آموزشی, قطعه شناسی خودرو

بررسی علت بوی بد اگزوز

بوی بد اگزوز

 بوی بد اگزوز به این علت است که دود اگزوز بویی دودی و کپک زدگی دارد، اما اگر احساس می کنید که این بو غیر عادی است باید در اسرع وقت مشکل آن را پیدا کنید.  بوی بد اگزوز می تواند ناشی از یک سری از مشکلات درون خودرو باشد که باید آن را پیگیری کنید تا بتوانید سریعا این مشکل را برطرف نمایید.

بررسی بوی بد اگزوز و دلایل آن

بد سوختن بنزین می تواند بوی نامطبوع را از اگزوز خارج نماید. در نظر داشته باشید که این بو نامطبوع ناشی از بنزین می تواند نشانه ای از خراب بودن مسیر و یا کثیف بودن یک مسیر از اگزوز خودروها باشد. یک سری مشکلاتی در ماشین وجود دارد که می تواند این مشکل را ایجاد نماید.

بوی بنزین اطراف اگزوز، کارکرد نامنظم موتورها و کثیفی و خرابی انژکتورها می تواند دلایلی برای این کار باشد. در بیشتر موارد بوی نامطبوع ناشی از کارکرد اگزوز می تواند به دلیل یک مشکل اساسی در ماشین باشد. اگر این مشکل را برطرف نکنید ممکن است مشکلات بسیاری برای ماشین شما ایجاد شود و شما مجبور شوید یک سری قطعات دیگر ماشین را نیز عوض کنید و این کار می تواند برای شما بسیار سخت باشد.

بوی بد اگزوز
بوی بد اگزوز

اصلی‌ترین بوی بد اگزوز خودرو

مشکل در سیستم احتراق :  از جمله دلایلی که می‌‌تونه عاملی برای ایحاد بوی بد اگزوز خودرو باشه، در رابطه با مشکلات سیستم احتراق هست. این موضوع می‌تونه علائم مختلفی داشته باشه و افراد بتونن به شیوه‌های مختلف متوجه اختلالات سیستم احتراق بشن.

از جمله راهکارهایی که به دریافت عامل اختلال در سیستم احتراق کمک می‌کنه، توجه به صدای خودرو در هنگام فعالیت هست. زمانی که خودرو به طور منظم صداهای آزاردهنده ایجاد می‌کنه و یا دچار لرزش می‌شه، طبیعتا سیستم احتراق دچار مشکل شده. به همین دلیل بوی بد اگزوز در فضای پارکینگ منتشر می‌شه.

مشکل در سیستم الکترونیک موتور : اختلال دیگه‌ای که می‌تونه در میان لیست علت بوی بد اگزوز خودرو قرار داد، در رابطه با بروز ایراد در سیستم الکترونیک موتور هست. سیستم الکترونیک موتور که با عنوان ECU هم معرفی و شناخته می‌شه، یکی از مهم‌ترین عوامل کنترلی خودرو هست که کارکرد بخش‌های مختلف خودرو رو تحت نظر قرار میده. به طوری که تمام سنسورهای خودرو، به واسطه ECU که قطعه کوچکی هست، کنترل می‌شن.

این قطعه کوچک با بروز اختلال و آسیب دیدن، می‌تونه عامل بوی بد اگزوز خودرو شما باشه. با توجه به نقشی که ECU یا همان سیستم الکترونیک موتور در فعالیت خودرو داره، نباید نسبت به عوامل اختلال در این سیستم بی‌تفاوت بود. به همین دلیل لازم هست عوامل مختلف بروز مشکل رو بررسی کنین تا با کشف دلیل، نسبت به برطرفکردن اون اقدام کنین.

دلایل علت بوی بد اگزوز

۱. خراب شدن کاتالیست ها : مبدل کاتالیزور یکی از مهم ترین قطعات در وسایل نقلیه می باشد. این وسیله در ماشین برای کاهش گاز های مضر به کار می رود و اگر دچار یک سری مشکلات خاصی شود ممکن است بوی بد اگزوز برای ماشین شما ایجاد شود. اگر بوی نامطبوع همراه با پخش شدن بوی نامطبوع گوگرد در محیط می باشد بهتر است این کاتالیست را تعویض کنید زیرا کارآیی خود را از دست داده است و دیگر نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد.

۲. مشکل در کولر یا بخاری :  یکی دیگر از اجزای بسیار مهم در ماشین کولر و بخاری می باشد و همین دو مورد نیز می تواند منجر به ایجاد بوی نامطبوع در اگزوز شود. در واقع زمانی که ضد یخ با روغن درون ماشین مخلوط شود ممکن است بوی نامطبوع ایجاد شود و در نظر داشته باشید که خرابی کولر و بخاری نیز می تواند همین مشکل را ایجاد نماید.

۳. خراب شدن عایق های پلاستیکی :  یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است منجر به ایجاد بوی نامطبوع در اگزوز خودرو شود خراب شدن عایق های پلاستیکی درب خودرو می باشد و بیشتر این مشکلات برای خودرو های بسیار قدیمی و فرسوده رخ می دهد و امکان پیش آمدن این مشکل برای خودرو های جدید بسیار کم می باشد.

۴. مشکل در سنسور اکسیژن :  سنسور اکسیژن در ماشین برای اندازه گیری گاز های خروجی به کار می رود و می تواند مقدار سوخت ورودی و خروجی را تنظیم نماید. در نظر داشته باشید که اگر این سنسور خراب شود سوخت نامتناسبی به موتور انتقال داده خواهد شد و همین مورد بسیار ساده می تواند منجر به ایجاد گاز های بد بو شود.

۵. خراب بودن انژکتور : اگر از اگزوز ماشین شما بوی نامطبوع بیرون می آید باید بدانید که این مشکل می تواند به دلیل خراب بودن انژکتورها باشد. در واقع زمانی که انژکتور خراب می باشد سوخت اضافی به موتور تحمیل می شود و این سوخت به صورت نامطبوع می سوزد و بوی نامطبوع را ایجاد می کند. اگر بوی نامطبوع را استشمام کنید می تواند برای سلامتی شما بسیار مضر باشد از این رو باید خودرو خود را به دست تعمیر کار بسپارید تا بتوانید آن را تعمیر کرده و به درستی از آن استفاده کنید.

تغییر رنگ دود اگزوز یکی از بارزترین و راحت‌ترین راه‌های تشخیص عیب موتور اتومبیل به شمار می‌رود.

۶. خراب بودن انژکتور و ارتباط آن با بوی ناشی از اگزوز :  حال که با این مشکل در خودرو آشنا شدید نیاز است تا یک سری اطلاعات دیگری را در مورد مشکلات خودرو مانند نشانه های خرابی رله استارت و تشخیص باتری خراب خودرو بدست آورید و در صورت نیاز بتوانید از این دانسته های خود نهایت استفاده را ببرید.

بوی بد اگزوز
بوی بد اگزوز

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات