست، اما کارشناسان ترافیک معتقدند این پیشنهادها تنها در صورتی عملی است که هزینه استفاده از وسایل نقلیه عمومی به شدت کاهش یابد.

از سوی دیگر، کارشناسان تاکید می ورزند که اقتصاد آلمان بر صنایع خودروسازی تکیه دارد و اشتغال و زندگی میلیون ها کارگر بستگی به بقا و گسترش این صنعت دارد. بنابراین تبدیل خطوط تولید موتورهای بنزینی و گازوئیلی به موتورهای برقی و هیدروژنی باید به گونه ای انجام شود که باعث کاهش اشتغال و بحران اقتصادی در صنعت خودروسازی نشود.

تمرکز نمایشگاه بر خودروهای برقی و هیدروژنی

در عین حال، نمایشگاه بین المللی اتومبیل، موبیلیتی نشان داد که همه شرکت های معتبر خودروسازی جهان، حتی شرکت های نوبنیاد چینی به سمت تولید خودروهای برقی و هیدروژنی روی آورده اند و نسبت به ضرورت همیاری در ایجاد هوای پاک آگاهی یافته اند.

نه تنها شرکت های بی ام دبلیو، مرسدس بنز، فولکس واگن، هیوندای و تویوتا نمونه های جدید خودروهای برقی و  هیدروژنی خود را در معرض تماشای بازدیدکنندگان نمایشگاه قرار دادند، بلکه چینی ها نیز نخستین خودروی کوچک برقی بدون استارت خود را عرضه کردند. این خودرو، با الهام از مینی ماینر و فیات ۵۰۰ ساخته شده و به لحاظ تکنیکی یک برتری بر همه خودروهای کوچک شهری دیگر دارد: هنگامی که راننده پشت فرمان می نشیند، موتور آن روشن می شود و پس از ترک صندلی به وسیله راننده خاموش می شود. این تکنولوژی هم باعث فرسایش کمتر برخی قطعات قابل استهلاک می شود و هم از مصرف انرژی خودرو می کاهد.

امسال بخشی از نمایشگاه نیز به عرضه دوچرخه های برقی اختصاص یافت. با توجه به مجموع این تازگی ها، می توان گفت که صنایع خودروسازی و تولیدکنندگان دوچرخه نوید هوای پاک تری را در آینده می دهند. مثلا هیوندای کره جنوبی که از پیشروان تولید خودروهای هیدروژنی است وعده داده که برای دسترسی جهان به هیدروژن مورد نیاز تا سال ۲۰۴۰ روی این تکنولوژی سرمایه گذاری کند.

تظاهرات مخالفان و منتقدان نمایشگاه بین المللی خودرو در خیابان های منتهی به ایستگاه مرکزی قطار مونیخ به نقطه اوج خود رسید و در اینجا بود که پلیس برای کنترل تظاهرکنندگان از باتوم و اسپری فلفل هم استفاده کرد. در مورد تعداد شرکت کنندگان، اطلاعات متناقضی منتشر شده است. پلیس مونیخ حدود ۱۰ هزار نفر را اعلام کرده، اما سازمان دهندگان و شاهدان عینی از حضور ۲۵ تا ۵۰ هزار پیاده و حدود ٨هزار دوچرخه سوار در این تظاهرات خبر می دهند. بیشتر تظاهرکنندگان فاصله اجتماعی را مطابق مقررات رعایت می کردند و دارای ماسک بودند.

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات