آموزشی

آشنایی با دمپینگ خودرو

دمپینگ خودرو

به نقل از “یدک مال” دمپینگ خودرو می تواند فضای راحتی را برای راننده و بقیه سرنشینان فراهم کند. تاثیر دمپینگ خودرو در کاهش میزان صدای ورودی به داخل کابین بسیار زیاد است ورق دمپینگ خودرو یکی از اساسی ترین قطعات در این فرایند به حساب می آید که باکیفیت بودن آن نقش مهمی در رضایت نهایی شما خواهد داشت شما با نصب لایه دمپینگ از ورود غیر استاندارد صدا و لرزش جلوگیری می کنید. طراحی ورق دمپینگ خودرو به گونه ای است که پارازیت های مزاحم را کم می کند و شما با استفاده از این ورقه ها و عایق بندی مناسب می توانید این دغدغه را به طور کلی رفع کنید.

جنس لایه های دمپینگ خودرو

ورق های دمپینگ از لایه های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام برای کاهش صدا و لرزش ضروری هستند.

لایه هایی که ورق های دمپینگ را تشکیل می دهند عبارت اند از:

  • لایه لاستیک بوتیل (Butyl)
  • لایه آلومینیوم
  • لایه فوم

ورق دمپینگ خودرو

یکی از مهم‌ترین ابزار‌هایی که در صدا گیری خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد ورق دمپینگ است که این ورق‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. انواع این ورق‌ها از جمله دمپینگ بلک سیلور stp و دمپینگ بلک گلد است هر دوی این ورق‌های دمپینگ کیفیت و کارایی خوبی دارند ولی بین آن‌ها یک تفاوت وجود دارد. دمپینگ‌های بلک سیلور ضخامتی به اندازه‌ی ۱.۸ میلی متر دارد در مقابل دمپینگ‌های بلک گلد دارای ضخامت ۲.۳ میلی متری هستند.

دمپینگ خودرو
دمپینگ خودرو

انواع دمپینگ خودرو

۱ – نمد خودرویی یا نمد ریسایکل : یکی از مورد استفاده‌ترین صداگیر‌ها در بازار صداگیری و دمپینگ نمد ریسایکل است. این نوع نمد از موادی مثل الیاف نخی تولید شده است که همین مورد باعث شده تا وزن کمی داشته باشد و وزن کم این نمد‌ها باعث استفاده زیاد از آن‌ها در بازار صداگیری شده است و همینطور باعث کاهش فرکانس‌ها شده است.
بسیاری از خودرو‌ها به صورت فابریک از نمد ریسایکل در کف خودرو و گاهی نیز در درب‌ها برخوردار هستند و البته بعضی‌ها در سقف هم این نمد را دارا هستند.

۲- فوم الاستومری : یکی از پیشرفته‌ترین و جدید‌ترین فوم‌های موجود در بازار صداگیری و دمپینگ فوم الاستومری است. فوم الاستومری با توجه به تکنولوژی‌هایی که در آن به کار رفته است هم به عنوان یک عایق صوتی عمل می‌کند و هم این توانایی را دارد که به عنوان یک عایق حرارتی نیز عمل کند.
فوم الاستومری در اصطلاح حرفه‌ای یک فوم سلول بسته است با توجه به نام آن می‌توان فهمید که این فوم برای جلوگیری از انتقال صدا به کار می‌رود در صورتی این فوم بیشترین کارایی را دارد ک با نمد خودرویی استفاده شود و در نتیجه یک کیفیت مناسب را به کاربر می‌دهد. این فوم در درب‌ها در سقف و در پشت داشبورد نیز استفاده می‌شود. یکی از کارایی مهم این عایق نسوز  کندسوز بودن ان است.

۳- فوم شانه تخم مرغی الاستومری : یک از انواع فوم‌های الاستومری فوم شانه تخم مرغی است که از این فوم‌ها هم در دمپینگ و عایق‌سازی خودرو استفاده می‌کنند این فوم‌ها به دلیل ساختار شانه تخم مرغی که فرو رفتگی و برامدگی دارد عایق مناسبی در برابر صدا است و می‌تواند تا حدی باعث کاهش فرکانس‌های صدا شود.

دمپینگ خودرو
دمپینگ خودرو
دمپینگ خودرو

نصب دمپینگ خودرو چه مزایایی دارد؟

وجود دمپینگ در خودرو باعث می شود که ۶ دسیبل از پارازیت های صوتی داخل کابین ماشین کاهش پیدا می کند تا در نهایت سرنشینان از محیطی آرام در حین حرکت خودرو لذت ببرند. زمانی که فضای داخلی کابین خودروتان آرام باشد موجب می شود شما صدای موسیقی مورد علاقه تان را به خوبی بشنوید و همچنین به راحتی با تلفن همراه تان صحبت کنید. تاثیر دمپینگ خودرو از نظر علمی به وسیله مهندسان حوزه ساخت ماشین نیز ثابت شده است.

محل قرارگیری ورق های دمپینگ خودرو

ورق های دمپینگ خودرو خاصیت جذب بسیار زیادی دارند و از وارد شدن ارتعاشات جلوگیری می کنند. یکی از قسمت هایی که ورق دمپینگ روی آن قرار می گیرد موتور ماشین است زیرا با گذاشتن این ورق روی بدنه موتور خودرو به سرعت لرزش های وارد شده از این قسمت کنترل می شود. موتور یکی از سیستم هایی در خودرو بشمار می آید که نقش مهمی در ایجاد صدا و لرزش های غیر استاندارد دارد و شما با انجام فرایند دمپینگ به راحتی آن را کنترل می کنید.اما فرایند دمپینگ کابین خودرو می تواند ماشین شما را در برابر گرما و سرما نیز حفاظت کند که این مسئله در زمستان و تابستان به شدت کارایی دارد. شما با این کار در میزان مصرف انرژی نیز صرفه جویی کرده اید که در نهایت باعث کاهش هزینه هایتان خواهد شد. البته بعضی از ویژگی ها در انواع دمپینگ خودرو متفاوت است.

مطالب مرتبط

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه ی نظرات