آموزشی, قطعه شناسی خودرو

آشنایی با نحوه کار اویل ماژول در خودرو

اویل ماژول

اویل ماژول یا همان ماژول روغن (Oil Cooler Module) یکی از موتور خودرو است، که با روغن موتور یا همان سیستم روانکاری خودرو سروکار دارد. سیستم روانکاری خودرو یکی از بخش‌های بسیار مهم در موتور است، که در هر شرایط آب و هوایی و یا رانندگی باید به‌درستی کار کند. اگرچه رانندگان تعامل چندانی با خنک‌کننده روغن ندارند، اما نگه‌داشتن آن‌ها در شرایط کاری درست، می‌تواند طول عمر قطعه را افزایش دهد. الزاما این قطعه در تمامی خودروها وجود نداشته و بسته به نوع موتور خودرو کاربرد دارد

اجزاء و محل قرارگیری اویل ماژول

در برخی از موتورها، از قطعه‌ای به نام اویل ماژول یا ماژول روغن استفاده می‌شود که برای موتورهای بسیار داغ و پرشتاب توربو یک قطعه حیاتی محسوب می‌شود. این قطعه از چندین بخش اساسی تشکیل شده است:

  • واتر پمپ
  • فیلتر روغن
  • کولر روغن (خنک‌کننده روغن)
  • سنسور روغن

هدف از قرارگیری این قطعه در موتور خودرو، خنک کردن روغن موتور خودرو و حذف گرمای اضافی از این روغن است و وظیفه خنک کردن روغن موتور پیش از رسیدن به موتور را بر عهده دارد. بدین ترتیب که در این سیستم آب رادیاتور و روغن موتور از کنار یکدیگر عبور کرده و همین امر باعث خنک شدن روغن موتور می‌شود. عملکرد صحیح این قطعه موجب افزایش عمر روغن موتور و قطعات موتور می‌شود

نحوه کار اویل ماژول

اویل ماژول به نحوی طراحی شده است که روغن موتور و آب هر دو در آن وجود دارند اما در دو مسیر جداگانه. وقتی که روغن موتور داغ می‌شود و قبل از اینکه به فیلتر روغن برسد وارد اویل ماژول می‌گردد و با فشار زیاد از کنار مجرای آب عبور می کند همین عبور از کنار آب باعث خنک شدن روغن موتور می شود.

اویل ماژول
اویل ماژول

فواید وجود اویل ماژول در یک خودرو

تمام خودروهای موجود در سرتاسر دنیا که به صورت احتراقی کار می‌کنند با مشکل داغ شدن موتور خودرو مواجه هستند روغن موتور علاوه بر وظایف روغن کاری و جلوگیری از اصطکاک که برعهده دارد وظیفه خنک کردن قطعات موتور خودرو را نیز بر عهده دارد. بدیهی است که روغن موتور بعد از تماس با قطعات داغ شده موتور داغ می‌شود و اگر خودروی شما چند ساعت پشت سر هم روشن باشد پیوسته روغن داغ در موتور شما در جریان است. این روغن داغ نمی تواند موتور را خنک کند و در نتیجه کار کردن موتور با روغن داغ موجب فرسوده شدن قطعات موتور می گردد و عمر قطعات موتور به شدت کاهش پیدا می‌کند.

نشانه‌های خراب شدن اویل ماژول

۱- ریختن روغن موتور  خودرو روی زمین : اگر در پارکینگ خودروی خود متوجه ریخته شدن روغن موتور خودرو شدید این مشکل می‌تواند حاکی از خراب شدن اویل ماژول خودروی شما باشد. در واقع اگر ماژول به خوبی آب بندی نشده باشد از کناره‌های آن روغن ریزی روی میدهد.

۲- چراغ روغن خودرو روشن شود : روشن شدن چراغ روغن در پشت آمپر خودروی شما حاکی از گرفته شدن و مسدود شدن مسیر روغن موتور خودروی شما است خیلی باید به این این چراغ روغن اهمیت دهیم. چرا که مسدود شدن مسیر حرکت روغن بسیار خطرناک است و باعث کار کردن موتور به صورت خشک و بدون روغن می‌گردد.

۳-رنگ روغن موتور سیاه شود : چک کردن روغن موتور باعث می‌شود راننده، هم از میزان روغن موتور موجود در خودرو و هم از رنگ آن آگاه شود. اگر پس از مشاهده روغن موتور تغییراتی در رنگ روغن موتور احساس کرده‌اید به آب و روغن قاطی کردن موتور خودروی خود شک کنید. در خودروهایی که  قطعه اویل ماژول ندارند این نشانه‌ها خراب شدن و سوختن واشر سرسیلندر خودرو را می رساند

اویل ماژول
اویل ماژول
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات