آموزشی, قطعه شناسی خودرو

بوش طبق چیست و چه کاربردی دارد؟

بوش طبق

 به نقل از “ یدک مال ” بوش طبق در واقع نوعی عایق ارتعاشی است که با ایجاد مرز بین اجزای مختلف خودرو انتقال انرژی متحرک به دیگر بخش های متحرک خودرو را کاهش می دهد. کاهش انتقال انرژی به سایر نقاط و کاهش نوسانات  آسودگی راننده و سرنشینان خودرو به دنبال دارد.بوش طبق در سیستم تعلیق وظیفه اتصال قطعات مختلف را بر عهده دارد و به دلیل جنس و متریال مورد استفاده در ساخت آن وظیفه حذف لرزش‌ها و ارتعاشات ایجاد شده بر اثر ناهمواری‌ها و هم جلوگیری از ایجاد سر و صدا را دارد.

انواع بوش طبق

  • بوش طبق لاستیک طبیعی: این بوش‌ها نرم‌ترین و انعطاف‌پذیرترین نوع بوش طبق هستند و خاصیت کشسانی بالایی دارند. همچنین این بوش‌ها در دما‌های پایین مقاومت خوبی را از خود نشان می‌دهند.
  • بوش طبق اورتان: این بوش‌های دارای خاصیت کشسان کمتری نسبت به بوش‌های لاستیک طبیعی هستند اما در دما‌های بالا مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند که استفاده از این نوع بوش‌ها را در محل‌هایی از خودرو که حرارت بالایی دارند را توجیه می‌کند. به دلیل خاصیت کشسان کمتر این بوش‌ها نسبت به بوش‌های لاستیکی از قدرت فرمان پذیری خودرو کم می‌کنند و برای عملکرد بهتر باید به طور مداوم با گریس یا روغن نرم شوند.
بوش طبق
بوش طبق

علائم خرابی بوش طبق

حرکت طبق ها، پستی و بلندی مسیر، وزن بیش از حد خوردرو، تصادف جاده ای، استفاده بیش از حد از خودرو، جنس نامرغوب بوش ها، نامرغوب بودن مواد اولیه، عدم کیفیت بوش طبق، فرسوده شدن قطعه و … از جمله عواملی است که سبب تخریب طبق و اختلال در سیستم تعلیق خودرو می شود. بیرون زدگی بوش بازویی و آسیب سیبک ها از دیگر عوامل بروز اختلال در این قطعه است.

اصولا ایجاد صداهای نامتعارف در انواع قسمتهای خودرو، نشان از خرابی و یا درست کارنکردن قطعه یا قطعاتی در آن قسمت است؛ در صورت شنیدن صدای بیشتر از حد در قسمت جلوی ماشین در هنگام رد شدن از پستی و بلندی های جاده، احتمالا بوش طبق شما آسیب دیده و یا لق گردیده است که در این صورت باید مورد بازبینی قرار گیرد.

بروز صداهای جیر جیر و یا تق و لق و همچنین احساس ضربه در زمانهای زیر، از دیگر علائم خرابی بوش طبق و سیبک هستند:

  • زمانی که با فشار پدال گاز، شروع به حرکت کردن می کنید.
  • در زمان تغییر جهت چرخ ها توسط فرمان
  • زمانی که به صورت ناگهانی، از حرکت کردن باز می ایستید و توقف می کنید.

کشیده شدن فرمان و یا اصطلاحا سرگردانی فرمان، یکی دیگر از علائم خرابی بوش طبق است؛ در این حالت، اگر در یک جاده صاف و کم تردد، فرمان خودرو را رها نمایید، جهت فرمان به سمت چپ یا راست متمایل خواهد شد.

علائمی همچون انحراف در زاویه حرکتی چرخ ها و نبودن آنها در یک راستا و کج شدن طبق، از سایر علائم خرابی بوش طبق هستند.

بوش طبق
بوش طبق

راه هایی برای افزایش طول عمر بوش طبق

با وجود آن که بوش طبق ها از طول عمر بالایی برخوردارند اما در به مرور دچار فرسودگی خواهند شد و نیاز به تعویض خواهند داشت. اما به رعایت برخی نکات می توان عمر این قطعات را به میزان قابل توجهی افزایش داد. با توجه به این که عملکرد قطعات خراب بر قطعات سالم سیستم تعلیق اثرگذار است، سرویس دروه ای سیستم تعلیق می تواند مانع از خرابی زود هنگام بوش طبق خودرو شود.

برای اینکه بوش طبق دیرتر دچار فرسودگی و سیستم تعلیق خودرو دچار آسیب جدی نشود، بهتر است صاحبان خودرو و رانندگان به نکات زیر توجه کنند:

  • از عبور مداوم و ناپرهیزانه با سرعت بالا بپرهیزید.
  • ترمز ناگهانی و بی دلیل ممنوع
  • سرویس دوره ای سیستم تعلیق راهی برای جلوگیری از آسیب و کاهش هزینه
  • کیفیت مواد سازننده بوش و استفاده از محصولات برند عاملی برای کاهش آسیب جدی به خودرو
بوش طبق
بوش طبق

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات