اخبار

ایده خودران‌ها به‌این زودی محقق نمی‌شود

ایده خودران‌ها به‌این زودی محقق نمی‌شود

به‌گزارش پایگاه خبری «یدک مال» به نقل از سایپانیوز، هنوز هم رفت و آمد ناوگان خودران ها در سطح خیابان‌ها و جاده‌های عادی شهر برای کاهش مالکیت شخصی خودرو، کاهش‌ترافیک سنگین، ایمن شدن مسیرها برای کهنسالان و معلولان خیلی زود است. از همان ابتدا، ایده خودران‌ها [خودروهای بدون نیاز به‌راننده] برای کاهش تصادف و مرگ و میر به‌خاطر خطاهای انسانی بود و چنین آینده‌ای برای شهرها، آرزوی همه است. اما مشکل اینجا است که تا آن آینده فاصله خیلی زیادی وجود دارد‌ و این در حالی است که خیلی از مالکان و صاحبان خودروهای جدید تصور می‌کنند که به‌چنین آینده‌ای رسیده‌ایم و متاسفانه خودروسازانی وجود دارند که به‌این توهم دامن می‌زنند. نیویورک‌تایمز هم به ‌انتقادهایی اشاره کرده است که به‌سازمان ایمنی‌ترافیک بزرگراه ملی NHTSA و رویکرد آن وارد است.

در حال‌حاضر تحقیق و تفحص این نهاد درباره چند تصادف به‌خاطر استفاده از سامانه اتوپایلوت تسلا در جریان است. با اینکه تسلا تاکید دارد که سامانه خودران این شرکت نیاز به‌مداخله انسان دارد اما هنوز برخی از مردم بیش از حد به‌این سامانه اتکا می‌کنند.

سازمان ایمنی‌ترافیک بزرگراه ملی به‌عنوان نهاد ناظر فقط به‌این موضوع می‌پردازد که آیا سامانه نصب‌شده روی این خودروهایی که تصادف کرده‌اند قابلیت تشخیص موانع را دارد یا نه. این سازمان همچنین این موضوع را مورد ارزیابی قرار می‌دهد که این سامانه‌های نصب‌شده روی خودرو تا چه اندازه راننده را درگیر هدایت خودرو می‌کنند.

«ریچارد بلومنتثال» Richard Blumenthal نماینده دموکرات از ایالات کنتیکت و «ادوارد جی مارکی» نماینده دموکرات از ماساچوست طی نامه‌ای به‌کمیسیون تجارت فدرال خواسته‌اند که ‌موضوع «روش‌های احتمالا گمراه کننده و غیرمنصفانه در تبلیغات و بازاریابی تسلا» را مورد بررسی قرار دهند. این خودروساز در حال فروش سامانه یا امکاناتی در خودرو است که نام آن را «خودران کامل» گذاشته و پیش از این هم وعده داده است که خودروهای این شرکت قرار است قابلیت رانندگی بدون نیاز به‌راننده را به‌طور کامل پیدا کنند. اما در حال‌حاضر این خودروها نمی‌توانند بدون کمک‌ راننده رانندگی کنند و حتی در دفترچه راهنمای این شرکت هم به‌این حقیقت اذعان شده است.

استدلال تسلا این است که داده‌های گردآوری شده توسط این خودروساز نشان می‌دهد که نصب این امکانات و سامانه‌ها، باعث بهتر‌شدن ایمنی خودروها از حد متوسط شده و سامانه‌های کمک به‌راننده نظیر اتوپایلوت تسلا، سطح ایمنی خودرو را ارتقا می‌دهند. حتی اگر این موضوع صحیح هم باشد، نوع بازاریابی و تبلیغات این شرکت، نتیجه دیگری دارد و به‌جای اینکه روی این موضوع تاکید کند که این سامانه‌ها برای تقویت ایمنی خودرو تعبیه شده‌اند، صحبت از خودران شدن این خودروها می‌کند که این توهم را در صاحبان این خودروها به‌وجود می‌آورد که می‌توانند اختیار رانندگی را به‌دست این سامانه‌ها بسپارند.

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات