آموزشی

آشنایی با روش های کاربردی کاهش مصرف سوخت در خودرو

کاهش مصرف سوخت
کاهش مصرف سوخت برای بسیاری از ما مهم است، به‌ویژه اگر ناچار باشیم که برای انجام کارهای خود مسافت‌هایی طولانی رانندگی کنیم. نخستین راهی که به ذهن بیشتر افراد می‌رسد، خرید خودروی کم‌مصرف است. خوشبختانه این تنها راه‌حل نیست و بدون صرف هزینه بالا برای خرید خودرویی جدید نیز می‌توانیم مصرف سوخت خود را کاهش دهیم

کاهش مصرف سوخت با نگه‌داری مناسب خودرو

۱-تنظیم باد لاستیک‌ها (در حال حاضر، بیشتر خودروها دارای لاستیک تیوبلس هستند که مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. توجه به تنظیم باد این لاستیک‌ ها اهمیت بیشتری دارد.)

۲- سرویس به موقع شمع‌ها

۳- فیلرگیری: منظور تنظیم لقی سوپاپ‌ها است.

۴-تعویض به موقع فیلتر هوا و فیلتر بنزین

۵- مطمئن شدن از سلامت کاتالیزور خودرو

۶-اطمینان از سلامت سیستم سوخت‌رسانی بخصوص انژکتورها

۷- اطمینان از سلامت سیستم جرقه‌زنی: منظور کویل‌ها و وایرها است.

۸-استفاده از بنزین باکیفیت

بهترین راه‌های کاهش مصرف سوخت

۱-سبک کردن بار : هرچه میزان بار موجود بر روی خودرو بیشتر شود، در نتیجه فشار بیشتری به موتور وارد شده و نیاز به مصرف سوخت بیشتری خواهد داشت. یک روش کاهش مصرف سوخت خودرو که پیچیدگی خاصی هم ندارد، سبک کردن بار اتومبیل می باشد. این کار می تواند تا حد زیادی از مصرف سوخت بیش از حد جلوگیری کرده و سبب صرفه جویی در هزینه ها گردد

۲-خاموش کردن موتور در توقف های کوتاه : در بسیاری از مواقع مشاهده می شود که فرد برای لحظاتی کوتاه در کنار خیابان توقف کرده و برای کاری ضروری از اتومبیل پیاده می شود. دیده می شود که بسیاری از افراد در این گونه مواقع، اتومبیل خود را خاموش نمی کنند و برای دقایقی موتور خودرو بدون این که وسیله نقلیه حرکت کند، در حال کار کردن می باشد.

یک روش کاهش مصرف سوخت خودرو ، خاموش کردن موتور در توقف های کوتاه می باشد. زمانی که موتور اتومبیل روشن است، حتی در صورتی که خودرو در حال حرکت نیز نباشد، نیاز به سوخت داشته و پمپ بایستی این سوخت را برای موتور تامین نماید. با خاموش کردن کلی خودرو می توان در کاهش مصرف سوخت خودرو کمک بسیاری نمود.

۳-کاهش استفاده از سیستم تهویه مطبوع خودرو : تجربه و محاسبات نشان می دهد که استفاده از سیستم تهویه مطبوع و کولر خودرو می تواند مصرف سوخت خودرو را تا حد زیادی افزایش دهد. بهره وری سوخت تا میزان ۸ درصد با روشن کردن تهویه مطبوع کاهش می یابد. یک روش “کاهش مصرف سوخت خودرو” این است که در زمان هایی که هوای بیرون از خودرو مساعد است، شیشه های اتومبیل را پایین کشیده تا تهویه به صورت طبیعی صورت گیرد.

البته این نکته قابل ذکر است که پایین بودن شیشه ها در سرعت های بالا می توان مصرف سوخت خودرو را افزایش دهد. بنابراین این روش کاهش مصرف سوخت خودرو تنها در سرعت های پایین کاربرد دارد.

کاهش مصرف سوخت
کاهش مصرف سوخت

۴-استفاده درست و به موقع از دنده خودرو : تعویض دنده ها در سرعت های مختلف و مشخص خودرو انجام می گیرد. در صورتی که تعویض دنده به درستی و در زمان مناسب صورت نگیرد می تواند تا حد زیادی مصرف سوخت خودرو را افزایش دهد. نیاز است تا به محض افزایش یا کاهش سرعت، دنده خودرو را تعویض نمایید تا راندمان سوخت اتومبیلتان را افزایش دهید. در واقع استفاده درست از چرخ دنده ها یک روش کاهش مصرف سوخت خودرو بوده و فشار کمتری بر موتور وارد می کند.

۵- بررسی فشار تایرها:  مناسب ترین روش کاهش مصرف سوخت خودرو این است که به طور مرتب فشار لاستیک  خودرو را بررسی نمایید. بررسی دوره ای باد لاستیک ها در فشار مناسب یکی از ترفندهای تعمیر و نگهداری اتومبیل می باشد. لاستیک های کم باد باعث می شوند تا خودرو به روی زمین کشیده شود و موتور خودرو مجبور به کار زیاد و اتلاف سوخت گردد.

۶-تعویض فیلترهای هوا : فیلترهای هوای کثیف می توانند باعث کار کردن بیش از حد موتور شده و در نهایت  باعث افزایش سوخت می شود. ممکن است اتومبیل های مختلف زمان تعویض فیلتر متفاوتی داشته باشند. بنابراین نیاز است دستورالعمل های خودروی مورد نظر را دنبال کرده و اقدام به تعویض فیلتر اتومبیل در زمان مناسب نمایید.

تعویض فیلتر یک روش کاهش مصرف سوخت خودرو می باشد. در واقع با این کار هوای تمیز وارد موتور شده و موتور قادر به عملکرد بهتری خواهد بود. در نتیجه با بهبود عملکرد موتور، مصرف سوخت نیز تا حد زیادی کاهش می یابد.

۷-رانندگی با سرعت مجاز : به منظور کاهش مصرف سوخت خودرو، همیشه تلاش کنید با حداکثر سرعت مجاز رانندگی کنید. سرعت حرکت بهینه برای هر وسیله نقلیه با توجه به مدلی که دارد متفاوت است. در واقع سرعت حرکت اتومبیل باید متعادل و نه زیاد و نه کم باشد. رانندگی با سرعت مطمئن، یک روش مناسب برای کاهش مصرف سوخت خودرو می باشد که به راحتی توسط رانندگان قابل انجام است.

کاهش مصرف سوخت
کاهش مصرف سوخت

۸-انجام تنظیمات موتور خودرو : تنظیمات موتور تاثیر بسیار زیادی در مصرف سوخت خودروها دارد. در صورتی که احساس می کنید مصرف سوخت اتومبیلتان افزایش یافته است نیاز است به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کرده تا موتور شما را تنظیم نماید. مکانیک خودرو انواع سنسورهای به کار رفته در خودرو که مربوط به مصرف سوخت می باشند را بررسی نموده و در صورت وجود مشکل، آن را برطرف می نمایند.

در صورتی که موتور خودرو تنظیم نباشد، امکان دریافت برچسب تاییدیه معاینه فنی وجود نداشته و بنزین زیادی مصرف می گردد

۹-استفاده کردن از روغن موتور مناسب  : استفاده از روغن موتور مناسب یک روش کاهش مصرف سوخت خودرو می باشد که به راحتی و با هزینه ای اندک، می تواند مصرف بنزین را تا حد زیادی کاهش دهد. مقدار غلظت روغن موتور خودرو باید دائما چک شود و اگر غلظت آن کم یا زیاد بود نسبت به تعویض روغن موتور اقدام نمود.

۱۰-فشار ثابت بر روی پدال گاز :نیاز است تا در هنگام رانندگی فشار بر روی پدال گاز به صورت ثابت و مداوم انجام گیرد. در صورت فشار یکباره بر روی پدال گاز و سپس کم کردن، این فشارمی تواند تاثیر زیادی بر روی مصرف سوخت خودرو داشته باشد.

با رعایت تمامی این نکات باعث  کاهش مصرف سوخت خودرو  می توان بود و مصرف سوخت بهینه ای هم  داشت و در هزینه های بنزین صرفه جویی کرد. با این وجود، بهترین و مطمئن ترین راه برای صرف هزینه کمتر در مصرف سوخت، استفاده از روش های کاهش مصرف سوخت خودرو ذکر شده می باشد. همیشه تلاش کنید یک وسیله نقلیه کم مصرف خریداری کنید

ترفندهای کاهش مصرف سوخت خودرو

۱- کروز کنترل مصرف سوخت را در بزرگراه‌ها کمتر می‌کند.

۲- از سالم بودن سنسورها مخصوصا سنسور اکسیژن مطمئن شوید.

۳- سیستم سوخت رسانی خودرو را بررسی کنید. کثیف بودن انژکتورها مصرف سوخت را افزایش می‌دهد.

۴- به صورت ناگهانی شتاب نگیرید و پدال گاز را تا انتها فشار ندهید. آرام فشار دادن پدال گاز سبب کاهش مصرف سوخت خودرو می‌شود.

۵-خودرو را در محیط‌های سرپوشیده پارک کنید.

۶-از روغن موتور و ویسکوزیته مناسب برای خودرو استفاده کنید.

۷-خودرو را سنگین نکنید و از گذاشتن بار اضافی در خودرو خوداری کنید.

۸-بهتر است تنظیمات موتور خودرو در فصل زمستان بررسی شود.

۹- چرخ‌های خودرو باید بالانس باشد. میزان باد آن را در صورت نیاز کم و زیاد کنید.

۱۰- نحوه رانندگی بر مصرف سوخت خودرو تاثیر گذار است.

۱۱- گرم کردن خودرو به صورت اصولی اهمیت بسیاری دارد.

۱۲- شمع‌ معیوب خودرو باید تعویض شود.

۱۳- استفاده از عایق کاپوت گرمای بیشتری را برای موتور خودرو حفظ می‌کند.

۱۴- از پیمودن مسیرهای کوتاه و خاموش روشن کردن خودرو در مدت زمان کم خودداری کنید.

۱۵- فیلتر هوا نباید کثیف باشد.

کاهش مصرف سوخت
کاهش مصرف سوخت
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات